Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Allah İle Aldatanların Baş Putu: Dünyalık

Burada Hazreti Muhammed(S.A.V.), İslam Dini ve Kuran-ı Kerim hakkında konular bulabilirsiniz

Allah İle Aldatanların Baş Putu: Dünyalık

Mesajgönderen TurkmenCopur » 11 Ara 2010, 00:14

ALLAH İLE ALDATANLARIN BAŞ PUTU: DÜNYALIK

"Ey iman sahipleri! Şu bir gerçek ki, hahamlardan ve rahiplerden birçoğu halkın mallarını uydurma yollarla tıkabasa yerler ve Allah'ın yolundan geri çevirirler,"
(Kur'an, Tevbe,34)

Türk halkı, insan onuruna, insanın ölümsüzlüğüne yakışmayan iğreti değerlere 'dünyalık' der. Dünyalık, 'ölümlü, gönül bağlamaya değmeyen' demektir.
"Mal da yalan, mülk de yalan. Var biraz da sen oyalan" diyen ölümsüz Yunus Emre'nin torunlarına yakışan bir deyiştir dünyalık...

İslam'ın Türkmen yorumunun yarattığı Anadolu Hümanizmi ve onun aşılamamış lirizm ustası Yunus'un hayat anlayışında insan, yalnız paylaştığı şevlerin sahibidir: yığdığı şeylerin değil. O halde, esas sahip olan, paylaşandır, biriktiren değil...
Pavlaşabilen sevebilendir ve sevebilmenin mutluluğunu tatmak, paylaşabilmekle elde edilir.

Kur'an şöyle diyor:

"Sevdiğiniz şeylerden bol bol vermedikçe sonsuzluk ve mutluluğa eremezsiniz."
(Ali İmran, 92)

Bir Muhammedi vicdanının dünyalık karşısındaki tavrının nasıl olması gerektiğini gösteren ölümsüz söz ve anekdotlara sahibiz. Bunlardan bir tanesi de Mevlana Celaleddin'in can yoldaşı Şems-i Tebrizi'ye aittir.

Şöyle diyor Tebrizli Şems (ölm. 645/1247):

"Benim hiç kimseden dünya ile ilgili bir isteğim yoktur. Bende ancak Hz. Peygamber'in armağan kabul etmesi adetine uygun davranışta bulunma arzusu vardır. Senin, içi altın dolu şu kalede, yüz binlerce altın ve gümüşün olsa da onları başına saçsan, ben aşağıdan senin yüzüne bakarım. Eğer alnında bir ışık, göğsünde bir niyaz aydınlığı göremezsem, o altın ve gümüşler bana göre, gübre yığınından başka bir şey değildir."
(Şems, Makaalat, 1/194)

Kur'an, insanların birlik ve paylaşım ahengini parçalayan sebebin 'bağy' olduğunu söylüyor.
Kur'an'ın temel kavramlarından biri olan ve bozulma, parçalanma, kıskançlık, azgınlık, didişme, ezme, sömürme... gibi anlamlar taşıyan bağy, Allah ile aldatan-ların, bir numaralı zaafları veya illetleri olarak gösteriliyor.

Kur'an bize şunu da öğretiyor:

Bağyın psikolojik zemini hırs yani doymazlık, sosyolojik görünümü ise zulüm, saldırı, sömürü, ezme ve bozgunculuktur.
İnsanoğlu, hırsını tatmin için başkaları üstünde hegemonya kurmak istemiş, bunun en geçerli yolu olarak da madde üstünlüğünü görmüştür. Ne ilginç talihtir ki, anılan hegemonyaya karşı çıkanların zafer yolu da, madde üstünlüğünü sağlamaya bağlandı. Böylece, insanlık bünyesinde, ekonominin tarihe ve ideye (imana) egemenliği hem hırsına yenik düşenlerce hem de onlara antitez olanlarca, savaş alanının tek gerçeği haline getirildi.

Ekonominin tarihe ve ideye üstünlüğünü, şöyle veya böyle kabul, insanlığın bahtını kararttı. Hırs iblislerinin tek değer ve tanrı haline getirdikleri mal putu, onu yıkmak isteyenlerin de putu oluverdi. Tezin ve antitezin putu, korkunç bir kader oyunuyla aynileşmişti. Bugünkü dünyaya bakarsanız, bu putun, tam materyalizm olan komünizmle, pratik materyalizm olan kapitalizmde aynı kudret ve saygınlık burcuna oturtulduğunu görürsünüz. Bunun içindir ki, komünizm de kapitalizm de insanlığın beyninde habis birer urdur. Kapitalist emperyalizmin kurnaz çocuklarından İngiliz devlet adamı Churchill bu gerçeği açıkça itiraf etmiştir.

Şöyle diyor:

'Komünizm sefaletlerin eşit paylaşımı, kapitalizm ise nimetlerin adaletsiz paylaşımıdır."

Toplumların çöküşlerini bir yaradılış zorunluluğu haline getirenler, mal putunun azdırdığı insanlardır ki, Kur'an onlara mütref (servet ve refahla şımarmış olanlar) demektedir. IVtütrefler, insanlık suçu işlemeyi hayat kuralı haline getiren, insan emek ve terini sömüren canavarlardır Kur'an onları, kendi iddiaları ne olursa olsun, 'dini yalanlayanlar' olarak adlandırır .
(Maun Suresi)

Hemen söyleyelim:

Kur'an mal ve parayı hayatın biricik veya egemen değeri sayanların dini olamayacağını açıkça söylemektedir. Bu Kur'ansal gerçek dikkate alındığında insanları sömürmek için Allah ile aldatan dinciliğin, adının tam tersine, dini-imanı yoktur.

İslam Peygamberi tehlikeye şöyle dikkat çekmiştir:

"Her ümmetin bir bozgun sebebi vardır. Benim ümmetimin bozgun sebebi de maldır."
"Kişinin mal ve gurura düşkünlüğünün dinine getirdiği zarar, sürü içine dalmış kurtların koyunlara getireceği zarardan daha büyüktür."
"Allah'a yemin ederim ki, ben sizin için fakirlikten korkmuyorum. Sizin adınıza beni korkutan şey şudur: Sizden önceki topluluklar gibi dünya nimet ve imkanları önünüzde birikecek ve bu nimetler yüzünden çekişme ve didişmeye gireceksiniz de önceki topluluklar gibi mahvolacaksınız."

Ve aynen böyle olmuştur. Mal putunun zehirini kusmaya başladığı hengame olan Halife Osman devrinin dünya malı doymazlığını gören büyük bir sahabi, Abdurrahman b. Avf şöyle diyordu:

"Bizler zorluk ve ıstıraplarla denendik sabredebildik de, bolluk ve refahla denenince başarılı olamadık."
(İbn Mübarek; Kitabu'z-Zühd, 182)

Bir başka büyük sahabi, İbn Mesud, mal putunun sende-lettiği kitleye şöyle sesleniyordu:
"Siz bugün namaz ve benzeri ibadetlerde, Muhammed'in sahabilerinden daha ilerdesiniz; o ibadetleri daha çok yapıyorsunuz, ama onlar sizden çok daha hayırlıydılar.

Çünkü onların sizden bir farkı vardı:

Dünya malına karşı sevgileri sizden az, sonsuzluğa sevgileri sizden fazlaydı."
(Aynı kaynak, 173)

Mal putu ile din istismarını birlikte kullanabilecek konuma gelmiş kadroların ve siyasetlerin egemen olduğu bir toplum, cehennemini daha bu dünyada kendi eliyle kurmuş demektir. Allah ile aldatanların adeta cenneti haline gelmiş Türkiye, Allah ile aldatan dinci odakların sermaye ve serveti de ellerine geçirdikleri bir ülke olmuştur. Bu demektir ki, eğer Türkiye şöyle veya böyle bu kahır tezgahını dağıtamaz ise Yunusların, Mevlanaların, Hacı Bektaşların, Mustafa Kemal'in ülkesi, karanlığa yenik düşerek bir dünya cehennemine dönecektir. Haçlı emperyalizmin, BOP ve Ilımlı İslam gibi şeytan atığı projelerle Türkiye'yi getirmek istediği yer de budur.

Kaynakça
Kitap: Allah ile Aldatmak
Yazar: Yaşar Nuri Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Hazreti Muhammed(S.A.V.) İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir