Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kadirli (Kars) Ve Maraş Varsakları

Burada Varsak Türkmenleri hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Kadirli (Kars) Ve Maraş Varsakları

Mesajgönderen TurkmenCopur » 28 Ara 2010, 05:54

Kadirli (Kars) Ve Maraş Varsakları

Varsaklar'ın önemli bir bölümü de XVI. yüzyılda Kars (bugünkü adı Kadirli) ve Maraş'ta yaşıyordu. Bu Varsaklar'ın yurdu Maraş'ın güney batısındaki Düldül dağı etrafı ile Kars (Kadirli)'ın kuzey bölgesi idi ki, bugün onların torunları da oralarda oturmaktadır. Buradaki Varsaklar, XVI. yüzyılın birinci yarısında Bostanlu adı altında, Salulu, Karacalu, Satılu, Ağlatan, Gerekli, Yağ-Bastı, Kekeçler gibi cemaatlara ayrılmışlardır. Ayrıca Türkay, Kars-ı Zülkadriye (Maraş eyaleti)'de Türkmen Yörükan taifesinden olan Varsak cemaatinin bulunduğunu zikretmektedir. Adı geçen Varsaklar varlıklarını uzun bir müddet muhafaza etmişler ve adlarını bugüne kadar unutmamışlardır.

Bunların daha 18. yüzyıl başlarında Kozanoğlu'nun cemaatleri olarak vasıflandırdıklarını görüyoruz. 1719 tarihinde bu Varsaklar, Kars (Kadirli), Sis ve Kars'ın Kestere yöresindeki boş, harap, köy ve çiftliklere yerleştirilmeye teşebbüs edilmiştir. Bununla beraber onlardan önemli bir bölümünün 19. yüzyılın ikinci yarısının başlarında henüz kabile hayatını devam ettirdikleri görülüyor.

Bu bölgedeki başlıca aşiretler:

Avşar, Bozdoğan, Varsak, Cerid ve Tecirli idiler.

1699 yılında Rakka'ya iskanları emredilen Güngörlü, Delili ve Kırıntılı cemaatlerinden 400 kadar şaki, eğer isyanı kabul etmeyip itaat etmezlerse, Adana çevresinde kışlayan Kozanoğulları ve Adana ile Tarsus'da bulunan Bozdoğanlı Yörüklerinden temin edilecek askerlerin yardımı ile mutlaka Kıbrıs adasına iskanları emredilmiştir.

Cevdet Paşa "Tezdirir"inde bu yörenin ahalisi hakkında şunları söylemektedir:

Kozan dağları ve civarının ahalisi Selçuklular zamanından kalma aşiret ve kabilelerden ibarettir. Çoğunu Farsah yani Varsak aşireti oluşturur. Yavuz Sultan Selim, Adana vilayetini ve Zülkadriye topraklarını Osmanlı sınırları içine alınca, Kozan dağları ve civarı da Osmanlı sınırlarına dahil olmuştur. Fakat ahalisi vahşi ve yerleri sarp olduğundan gereği gibi disipline edilememiş, hatta devlet kanunlarının öngördüğü şekilde tahrir olunamamıştır. Bu dağlara Kozanoğulları'na izafeten Kozan Dağı denilmiştir.

Burada Kozanoğulları'ndan kasıt, diğer bazı önemli aşiretler de olmakla beraber esas Varsaklardır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Varsaklar, varlıklarını uzun müddet muhafaza etmişler, çoğu da adlarını bugüne kadar unutmamışlardır. Asrımızda bu bölgedeki Varsaklar diğer farklı yerleşim ile beraber her bakımdan aynı seviyeye ulaşmışlardır. Onlardan bir kısmı, daha iyi bir hayat seviyesine kavuşmak için. Kozan, Kadirli, Maraş ve Adana şehirlerine göç ederek yerleşmişlerdir.

Kaynakça
Kitap: Anadolu'da Varsak Türkmenleri
Yazar: Ahmet GÖKBEL
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Varsak Türkmenleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir