1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Fethullah Usta’yla Hayat Geçer Mi

MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2011, 14:19
gönderen TurkmenCopur
FETHULLAH USTA’YLA HAYAT GEÇER Mİ

Birinci sayfasında içerideki haberlerin anonsları-spotları var, bu sayfayı geçelim.


İkinci sayfa: “Baklava Antep’ten uça uça geliyor.” Gaziantep’in baklava, katmer, su böreği İstanbul Büyükşehir’de açılan “Fethullah usta” adlı lokantaya bu şehirden geldiğini anlatan bir sayfa haber.

Dördüncü sayfa: “Bir kafe sevdim Balat sahilinde.” İstanbul Balat semtindeki “Hanımefendi” adlı kafenin özel pastaları, mantısı, rengarenk turşu kavanozlarının içindekiler çok lezzetliymiş.

Altıncı sayfa: “Berlin’de Cuma pazarı.” Kreuzberg sokaklarındaki gözlemcilerin, simit fırınlarının, kebapçıların hikayesi.

Yedinci sayfa: “Dikkat evde bebek var.” Bebeklerin nasıl emzirileceği, nasıl besleneceğine yönelik bir haber.

On üçüncü sayfa: “Kursağına giren lokmanın yedi ceddini soruyor.” İtina Gıda’nın genel müdürü Yusuf Karaduman gıda müfettişliğini anlatıyor; Türkiye’de hâlâ helal bıçak kullanılmadığından yakınıyor.

On dördüncü sayfa: “Vitaminler öldürüyor.” Haberin içeriği başlıktan belli, vitamin hapı değil meyve yiyelim.

On beşinci sayfa: Hangi ilaçlar, yiyecekler zararlı haberi.

Zaman gazetesinin Cumartesi ekinden bahsediyoruz! Gazete ilk dönem ek vermeye başladığında bize belki de mizanpajı nedeniyle oldukça güzel görünmüştü. Ancak zamanla gazetelerin ekleri içerik yönünden çok zayifladı. Sonra anladık. Anladık ve yukarıdaki haber örneklerini bu nedenle verdik:

Zaman gazetesini hazırlayanların hayatları yaptıkları haberlere bakınca ne kadar da renksiz, donuk! Yaşamdan keyif aldıkları sadece yemek mi? Başka bir şey yok mu? Böylesine kısır bir döngü içindeki hayat, insanı ne derece “besleyebilir” ki? Bir söz vardır;Ü insan yaptığı şeydir.

Böyle hayat olur mu:

Ya yemek yiyor ya da siyaset yapıyorlar? (Bir de ibadet mi? Ondan şüpeliyiz biraz)

Başka sayfalarında, iki röportaj bir de “tesettür nasıl olmalı” haberi var. Monoton.

Böyle kuru, sevimsiz, sıkıcı tek yönlü bir hayatı yaşayanlar, siyasette çok öfkeli olmazlar mı?


Köşelerinde kin kusmalarının nedeni, hayatlarını bir türlü çeşitlendiremeyenlerin, renkli rüyalara sahip olanlara duyduğu kıskançlık mı? Asıl tepkileri yaşayamadıklarını yaşayanlara; ve ne yazık ki bu öfkeleri kolay kolay bitmeyecek. Kızgınlıkları siyasetten değil, yaşam biçimlerinden kaynaklanıyor.

Ancak gazete eklerinde yemek dışında haber yapmaya başladıklarında kalemlerindeki, sözlerindeki hınç normale dönecektir. O zaman trajedileri bitecektir.

Zaman gazetesinin “hayat fabrikasına” ihtiyacı vardır. Ama bunu kurabilirler mi? Hayır.

Halıcılar, dershane öğretmenleri ancak bu kadar gazete eki yapabilirler...

Odatv.com
20.10.2011 14:14


http://www.odatv.com/n.php?n=fethullah- ... 2010111200