Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Ceraban Oymakları

Burada Türkmen Aşiretleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Ceraban Oymakları

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 20:00

CERABAN OYMAKLARI

Bu oymaklar da şu bölümlere ayrılmaktadır:


«Rezan, Andari, Düpişik, Torun, Hacı Halli, Şahkulu, Berejek, Gökçe.»

Saydığımız bu oymaklardan özellikle üçü üzerinde durmamızda fayda vardır. «Şahkulu» oymağının evvelce «Şahkulu» şeklinde olması muhtemeldir. Çünkü yine bazı Türkman aşiretlerinde olduğu gibi, Şah İsmail'e olan bağlılığın bir ifadesi olarak «Şah kulu» ismi almaktaydılar.

«Torun» oymağının ismine gelince, bu ad, eski Türkler arasında bir nevi asalet, cemaat içinde, itibarlı ve nüfuzlu bir kimseyi veya zümreyi ifade ettiğini, Bulgar Türklerinde aynı anlamda «Turun» Avarlarda da «Tudun» dan türemiş olduğunu daha evvelce de dil bölümünde açıklamıştık. Yine Kaşgarlı'da aynı anlamda «Afrasyap» (Alp - Er, Tunga)» soyundan gelenlere «Torin» adı verildiğini söylemektedir. Türkiye'nin çeşitli yerlerinde «Torun» kelimesi ile anılan köyler ve bu arada, Barak Türkmenleri arasında «Torun» isimli bir aşiret mevcuttur. Bu aşiret arasında yakın tanıdıklarım mevcuttu. Hepsi Oğuz töresini hala yaşamaktadırlar, Bu arada Avşar oymaklarının arasında «Torun» adlı bir oymağa daha rastlamaktayız ki Avşarların en yiğit oymaklarından birisi olarak görmekteyiz.
Üçüncü olarak «Gökçe» oymağını ele alalım. Danişmendlü Türkmenleri arasında «Gökçelü» isimli bir oymak görmekteyiz. İran Azerbaycanında da «Gökçelü»lerin bulunduğunu öğrenmekteyiz. Dinar taraflarında yerleşmiş «Horzum» Yörüklerinin bir köylerinin isminin «Gökçe olduğunu Doç. Dr. M. Eröz'den öğrenmekteyiz.

Kaynakça
Kitap: DOĞU AŞİRETLERİ VE EMPERYALİZM
Yazar: MAHMUT RİŞVANOĞLU
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: CERABAN OYMAKLARI

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Ara 2010, 03:06

CERABAN OYMAKLARI

1 — Rezan,
2 — Andari,
3 — Düpişik,
4 — Torun
5 — Hacı halli,
6 — Şahkolu,
7 — Berejek,
8 — Gökçe.

Bunlardan üçü üzerinde durahm. «Şahkolu» belki vaktiyle «Şahkulu» şeklinde olmuş olabilir ki, Doğu'daki diğer bazı Türkmen aşiretlerinde olduğu gibi, Şah İsmail'e olan bağı ifade eder. Bugün de İran'da, «Şahseven» adı verilen Alevi bir «Türkmen» aşireti yalamaktadır. «Torun»'a gelince, bu kelime Türkmenler arasında bir nevi asalet, cemaat içindeki itibarlı, nüfüzlu bir zümreyi ifade eder.

Göçebe Yürüklerin şekavetlerine mani olmak için yazılan 1146 tarihli bir padişah fermanında bu ünvana rastlıyoruz:

«Cerid, Tacirlü ve Afşar ve Kılıclu ve Bektaşlu bey beğlerine ve kethüdalarına ve sair torunlarına hüküm ki...» Türkiye'nin çeşitli yerlerinde «Torun» kelimesi ile anılan altı köyümüz vardır. Ayrıca Avşar'ların oymaklarından birinin adı da «Torunudur ve en yiğit oymaklardan biri sayılır.

Danişmendli Türkmenlerinin bir oymağının adı «Gökçelü»'dür. Hatırımızda kaldığına göre, Dinar taraflarına yerleşen «Horzum» Yörüklerinin bir köyünün adı «Gökçe» idi. İran Azerbaycan'ında da «Gökçelü»'lerin olduğunu işittik.

Kaynakça
Kitap: Doğu Anadolu Türklüğü
Yazar: Mehmet Eröz
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26


Dön Türkmen Aşiretleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir