Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Haleb İsminin Menşei

Burada Hazreti Muhammed(S.A.V.), İslam Dini ve Kuran-ı Kerim hakkında konular bulabilirsiniz

Haleb İsminin Menşei

Mesajgönderen TurkmenCopur » 13 Ara 2010, 16:24

HALEB İSMİNİN MENŞEİ

Bugünkü Suriye'nin en mühim şehirlerinden biri olan Haleb, Hitit dilinde Hrb, Akadlar'da Hallaba, Halman ve Halvan, Selevkiler döneminde de Beroia olarak adlandırılmıştır.

Arapçada "sağılmış süt" manasında kullanılan2 "Haleb" isminin menşei konusunda muhtelif rivayetler bulunmaktadır. Bu rivayetlerin ilkine göre, Haleb Hz. İbrahim'in hicret ettiği yerlerden biri olup, şehir ismini bu zamanda almıştır. Hz. İbrahim burada bugün Kale'nin bulunduğu tepecikte bir süre ikamet etmiş, koyunlarını burada sağmış ve sütünü fakir halka sadaka olarak dağıttığı için bu yerin ismi "süt" manasına gelen "Haleb" olarak kullanılmıştır. Bazı rivayetlerde halkın Hz. İbrahim'den süt alabilmek için "haleb haleb" diye bağırdıkları da anlatılmaktadır. Yine bu konuda anlatılan bir başka rivayete göre ise Hz. İbrahim'in beyaz bir ineği sağarak sütünü fakirlere dağıttığı ve süt sağılıp halk çağrılmak istenildiği zaman, Hz. İbrahim'in tabileri, beyaz ineği sağdı manasına gelen "Hz. İbrahim halebü'ş-şehba" diye fukarayı davet ettikleri ve bu sebeple Halebü'ş-Şehba terkibinin zamanla Hz. İbrahim'in bulunduğu tepeye ve şehre alem olduğu ifade edilmektedir.

İkinci rivayete göre ise, Haleb ismi Amelikalılar'dan birinin isminden kaynaklanmıştır ki, bu kişi Beni Mehr b. Hayz b. Cessan b. Mükennef'in oğullarından Haleb'dir. Ayrıca, Haleb'in Hınıs ve Biza'a (Berza'a) adında iki kardeşinin olduğu ve bu üç kardeşin her birinin kendi adları ile anılan birer şehir inşa ederek buralara yerleştikleri de rivayet edilmektedir.

Yakût el-Hamavi'ye göre, Hz. İbrahim zamanında bu bölgede henüz Araplık olmadığından dolayı bu ikinci rivayet daha doğrudur ve Haleb kelimesinin aslı, Arapça'ya çok yakın dillerden olan İbranice veya Süryanice'den gelmektedir.

Haleb şehri "akça" manasına gelen "eş-Şehba" lakabıyla da anılmaktadır. Bu lakabın, yukarıda anlattığımız Hz. İbrahim'in beyaz ineğinden geldiği rivayet edilmekle birlikte bu rivayetin bir hurafeden ibaret olduğu ve "Şehba" tabirinin, Haleb şehrinin kurulduğu yerdeki toprağın beyaz olmasından ileri geldiği söylenmektedir ki, bu rivayet kanaatimizce de doğru olanıdır.

Kaynakça
Kitap: 17. YÜZYILDA HALEB EYALETİ VE TÜRKMENLERİ
Yazar: Enver ÇAKAR
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Hazreti Muhammed(S.A.V.) İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir