Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Hasenanlı'lar Oymağı

Burada Türkmen Aşiretleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Hasenanlı'lar Oymağı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 20:04

Hasenanlı'lar Oymağı:

Sayın E. Yavuz Bey, «Moğollardan Ebu Sait Bahadır Hanın ölümünden sonra, Tebrizde Moğolların Süldüz oymağından büyük vezir. Emir Çoban'ın torunu ve Timurtaşoğlu Küçük Hasan ile Bağdad'da yine Moğolların Calayır oymağından İlhan Noyan oğlu Akboğa oğlu Hasan Küreğin (Gövigi/Güveği: Damad Hasan) oğlu büyük Şeyh Hasan, her biri bulundukları yerlerde İlhanlılardan kukla birer Prens getirerek idareyi ele almışlar ve birbirleriyle çarpışmışlardır. Hasenanlı'lar işte bu iki Hasan'dan birinin kumandası altında toplanan Türk oymaklarıdır» der. Ve devamla «Şeyh Hasanlıların küçük Şeyh Hasanın etrafında toplandıkları kuvvetle sanılabilir» demektedir.

Gerçekten de Çoban köprüsünü yaptırmış olan. Emir Çobanın torunlarından Küçük Şeyh Hasan 1340 H. yılında Togaylıları kaçırtarak Erzurum, Pasinler ve Kars ile çevresini Çobanlılara bağlamıştır. İşte Dersimli Şeyh Hasanlıların bu Küçük Şeyh Hasanlılara bağlı oymak olduğunu gösteriyor. (İleride Zazalar bölümünde Şeyh Hasanlılar ayrıca yine anlatılacaktır).
Bu açıklamalara göre, eğer Hasanlılar bu, Dersimli Şeyh Hasanlılardan ayrılıp Kürmanç'lardan Milli grubuna karışmış bir oymak olabileceği gibi, sonradan miras yoluyla Hasan adında birinin hissesine düşen ve reisinin adını alan bir oymak bölüntüsü veyahutta sonradan İslami düşüncelerle ad yakınlığından faydalanarak değişmiş bir ad olabilir. Fakat her halde Hasenanlılar bir Türk oymağıdır..

Kaynakça
Kitap: DOĞU AŞİRETLERİ VE EMPERYALİZM
Yazar: MAHMUT RİŞVANOĞLU
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Türkmen Aşiretleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir