Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Orgeneral Bitlis'in Katilleri Şimdi Çillerin Örgütünde

Burada Eşref Bitlis Suikastı hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Orgeneral Bitlis'in Katilleri Şimdi Çillerin Örgütünde

Mesajgönderen TurkmenCopur » 18 Ara 2010, 23:25

"ORGENERAL BİTLİS'İN KATİLLERİ ŞİMDİ ÇİLLERİN ÖRGÜTÜNDE"
(Aydınlık, 25 Ağustos 1996, Sayı 479)


Org. Eşref Bitlis hakkında geniş bilgiye sahip, konuyu yakından incelemiş ve halen Ordu'da önemli bir görevde olan General, bir askeri birlikte, üniformalı iki kurmay albayın da hazır bulunduğu bir değerlendirmede, Aydınlık'ın yazılı olarak yönelttiği sorulan yanıtladı.

Aydınlık: Org. Bitlis, Çekiç Güçün Türkiye aleyhindeki ve yasadışı faaliyetleri konusunda rapor hazırlattı mı?

General: Evet, Eşref Paşa böyle bir rapor hazırlatıp Genelkurmay'a vermişti.

Aydınlık: JUSMMAT Komutanı ABD'li Tümgeneral, Mart 1992'de, Org. Bitlis'i Çekiç Güç hakkında bilgi topladığı için Genelkurmay Başkanlığı'na şikayet etti mi?

General: Evet etti. Yalnızca JUSMMAT Komutanı değil, Çekiç Güç'teki subaylar da Eşref Paşa'yı Washington'a iki kez şikayet ettiler.

"Eşref Paşa, ABD'li Özel Harpçileri Komutanlıktan Attı"

Aydınlık: Jandarma Genel Komutanlığı'nda Özel Harp uzmanı ABD'li subaylar var mıydı? Org. Bitlis'in bunları Komutanlık'tan attığı doğru mu?

General: Doğru. Eşref Paşa yalnızca Jandarma Genel Komutanlığı'ndakileri değil, Kuzey Irak ve Güneydoğu'da faaliyet yürüten yardım kuruluşlarındaki CIA'cı ve Özel Harpçileri de engelledi. Bunların yaptığı her şey denetim altına alındı. Bunların Kuzey Irak'a Silopi'den giriş çıkışlarını engelledi.
Gıda yardımı adı altında konteynırlarla Barzani ve Talabani'ye verilen silahlan ilk yakalatan da Eşref Paşa'dır. O silahlar daha sonra Güneydoğu'daki PKK'lılarda çıktı. İlk dönemde Çekiç Güç'te görevli Ermeniler vardı. Eşref Paşa bunların gönderilmesini istedi.
Eşref Paşa bu konuda Özal'a rapor verdi. Doğan Güreş'te de raporlar var. Hatta eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e bile rahatsızlığım iletmişti.

"Orgeneral Bitlis Genelkurmay Başkanlığına Adaydı"

Aydınlık:
Org. Bitlis yaşasaydı Genelkurmay Başkanlığı'na aday olacak mıydı?

General: Eşref Paşa, Genelkurmay Başkanlığı'na aday olabilirdi. Ancak Muhittin Fisunoğlu Paşa gibi ekarte edilirdi. Eşref Paşa kesin olarak ABD'ye karşıydı. Genelkurmay Başkam Doğan Güreş ise Amerikan yanlısıydı. Güreş, şimdi de iyice bu çizgide.
Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Fransa ile flörte başlayınca, Eşref Paşa, Özal'dan medet umdu. Eşref Paşa, Genelkurmayla ve Milli Güvenlik Kurulu'ndaki yetkililerle derin görüş ayrılığına düştü. Güreşle Eşref Paşa kavga ederdi. Eşref Paşa'nın Özal'a, Güreş'le çatışmalan konusunda yazdığı mektubu Aydınlık yayımlamıştı. Bu olay doğru. Mektup daha geniş.

"Bitlis'in Kürt Çözümünü ABD Engelledi"

Aydınlık:
Org. Bitlis'in Kürt sorununda çözümü, Bağdat'la anlaşmak ve Türkiye'deki Kürt halkını kazanma çizgisi miydi? Bu politikanın başarı kazanmasından Genelkurmay'da kim rahatsız oldu?

General: Org. Bitlis'in çözümünde Irak-İran-Suriye ile birlikte davranmak vardı. Irak'ın toprak bütünlüğünü savunuyordu. Ancak Suriye, ABD'nin güdümüne girince bu politika çıkmaza girdi. ABD, Suriye'yi gizli bir ekonomik paketle destekledi. Eşref Paşa, ingiltere, Fransa, Almanya ile görüştü, ardından Iran ve Irak'la daha sonra da Irak'taki Kürtlerle görüştü. Ama Amerika; İngiltere, Fransa veya Almanya'nın değil kendisinin söz sahibi olmasını istiyordu. Bunun için Org. Bitlis'in Kürt politikasını bulandırdı.
ABD şimdi Saddam'ı yıkma politikasını değiştirdi. Saddam'la anlaşmaya gidiyorlar. Bölgede Iran ve Suriye, Türkiye'den güçlü. ABD bunu anladı. Türkiye'nin Irak'la görüşmesi ABD'den onaylı. Ancak ABD'nin Kürt sorunundaki politikası hala yetersiz. Kimseye güven vermiyor. Kürt kartını ellerinden bırakmak istemiyorlar. Kürt politikalarını bize açıklamıyorlar.

"Devlet Şimdi Bitlis'in Çözümüne Geliyor"

Aydınlık: Türkiye, Kuzey Irak konusunda ABD'yi ve Çekiç Güçü dışlayan bir manevraya mı hazırlanıyor? Irak Kürtleri'ni Bağdat'la anlaştırma politikası yeniden güç mü kazanıyor?

General: Kürt sorununda tek çözüm Irak'ın toprak bütünlüğünün sağlanması. Devlet şimdi bizim dediğimize geliyor. Bunun için Saddam'ın yıkılması değil ayakta kalması lazım. Kürtlerle Bağdat'ın arasındaki sorun 1970 Özerklik Anlaşmasıyla çözülsün. PKK, Kuzey Irak'ta Barzani ve Talabani'den de güçlü hale geldi. PKK'yı da Saddam halletsin. Ancak Saddam halleder. İlk 6 ay sınırda tampon bölge kurulsun. Sınırı Saddam'ın askerleri korusun. Bizimkiler sınır koruma işini Barzani'nin peşmergelerine verdiler. Gecekondu karakollar yapıldı. Bu peşmergeler sonra PKK'lı çıktı. Türkiye Irak'la ilişkilerini ambargoya rağmen sürdürdü. İran ile Irak'ın subaylarını Türkiye bir araya getirdi. İran üzerinden petrol satmalarına imkan sağladık. Kaç kere Saddam'ın subaylarına jest yaptık.

Aydınlık: Org. Bitlis'in uçağının düşmesi soruşturmasını örtbas eden, dönemin Kara Havacılık Okulu Komutanı Armağan Kuloğlu kime dayanıyor? Kuloğlu bu olaydan sonra terfi alıp Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı yapıldı? ABD'lilerle ilişkisi nasıldır?

General: Kuloğlu'nu çok yakından tanırım. ABD ile ilişkisi çok eskiye dayanır. Kıbrıs'ta bile ABD'yi destekliyor.

"O Zamanki Genelkurmay Hem Öldürdü Hem Susuyor"

Aydınlık:
Org. Bitlis'in ölümüyle Çiller'in Özel Örgütü'nün bir bağlantısı var mı ?

General: Bu soruya doğrudan cevap veremem. Eşref Paşa Amerika'ya çok karşıydı. Avrupa'ya yakındı. Ölümü ABD'nin işi. Bizimkilerin parmağı var. O zamanki Genelkurmay hem öldürdü, hem susuyor. Genelkurmay emretmeseydi soruşturma kapatılmazdı.

"Özel Örgüt Şimdi Silah Kaçakçılığı Yapıyor"

Aydınlık: 1994 Aralık'ında Bolu'da bir Amerikalı Özel Harpçi Yarbay ve oğlu kayboldu denilerek bir gizli operasyon yapıldı. Tansu Çiller, iki Özel Harpçi yüzbaşıya, "yarbay ve oğlunu bulmada görev yaptığı" gerekçesiyle Başbakanlık Konutu'nda şilt verdi. Burada yapılan operasyon neydi? Çiller, Özel Örgüt'ün üyesi olduğunu saptadığımız Yüzbaşı Hüseyin Pepekal ve Yüzbaşı Suat Begeç'e neden şilt verdi?

General: Biz Bolu'da kaybolan Yarbay'ın ve Çiller'in dolabını, şiltini, plaketini hepsini biliriz. Çiller'in Özel Örgütü diye Aydınlık'm yayımladığı şema doğru, kurduğu denklem mükemmel. Eskiden Özal böyle bir şey yapmıştı. Çeşitli kurumlardan kendine bağlı adamlar devşirdi. Çiller de aynı şeyi yaptı.

Çiller'in örgütü denen şey ne? Rantiye, rüşvet, yalan, dolan...
Örgüt, Özer'in Pakistan'da Benazir Butto'nun kocasıyla işleri; Lübnan Başbakanı Hariri'yle işleri, Yalım Erez'in Van üzerinden eroini. Örgütün işleri bu.
Bu örgütün adamları da Özer ve ekibi.
Şimdi silah tüccarlığı yapıyorlar. El altından İsrail'den silah alımı başladı. Bunu kim ayarlıyor: Örgüt ve Özer.
Eşref Paşa'nın ölümünde rol oynayan Özel Harpçi subaylar şimdi Çillerle beraber. Jandarma Genel Komutanlığı'ndaki Özel Harpçi subaylar da Çiller'in adamları.

Kaynakça
Kitap: Çiller Özel Örgütü
Yazar: DOĞU PERİNÇEK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Eşref Bitlis Suikastı

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron