Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Allah İle Aldatanlar 'Emin' Değiller

Burada Hazreti Muhammed(S.A.V.), İslam Dini ve Kuran-ı Kerim hakkında konular bulabilirsiniz

Allah İle Aldatanlar 'Emin' Değiller

Mesajgönderen TurkmenCopur » 10 Ara 2010, 22:10

ALLAH İLE ALDATANLAR 'EMİN' DEĞİLLER

Emin olmayanın imanı olamaz. Bu bizzat, Hz. Muhammed'in bir beyanıdır Allah ile aldatanlar, Hz. Muhammed'in bu tür beyanlarına konuşmalarında, söylemlerinde yer vermezler. Çünkü bunlar öğrenildiğinde, kendilerinin Hz. Muhammed'e uzak olduğu ortaya çıkar.
'Emin', Hz. Muhammed Aleyhisselam'ın temel sıfatı ve unvanı idi. Düşmanları bile çoğu zaman ona bu unvanıyla hitap ederlerdi. 'Emin', insanlara güvenen ve insanların da kendisine güvendiği benlik, kişilik demektir.

Hz. Muhammed'in; insan, hayat ve evren anlayışına katılmayanlar bile, şunu her zaman ifade etmekteydiler:

"Muhammed'e güvenilir, sır söylenir. Düşmanı da olsanız, ona sırtınızı korkusuzca dönebilirsiniz."

Ve tarih bize gösteriyor ki, en azılı putperestler bile en kıymetli emanetlerini ona teslim ederlerdi. Çünkü, 'Emin Muhammed' idi o. Böyle bir Muhammed'e ideoloji söz konusu olduğunda inanmıyorlardı. İşin bu yanı, nasip veya hesap meselesi. Nasibi veya hesabı yüzünden, inandığınız gibi inanmayanların, buna rağmen sizi 'güvenilir' görmeleri, savunduğunuz inanç ve ideolojiden her zaman daha büyük ve daha kıymetlidir.
Peki, 'emin' olmayan Müslüman olabilir mi? Hayır, asla olamaz!

Yüzlerce günahınız olabilir, yine de Müslüman olurıııııuz ama emin insan değilseniz, tüm zamanınız namazla-niyazla geçse de Müslüman olamazsınız. Çünkü emin olmamak, riyakâr olmanın diğer adıdır. Riya ise, Kur'an'ın ve Hz. Peygamber'in açık beyanlarıyla şirktir.

Şirkin en kötüsü, en tehlikelisi ise, yine Peygamberimizin iladesiyle 'gizli şirk'tir Gizli şirkin ne olduğu sorulduğunda şu cevabı vermiştir Cenabı Peygamber:

"Gizli şirkin temel görünümü riyakârlıktır."

Ve, şunu da buyurmuştur:

"İlınmetim adına en çok korktuğum bela gizli şirktir."

Kur'an'dan çıkarılabilecek en hayatî ilkelerden biri de şudur:

Günahtan korkma, şirkten kork. Çünkü Allah, günahını İtiraf edip boyun bükenleri affedecektir. Ama şirke bulaşanları asla affetmeyeceğini açıkça bildirmiştir.
Evet, günahtan değil, şirkten kork, yani olduğun gibi görünmemek veya göründüğün gibi olmamaktan kork!

Hz. Muhammed'in eminliğini, onun kişiliğini, Kur'an ve tarih penceresinden gözlediğimizde bunun üç temel öğesi olduğunu görüyoruz:

1. Dürüstlük (riyadan uzaklık, ahde vefa, güvenilir olmak),
2. İnancı kin aracı yapmamak, yani dini kinden arındırmak,

İnsan haklarına saygıyı inançlar üstü bir değer olarak korumak.
Günümüzün siyaset dincilerinde asla bulunmayan üç temel özelliktir bunlar. Bunlar, dincinin değil, dindarın niteliğidir. Dincide bunların tam tersi egemendir.
Son Peygamber'i en iyi anlayanlardan biri olan sûfî düşünür Bişr el-Hâfî'nin, bir öğrencisini kovarken söylediği sözler, üzerinde olduğumuz gerçeği en çarpıcı biçimde ifadeye koymaktadır.

Kendisiyle yıllarca beraber olmuş öğrencisini huzurundan kovarken şöyle diyor Bişr el-Hâfî (ölm.226/840):

"Düşmanların bile senden emin olmadan Müslüman olamazsın. Oysaki, senden dostların bile emin değildir. Bizden uzak dur!"

Hz. Muhammed, sürekli, ideolojilerin üstünde, mayası ve yapısı temiz bir insan aramıştır.

Diyor ki:

"Sizin, putperestlik devrinde yapısı temiz olanınız, İslam devrinde de öyledir. Çünkü insanlar madenlere benzer."

İnanç ve ideoloji, 'maden'e belli bir ölçüde şekil verebilir, fakat özünü değiştiremez. İnsanı insan yapan bu özdür.
Bu yüzden, Son Peygamber, şekil kavgaları yüzünden özü zarara uğratacak tavırlara asla yaklaşmamıştır.

Kendisini taşlayıp kanlar içinde bırakan putperestlere beddua etmesi istendiğinde bunu yapmamış, tam tersine, onlara iyilik dilemiştir. Gerekçeyi, bizzat kendisi, şöyle gösteriyor:

"Onların soyundan, birlik gerçeğine gönül verecek çocuklar gelecektir."

İnsanlığı, bugünkü çıkarları değil, gelecek güzellikleri dikkate alarak değerlendiren büyük ruhun enginliğidir bu.
Mekke fethi, onun hayatında zaferin doruğu olarak kabul edilir. Nasıl olmasın? Malını-mülkünü bırakarak, zulüm ve işkenceden kurtulmak için terk ettiği o toprağa, inancını kitlelere benimsetmiş ve düşmanına boyun eğdirmiş olarak dönüyordu. Karşısındakilerin sadece kılıçlarından değil, dişlerinden de hâlâ Müslüman kanı damlamaktaydı.

Böyle bir günde girer Mekke'ye ve kaçmak için delik arayan putperest düşmanlarına sorar:

"bu anda siz benim yerimde olsaydınız ne yapardınız? Renden ne bekliyorsunuz?"

Maşlar öne eğiktir. Cevabı yine 'Emin Muhammed' olarak, o verir:

"İlen, sizin beklediğinizi yapmayacağım. Hepiniz serbestsiniz. Evlerinize, yavrularınıza dönün, rahat olun!"

Şimdi bir bunu düşünün, bir de günümüz dünyasında siyaset dincilerinin gettolaştırdıkları semtlerden geçerken başlarına bir felaket gelecek diye tir tir titreyen insanları.
Müslüman düşünür Fransız Roger Garaudy (Roje Garo-dl), Siyasal İslam'ı, 'İslam'a musallat hastalık' veya 'İslam'a ihanet' diye niteler.

Bu nitelemenin isabeti tartışılabilir; ama inkâr edilemeyecek bir gerçek vardır:

Siyasal İslam'ın öncülerinde, şurada andığımız 'Muhammedi ahlak'ın varlığını belgeleyecek verilere sahip değiliz.

Allah ile aldatan siyaset dincilerinin hak duyguları yok. Ehliyet ve adalete saygıları yok. Sadece inatlarını, men-raatlarını ve kinlerini tatmini başarı sayıyorlar. Hakka, hukuka, yargıya, özgürlüğe ancak kendi hesaplarına uygun düştüğünde saygı duymaktalar. Oysaki hak, düşmanınızda tecelli etse dahi ona saygı duymak bir iman borcudur.
Edepleri yok. Siyasal rakiplerine, bunlar en ileri derecede dindar da olsalar, en ağır küfürlerle saldırmakta, özel hayatlarına, ailelerine hakaretler, tehditler yağdırmaktalar. Daha kötüsü, bütün bunları bir tür ibadet şevki içinde, akıl almaz bir sadizmle yapmaktalar.

Unutulmasın:

Türkiye'de, PKK gibi, tarihin en acımasız terör örgütlerinden birinin kahrı yaşandı. Kırk bini aşkın insan öldü. Ama bu PKK bile, dinci siyaset militanlarının düştükleri Neronist zulüm çukuruna düşmedi.

PKK teröristleri, kanlı birer katil olmalarına rağmen, örneğin, Sivas'ta diri diri insan yakmadılar, öldürüp gömdükleri Müslümanların cesetleri üstünde 'namaz' (!) kılmadılar Dahası, kendilerine hizmet etmiş insanları, örneğin, masum ev hanımlarını kaçırıp aylarca işkence ve tecavüz ettikten sonra katletmediler...

Allah ile aldatan siyaset dincileri, ahde vefadan nasipsizdirler. Dostluk, arkadaşlık, ortak geçmiş, akrabalık, komşuluk, hatta mahremlik vs. gibi inanç ve ideoloji üstü değerler bunlar için hiçbir anlam ifade etmez. Hesaplarına ters düştüğünüz anda, tekmeyi yersiniz. Kendilerini çöplüklerden çıkarıp en iyi yerlere getirmiş efendilerine, ağabeylerine, üstatlarına vs. bile ihanet edebilmekte, tekme vurabilmektedirler.

Böyle bir psikolojinin nereye konması gerektiğini şöyle bildiriyor Hz. Peygamber:

"Aldatan bizden değildir."
"Ahde vefası olmayanın imanı da olamaz!"

Allah ile aldatan siyaset dincileri, egolarının hesabını imanlarının hesabından, egolarına hizmet edenleri imanlarına hizmet edenlerden daima önde tutmaktadırlar Oysaki gerçek bir mümin, imanına saygınlık kazandıranları, nefsine zarar verseler bile, takdir ve şükranla karşılar Bu, bir iman ve İslam şiarıdır. Bu varsa iman vardır, bu yoksa iman yoktur.

Alemlerin rahmeti' (Enbiya Suresi, 107) bir peygamberi kin, menfaat ve hınçlarına 'kutsal bekçi' yapmak isteyenlerin, 'güvenilir Muhammed'in yolunda, en güvenilmez örnekleri oluşturdukları, sadece bizim değil, dünyanın ortak görüşü haline gelmiştir.

Kaynakça
Kitap: Allah ile Aldatmak
Yazar: Yaşar Nuri Öztürk
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Hazreti Muhammed(S.A.V.) İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 1 misafir