Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Uzlar

Burada Türk Milletinin Temel 3 Boyundan Biri Olan Oğuz Boyu hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Uzlar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 25 Ara 2010, 05:06

Uzlar

Oğuzlardan bir küme XI.yüzyılın ortalarında Kora Denizin Kuzeyindeki topraklarda göründü Ruslar bu Oğuzlar "Torki" yani "Türk", ve Torld (= Türkler) şekillerinde anmışlardır. Rusların yine Öz Türk ellerinden olan Peçenek ve Kıpçaklara da Tork (Türk) demeyip bu adı sadece Oğuzlara vermeleri çok ilgi çekicidir. Bilindiği üzere, Oğuzlar Batı Gök Türkleri'nden idiler. Oğuzlar'ın yurtlarının bulunduğu Seyhun boylarına da Türkistan deniliyordu. Fakat Torld'nin bunlarla veya bunlardan biriyle izah etmek çok güçtür.

Rus yıllıkları, Torklor ile Polovtsi (Sarışınlar) dedikleri Kıpçaklardan 1054 yılı olayları arasında söz ederler. Anlaşıldığına göre, Yayık ve İtil arasında yurt tutmuş olan bir Oğuz kümesi, Kıpçaklar'ın hücumuna uğrayarak İtil i geçip Kara Deniz'in kuzeyine göç etmek zorunda kalmıştır1. Fakat Kıpçaklar da aynı, (1054) veya ertesi yıl (1055) Oğuzlar'ın arkalarından Kara Denizin kuzeyindeki topraklara gelmişlerdir. Bu husus Kıpçaklar'ın da sıkıştırılmış olmaları ile ilgili olabilir.

Torklor daha 1055 yılında batıdaki Özü (Dinyeper) ırmağına ulaşmışlardı. Fakat beş yıl sonra (1060 da) Rus prensleri ile yaptıkları savaşı kaybederek Aşağı Tuna'ya doğru göç etmişlerdir. Torklor Aşağı Tuna kıyıları ile onun kuzeyindeki yörelerde yaşadılar. Bizanslılar Uz (Oğuz) diyerek onları kavim adları ile andılar. Uzlar burada da pek durmayarak 1065 yılında Tuna'yı geçip Balkanlarda geniş bir akıncılığa çıktılar. Fakat bu akıncılık onlara mutluluk değil felaket getirdi. Gerçekten Uzların bir kısmı bir yandan barışmaz eski düşmanları Peçeneklerin hücumları, öbür yandan korkunç soğuklar, salgın hastalıklar ve bilhassa açlıktan yok oldu. Bir kısmı da Tuna'yı geçip kurtuldu ise de o da açlıktan epeyce kayıp verdi. Bu felaket sonucunda esasen nüfusları fazla olmayan Uzlar siyasi bir güç olmaktan çıktılar, hatta birliklerini de koruyamadılar. Bu sebeble onlardan bazı oymaklar Bizans'a sığındılar geri kalanları da kuzeye çıkıp Rus prenslerinin hizmetine girdiler.

Bizans, kendisine sığınan Uz oymaklarını Balkanlar'ın bazı yörelerinde bilhassa Makedonya'da yerleştirdiler. Bu oymaklar Malazgird savaşma katılarak Bizans ordusunun sağ kolunda yer aldılar, Peçeneklerde sol kolda bulundular. İslam müverrihlerinden İbnül-Cevz'ye göre Bu Oğuzlar'ın sayısı 15.000 idi. Bizans müverrihi Attalites'e göre, Bizans ordusundaki Oğuzlar ile Peçeneklerin bir kısmı başbuğları Tamış ile birlikte savaştan önce Selçukluların tarafına geçmiştir. Urfalı Mateos ise Peçenek ve Oğuzlar'ın savaşın kızıştığı bir sırada hep birlikte Türkler'in tarafına geçtiklerini yazar. Oğuz ve Peçeneklerin bu geçişlerinin bir anda kendilerini saran milliyetçilik duygusu ile yapıldığı şüphesizdir. Çünkü, onların çoluk çocukları Balkanlarda idi.

Rus prensliklerinin hizmetine giren Oğuz oymakları bu prensliklerin güney ve doğu sınırlarında oturarak varlıklarını XII.yüzyılda da sürdürdüler.

Kaynakça
Kitap: OĞUZLAR
Yazar: Faruk SÜMER
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Oğuz Boyu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir