Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Milli Oymağı

Burada Türkmen Aşiretleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Milli Oymağı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 19:53

MİLLİ OYMAĞI:

Eldeki vesikalara göre, Urartular çağından beri adını ve varlığını koruyabilmiş oymaklardandır. Daha evvelce İslam Ansiklopedisinde bunların Arabistan'dan geldikleri yolundaki söylentilerin olduğunu söylemiştik. Burada böyle bir fikrin ortaya atılması her halde isminin yani Milli isminin Millet'ten gelmesi ve Millet kelimesinin de Arapça oluşudur. Halbuki Ahmet Refik'in «Anadoluda Türk Aşiretleri» adındaki Osmanlı arşivlerinden derlenmiş eserinde hicri 991 yılında, bunların «Alaiye sancağından «Milan (Milian)» Karayörük taifesi olarak adlandırdıklarını görmekteyiz. Nitekim ileride de açıklanacağı gibi Milli'lere bağlı Barazi (Barzan) oymağı da Edremitte bu gün yine bir Yörük oymağıdır. Bunlardan Cibirlerin de Teke sancağından gelme oldukları yine bu oymağa bağlı Karakeçili oymağının da Teke sancağı yörüklerinden olduğu 975 tarihli Osmanlı Fermanlarında belirtilmiştir.

Bundan şu gerçeği çıkarıyoruz ki, Milli oymağının Arap olması konusu hiç bir ilmi esasa dayanmayıp sadece bir yakıştırmadan başka bir şey değildir.

Kelimenin özü olan «Mil» Türkçedir. Ve yine Türkçe «Li» edatı alarak, Milli olmuştur. Mil, Türkçede dere ve çayların sürüklediği ince ve verimli toprak anlamındadır. Bugün de hala aynı anlamda kullanılmaktadır. Milli topluluğuna giren oymaklar incelenirken, bunlar hakkında daha geniş bilgi verileceğinden tekrarlara yer vermemek için üzerinde daha fazla durmayacağız. Yalnız bir noktayı burada belirtmek gerekir. Bu milli topluluğunda belirttiğimiz oymakların öteden beri bu oymağa bağlı olduğu sanılmamalıdır. Çünkü, oymakların sosyal yapısında başkan yani aşiret reislerinin mühim rolü vardır. Başa geçen becerikli ve kuvvetli başkanlar olunca, etrafında toplanmış oymaklar bu durumda hakim olan oymağın ismi ile anılmağa başlar. Aciz başkanlar olunca bu durumda etrafındaki oymaklar daima dağılarak güçlü aşiretlerin etrafında birleşmişlerdir.
İşte Milli'ler topluluğu içinde belirtilen oymaklar, bu milli oymağının hakim olması nedeniyle hepsi bu oymağın ismi altında anılmıştır.

Kaynakça
Kitap: DOĞU AŞİRETLERİ VE EMPERYALİZM
Yazar: MAHMUT RİŞVANOĞLU
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Türkmen Aşiretleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir