1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Davutoğlu'ndan İtiraf: "Denetleyip, ABD'ye Raporlayacağız"

MesajGönderilme zamanı: 11 Ağu 2011, 16:59
gönderen TurkmenCopur
DAVUTOĞLU'NDAN İTİRAF: "DENETLEYİP, ABD'YE RAPORLAYACAĞIZ"

Resim

Bugün bütün gözler, "Şam Zirvesi"nin baş aktörlerinden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'ndaydı... Davutoğlu, Suriye Devlet Başkanı Esad ile görüştüğü plan dahilinde; Türkiye'nin Şam Büyükelçisi Ömer Önhon'un, Hama'yı ziyaret ettiğini açıkladı. Davutoğlu, ziyaretin, Suriye'nin göstericilere karşı tutumunu izlemek için yapıldığını ve bu ziyaretlerin süreceğini söyledi. Davutoğlu, Esad’la yaptıkları prensip anlaşması dahilinde, Suriye ordusuna ait tankların Hama’dan ayrıldığını da söyledi. Ancak tanklar iki gün önce kentten ayrılmışlardı…

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bakanlıkta yaptığı basın açıklamasıyla Suriye Devlet Başkanı Esad'la prensipte anlaştığı planı açıkladı. Plana göre Türkiye, Amerika ve Avrupa adına Suriye'deki olayları izleyecek. Bu kapsamda Türkiye'nin Şam Büyükelçisi Ömer Önhon Hama'ya gitti ve incelemeler yaptı.

ELÇİNİN VERDİĞİ BİLGİLER

Davutoğlu, Türkiye Büyükelçisi'nin Deir Ez-zor'daki olayları da izleyeceğini ve raporlayacağını belirtti. Davutoğlu, Büyükelçinin raporlarını Amerikalı ve Avrupalı mevkiidaşlarına iletecek.

"CLİNTONA İLETECEM"

Davutoğlu'nun, "Suriye tanklarının Hama'dan çekildiğini" duyurması ise şaşkınlık yarattı. Çünkü Suriye resmi haber ajansı SANA, iki gün önce bu haberi vermişti.

"ESAD SÖYLEDİ AMA BİZİM İZLEMEMİZ LAZIM"

Davutoğlu yaptığı açıklamada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin üyelerine doğrudan bilgi verdiklerini ve yakın çalışma içinde olduklarını belirtti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin geçici üyeleri Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika temsilcileriyle görüşen Suriye Devlet Başkanı Velid Muallim, Suriye'nin daha önceden açıkladığı reform planını aynen sürdüreceğini açıkladı.

Çarşamba, 10 Ağustos 2011 17:35

http://ulusalkanal.com.tr/index.php?opt ... Itemid=174