1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Libya'yı Nasıl Bir Gelecek Bekliyor?

MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2011, 03:12
gönderen TurkmenCopur
LİBYA'YI NASIL BİR GELECEK BEKLİYOR?

Dünyanın saygın siyasal düşünür ve yazarları arasında gösterilen Mısırlı iktisatçı-yazar Prof. Samir Amin Libya'nın geleceğini Ulusal Kanal'a değerlendirdi. Amerika'nın Kaddafi'yi öldürerek siyasal bir zafer elde edemeyeceğini söyleyen Amin, Libya'nın belirsiz bir süreç içine girdiğini vurguladı. Samir Amin AKP'nin Arap ülkelerinde ve Ortadoğu'da gerici hareketlere ve partilere destek verdiğini belirtti.

Tanınmış siyasal düşünür ve yazar Samir Amin Kaddafi'nin öldürülmesinin perde arkasını ve Libya'nın geleceğini Ulusal Kanal'a değerlendirdi.

AMİN: ABD VE AVRUPA ÜLKELERİ 1 NUMARALI ÇETE

Kaddafi'nin öldürülmesinin cinayet olduğunu söyleyen Amin, Libya'da yaşananları emperyalist bir saldırı olarak niteledi:
"Amerika ve Avrupa ülkeleri bir çete gibi davranıyor. Bunlar devlet eliyle çete faaliyeti yürütüyor. Bunlar 1 numaralı çete. Bunlar Kaddafi'yi yargılamak yerine öldürdü. Batılı güçler Kaddafi'yi hapse koymak istemedi, bunu yapamazlardı. Bunu yaptıkları zaman çok zor bir duruma düşeceklerini biliyorlardı. Siyasal sorunların çözümünde cinayet işlemeyi seçerseniz, bir teröristle aranızda ne fark kalır?"

LİBYA PARÇALANABİLİR

Amerika'nın Kaddafi'yi öldürerek siyasal bir zafer elde edemeyeceğini vurgulayan Amin Libya'yı belirsiz bir sürecin beklediğini belirtti:
"Libya'nın geleceği bilinmiyor. Çünkü Libya'daki muhalefet ne Mısır'a ne de Tunus'takine benziyor. Tunus ve Mısır'da muhalefet çok güçlü sivil protestoculardan oluşuyor ve çok geniş bir tabana yayılıyor. Çok değişik siyasal grupları içinde barındırıyor. Toplumsal çeşitlilik var. Libya'daki durum böyle değil. Çok başından beri Libya'daki hareket, sivil gösteriler dalgası olmaktan ziyade, orduya karşı oldu. Bu, Libya'da iç savaş yarattı. Bu savaş, çeteler ve hırslı aşiretlerin politikacıları tarafından yürütüldü. Bunlar kendi aralarında iktidarın paylaşımı konusunda anlaşamadılar. Kaddafi'nin öldürülmesi bunu kanıtladı."

Samir Amin'e göre Libya, Somali gibi parçalanma sürecine girebilir.
"Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil suçlu biri, kesinlikle demokrat değil. Libya birleşik bir ülke değil. Libyalı diye bir millet yok. Kaddafi faklı dini ve etnik grupları bir ülke, bir millet olarak birleştirmeye çalıştı. Kaddafi'nin ölümünden sonra Libya Somali gibi bir parçalanma sürecine girebilir. Küçük yerel gruplar arasında mücadele olabilir."

NATO ÜYESİ OLMAK TÜRKİYE'NİN EN TEMEL SORUNU

Türkiye'nin NATO üyesi olmasını büyük bir sorun olarak niteleyen Samir Amin AKP hükümetinin Libya ve Arap ülkelerinde gerici güçlere destek verdiğini söyledi.
"Türkiye bir NATO üyesidir. Türkiye emperyalist bloğun bir parçası olmaya devam etmekte. Bu Türkiye'nin en temel sorunudur. AKP'nin ve Erdoğan'ın pozisyonu çok belirsiz. AKP ekonomik açıdan liberal, gerici bir partidir. AKP AB'nin peşinden koşmaktadır ama bunun gerçekleşmeyeceği beliydi. Şimdi de Türkiye Arap ülkelerinde ve Ortadoğu'da çok belirsiz bir tutum sergiliyor. Türk hükümeti ilerici,demokratik hareketleri desteklemek yerine gerici hareketlere ve partilere destek veriyor."

Çarşamba, 26 Ekim 2011 17:47

http://www.ulusalkanal.com.tr/index.php ... Itemid=174