1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Türkmenler değil cihatçılar vuruluyor

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2015, 20:37
gönderen TurkmenCopur
Türkmenler değil cihatçılar vuruluyor

Suriye Milli Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tarık Sulo Cevizci, Rusya ve Suriye’nin operasyon yaptığı bölgede yoğun bir sivil nüfus olmadığını söyledi.

22 Kasım 2015 Pazar 15:15

Irmak Mete / Masum Gök

Suriye Milli Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tarık Sulo Cevizci, Rusya ve Suriye’nin operasyon yaptığı bölgede yoğun bir sivil nüfus olmadığını söyledi. Suriye Türkmenlerinden Avukat Ali Öztürkmen de “Türkmen sivil halkın büyük bölümü Suriye ordusunun kontrolünde olan bölgede yaşıyor. Diğer yerlerde de El Nusra gibi cihatçı gruplar var” dedi.
Aydınlık, Rusya ve Suriye’nin Bayırbucak’ta yaptığı operasyonu bölge kaynaklarına sordu. Suriye Milli Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tarık Sulo Cevizci, 6 gün önce çatışmaların başladığını belirterek “Karadan Esad’ın birlikleri, havadan Rus jetleri Türkmen Dağı’nı dövüyorlar. Türkmen Dağı civarında 20’ye yakın köy var. O köylerde yoğun olmasa da yaşayan var. Esas nüfus 4 sene önce Türkiye’ye göç etti. Operasyonun ardından bir insan göçü ve ölümler yaşandı. Tespit edebildiğimiz 60’a yakın kişi hayatını kaybetti” diye konuştu.

LAZKİYE VE AKDENİZ YOLU KESİLECEK
Suriye ordusunun bölgenin stratejik tepelerinde kontrolü sağladığını söyleyen Cevizci, Türkmen Dağı’nın stratejik önemini şu sözlerle aktardı: “Esad bu bölgeyi devredışı bırakırsa muhaliflerin hem Lazkiye’ye, hem Akdeniz’e ulaşmasının önünü kesmiş olacak. O bölgede alan kazanması Esad’ın siyasi çözüm noktasında da elini güçlendirir. Kendi merkezi olan Lazkiye’deki tabanına da bir nefes aldırmış olacak. Çünkü muhaliflerle aradaki mesafe çok yakın olduğu için sürekli bir baskı vardı. İdlib uzun süredir Esad’a kan kaybettiriyor. Esad’ın bu aşamadan sonra muhalefeti sıkıştıracağı yer İdlib olacaktır.
Türkmen bölgesi ayrıca Rusya’nın Ortadoğu’da özellikle Suriye’de konuşlandırdığı güçlerine de yakın bir bölgedir. Buranın muhaliflerden temizlenmesiyle ciddi bir rahatlama yaşayacaklar. Orada üstünlük sağlayan kendi pozisyonunu daha da güçlendirmiş olacak.”

‘HALEP’TE, RAKKA’DA SES ÇIKARTMADILAR’
Suriye Türkmenlerinden Avukat Ali Öztürkmen de AKP hükümetine yakın Türk basınında çıkan “Türkmenler katlediliyor” haberlerini yalanladı.
Sivil halkın büyük bölümünün Suriye ordusunun kontrolündeki bölgede yaşadığını belirten Öztürkmen, “Diğer yerlerde de El Nusra gibi cihatçı gruplar var. Türkmen Tugayı olarak bahsettiğimiz tugaylar da bu bölgede değil. Bu bölgede sivil halkın sayısı çok az. Bana gelen bilgiye göre ölen kişi sayısı 15- 20 arasında” dedi. Avukat Öztürkmen, “Burada katliam yapılıyorsa tabii ki tepki gösterelim. Ama Halep’te, Rakka’da Türkmenler katledilirken kimse sokağa çıkmadı. Kimse tepki göstermedi. Şimdi ne olduysa herkes ‘Türkmenler katlediliyor’ demeye başladı. Bunu da bir düşünmek lazım” ifadelerini kullandı.

CERABLUS’A ÖSO YERLEŞECEK İDDİASI

İsmail Eray Çelebi
Suriye Milli Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tarık Sulo Cevizci, ABD ile Türkiye’nin Cerablus-Mare bölgesine yapacağı hava operasyonları sonrasında IŞİD’den boşalan alana ÖSO, Ahrar-u Şam ve Türkmen gruplarının yerleşeceğini söyledi. Cevizci “Operasyonlara Türkmen ve ÖSO karadan destek sağlayacak. Bu gruplar Ahrar-u Şam, Şam cephesi, Nurettin Zengi Tugayları, Sultan Murat Tugayları, Muntasır Billah Tugayları olacak. Türkiye güvenli bölgeye PYD’nin girmesine ise izin vermeyecek” dedi.
Operasyonlar tamamlandığında Türkiye’nin talep ettiği güvenli bölgede “uçuşa yasak bölge” oluşturulacağını iddia eden Cevizci “Türkmen grupları ve ÖSO’nun bölgeyi kontrol etmesinin ardından uçuşa yasak bölge oluşturulacak. Bölgede hiçbir kuvvetin hava operasyonu düzenlenmesine izin verilmeyecek” ifadelerini kullandı.

Re: Türkmenler değil cihatçılar vuruluyor

MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2015, 20:39
gönderen TurkmenCopur
Türkmen Dağı'nda ABD'ye darbe

Suriye ordusu, Türkmen Dağı’nın tamamını ele geçirdi. ABD’nin destekleyip eğittiği Fetih Ordusu’nun elinde tuttuğu ve El Nusra’nın da bulunduğu Bayırbucak çevresindeki bölge 4 gündür devam eden çatışmaların ardından dün Suriye ordusunun kontrolüne geçti

22 Kasım 2015 Pazar 14:57

Suriye ordusu, Rus savaş uçaklarının hava desteğiyle Lazkiye’de stratejik öneme sahip olan Türkmen Dağı’nın tamamını ele geçirdi. Bölgeyi ABD’nin desteklediği ve eğittiği terör grupları kontrol ediyordu.
Fetih Ordusu’nun elinde tuttuğu ve El Nusra’nın da bulunduğu Bayırbucak çevresindeki bölge 4 gündür devam eden çatışmaların ardından dün Suriye ordusunun kontrolüne geçti. Türkmen Dağı’ndaki yüksek Zahi tepesinde Suriye bayrağı göndere çekildi. Dagameşle ve Şems kasabasını önceki gün ele geçiren Suriye ordusunun dün de bölgenin çevresindeki 15 köyü aldığı bildirildi.

EL NUSRA’NIN BOMBA YÜKLÜ ARAÇLARI
Öte yandan Suriye ordusu, Türkmen Dağı bölgesinde terör örgütü El Nusra’ya ait bomba yüklü 3 aracı da ele geçirdi. Suriye ordusu, Lazkiye’ye yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan stratejik Gımam Tepesi’ni önceki hafta terör gruplarının elinden almıştı. Gımam’da kontrolün sağlanmasıyla birlikte Suriye ordusu, Türkmen Dağı’na doğru ilerlemeyi sürdürdü.

STRATEJİK ÖNEMDE
15 gündür süren harekatın ikinci dalgası perşembe gecesi başladı. Fırınlık, Acısu, Nahmiye, Kastel, Maaf, Gımam ve 45’inci Tepe bölgesinden Türkmen Dağı’na ulaşan Suriye ordusu, kuvvetli bir operasyon başlattı. Havadan da Rus jetleri destek verdi. Büyük kayıplar veren terör gruplarından Sultan Abdulhamid Tugayı’nın komutanlarından Zekeriya Abdullah da öldürüldü.
Bayırbucak’ı tamamen kontrol altına almasıyla Suriye hükümeti, Akdeniz sahilini güvenceye almış olacak. Şam aynı zamanda İdlib, Cisr-el Şuur ve Halep’e de buradan bir koridor açmış olacak ve bu bölgelere operasyonların da yolu açılmış olacak.

DAVUTOĞLU, AKAR VE FİDAN’I ARADI
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, Rus uçaklarının desteğiyle Bayırbucak bölgesine yönelik operasyona ilişkin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile görüşerek son durumla ilgili bilgi aldığı belirtildi. Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığı’na da bir mektup gönderilerek, BM’nin bir an önce konuyu ele almasının talep edildiğini bildirdi. Yetkililer, Davutoğlu’nun talimatıyla Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu’nun da dün gece yarısından sonra ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’yi aradığı ve bu görüşmede durumla ilgili değerlendirme yapıldığını belirtti. Rus tarafıyla da temasın sürdürüldüğü ve konuyla ilgili hassasiyetin iletildiği kaydedildi.

http://www.aydinlikgazete.com/dunya/tur ... 79292.html