1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Putin’in özel temsilcisi Aleksandr Dugin Ankara’da

MesajGönderilme zamanı: 17 Tem 2016, 10:59
gönderen TurkmenCopur
Putin’in özel temsilcisi Ankara’da

"Aleksandr Dugin, Kürt devletinin Rusya’nın stratejik hedeflerine ters olduğunu söyledi. Dugin, ‘Düşmanla mücadelede birbirimize yardım etmeliyiz’ diye konuştu"

15 Temmuz 2016 Cuma 11:20

Putin’in özel yetkili temsilcisi, Aleksandr Dugin Rusya ile Türkiye’nin arasını açmaya çalışan gücün ABD olduğunu söyledi. Suriye’de ve bölgede kurulması planlanan Kürt Devleti’nin Rusya’nın stratejik hedeflerine ters olduğunu vurgulayan Dugin, Suriye’nin toprak bütünlüğü korunamazsa Türkiye ve Rusya’nın toprak bütünlüğünün de sağlanamayacağını bildirdi.
Aleksandr Dugin çeşitli temaslarda bulunmak ve Avrasya Yerel Yönetimler Birliği’nin davetine katılmak için Ankara’ya geldi. Dün Ankara’da hükümet temsilcileri, AKP yöneticileri ve 15 AKP milletvekili ile bir araya gelen Dugin iki ülke arasında yaşanan sorunlar ve şu anda gelinen noktayı görüştü. Yaklaşık 1,5 saat süren görüşme sonrası Avrasya Yerel Yönetimler Birliği yöneticileriyle bir araya gelen Dugin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmeye döndüğü bu zamanda Türkiye’de olmaktan mutluluk duyduğunu kaydeden Dugin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rus pilotuyla ilgili başsağlığı dilemesinin, Rusya’da olan kaygıları minimum seviyeye indirdiğini bildirdi. Dugin, “Önemli olan ilişkilerin normalleşmesiydi. Rusya ve Türkiye arasında Ortadoğu’yla ilgili köklü değişikliklerin olacağını izliyoruz. İlişkilerimizi uçak olayının öncesinden daha üst seviyeye çıkarmak istiyoruz. Aramızda esen soğuk rüzgarlar döneminde Moskova ve Ankara bir şeyi çok iyi anladılar. Aramızın bozulmasını isteyen odaklar iki ülkenin kötülüğünü istiyor, iki ülkenin halklarını savaşa sürüklemek istiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuları iyi anladı” dedi.
İki ülkenin de dostluğu pekiştirmek için karşılıklı çaba içinde olması gerektiğini vurgulayan Dugin, “İster Rusya ister Türkiye’nin toprak bütünlüğüne aynı düşman tehdittir. İlk olarak bu ABD’nin Ortadoğu’daki hegemonya politikasıdır. Buna alet olarak kullandığı radikal İslam da var. İstanbul’daki terör saldırısını gördük. Bu terör saldırısı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ile ilişkileri iyileştirmek için sergilediği çabaların ardından geldi” ifadelerini kullandı.

ABD KÜRT DEVLETİ PEŞİNDE
ABD’nin bölgede bir Kürt Devleti peşinde olduğunu belirten Dugin, “ABD’nin Suriye’deki Kürtler üzerinden Kürt devleti oluşturmak istendiği görülüyor. Bu proje Rusya’nın stratejik düşüncelerine ters düşüyor” diye konuştu.

ÖNEMLİ OLAN STRATEJİK YAKINLAŞMA
Rus turistlerinin Türkiye’ye gelişinin ve Türk ürünlerinin Rusya’ya gidişinin hızlanacağını belirten Dugin şunları söyledi:
“Bunlar ikinci derecede önemli konulardır, önemli olan stratejik yakınlaşma. Rusya ve Türkiye tüm Ortadoğu’nun kaderinin kurtarılması için stratejik ortaklık yapmalı. Biz Türkiye’nin toprak bütünlüğüne yönelik hangi odaklar tarafından tehditler olduğunu biliyoruz. Bu tehditler bölücülük ve radikal İslam’dır. Biz Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlayamazsak Türkiye ve Rusya’nın toprak bütünlüğünü sağlayamayız. Beşar Esad’a karşı farklı yaklaşımda olabiliriz. Ancak ortak politikamız Suriye devletinin çöküşüne yol açmayacak siyaset uygulamak.”

TÜRKİYE ATATÜRK’ÜN POLİTİKASINA DÖNMELİ
Rus pilotunun vurulmasının, Türk-Rus ilişkilerinin bozulmasını amaçlayan odaklar tarafından yapıldığını ifade eden Dugin şu görüşleri savundu:
“Amerika kendi müttefiklerinden hiçbirinin toprak bütünlüğünü temin etme noktasında değil. Aksine kaos, ülkelerin bölünmesi ve faciaları görüyoruz. Bu senaryo Türkiye için de yazılmıştır. Türkiye’nin bu zor durumdan kurtarılması Atatürk’ün politikasına dönmekle mümkündür. Bu durumda da Rusya ile stratejik işbirliğinin sağlanması gerekir. Suriye’de yaşananların tekrarlanmaması için ortak hareket etmeliyiz. Birbirimize düşmanla mücadelede yardım etmek zorundayız. Bu, iç düşman olsa bile.”

İLİŞKİLERİMİZE VATAN PARTİSİ’NİN KATKISI
Türkiye’de Rusya ile ilişkilerin normalleşmesi için Vatan Partisi’nin önemli görevler yaptığını kaydeden Dugin, Avrasya Yerel Yönetimler Birliği’nin de bu konuda katkı sağlayacağını vurguladı.

KUZEY SURİYE’DE KÜRT KORİDORU SORUNU
Dugin bir gazetecinin sözde Kürt Koridoru ile ilgili sorusuna, “Stratejik ortaklık sonrası bu konuyu daha derinden ele alacağız. Karşılıklı görüşmelerde ortak yol bulacağımıza inanıyorum. Biz olaylara ilk olarak Türkiye’nin toprak bütünlüğü prensibinde bakıyoruz. Suriye’deki Kürtlere ilişkin olarak Rusya’da bazı farklı bakışlar var. Ama Suriye’deki Kürtleri ABD’nin desteklediği biliniyor” yanıtını verdi.
Türkiye’nin Rusya’ya İncirlik Üssü’nü ortak kullanma teklifine çok sıcak baktıklarını da kaydeden Dugin şöyle dedi:
Bu konuda Türkiye’nin stratejik karar alabilen insanlarıyla görüşerek konuşma niyetim var. Suriye’nin kuzeyinde bulunan farklı gruplarla ortak mücadelemizin boyutlarını konuşabiliriz. Eğer Ankara ve Moskova arasında Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda fikir birliği oluşursa, Türkiye Esad’a karşı düşüncelerinde değişikliğe giderse bu bizim de orada Kürtlere bakışımızı değiştirebilir. Türkiye ve Rusya’nın oradaki milli menfaatlerini aydınlatmak zorundayız. Türkiye’nin Kürt sorununa duyarlılığını çok iyi anlıyoruz. Bu konuda da karşılıklı görüşmeler sonrasında ortak yol alacağımızı düşünüyorum.”

http://www.aydinlikgazete.com/politika/ ... 88295.html