Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Yağmur Duası Çömçe Gelin

Burada Türk Tarihinin Çeşitli Dönemlerinden ve Çeşitli Konularından birlikte anlatılan konular bulabilirsiniz. Ayrıca Türk Kültürü hakkında da Konular bulabilirsiniz

Yağmur Duası Çömçe Gelin

Mesajgönderen TurkmenCopur » 14 Ara 2010, 21:43

YAĞMUR DUASI ÇÖMÇE GELİN

Geçen seneki seyahatim esnasında "Çömçe Gelin", "Kepçe kadın" ve "Çullu Kadın" gibi muhtelif isimler taşıyan ve Anadolu çocukları arasında pek maruf olan bir merasim - ki bugün yalnız oyun halinde muhafaza edilmektedir- dikkatimi celbetmişti. Buna dair öğrenebildiklerimden "H.B.D. istanbul Merkezi"ne takdim ettiğim "Rapor"da bahsetmiştim.
Bu adet - merasimin Gaziantep vilayetinde de çocuklar arasında pek maruf bir oyun olduğunu bu sene yaptığımız seyahatte öğrendim.

Gaziantep havalisinde, bilhassa Suriye hududuna yakın yerlerde, buna "Gelin Gok" da derler ve oyun esanasında çocuklar:

"Gelin Gok, Gelin Gok,
Verniyene gok!"

diye bağırırlar. Oyun esnasında söylenen Türkü(Dua)'ların da aşağı yukarı geçen sene kaydettiğim türkülerin aynı olduğu anlaşıldı. Mamafih bazı köylerde bunun başka şekilleri de olduğu görülmektedir.

Bunların biri şudur:

Çömçe Gelin ne ister Çömçe Gelin su ister
Ver Allah'ım ver
Yağmur ile sel! Koç koyun kurban, Göbekli harman!
Yaz yağmuru yalancı Gavur kızı dilenci
Bir buğdayı beş etmiş Altmış kazan aş etmiş
Ver Allah'ım, ver
Yağmur ile sel! Koç koyun kurban Göbekli harman!

(Gaziantep. 29 temmuz 330 dellalbaşı Hacı Ahmet Ağa)
Bu adet Suriye Araplarında da vardır. Buna onlar "Ümmül gays" derler. Oyun geceleri yapılır. Türklerde olduğu gibi icra olunur.

Maamafih bunlarda 15, 16 yaşlarındaki kızlar da iştirak ederlermiş.
Bu adetteki "Kadın kuklası" şamani Türklerin panteonuna dahil olan "Tös" lerden bazılarına çok benziyorsa da Anadolu Türklerinden başka Türklerde buna benziyen bir merasime tesadüf edilmiyor. Galiba bu adet ileri Asya'nın pek eski yerli zürra bir kavminden kalma bir adet olsa gerek. Bu adete dair bütün Anadolu, Suriye, Irak ve Azerbaycan adetleri toplanırsa ihtimal ki bu merasimin eski dini şekli tayin edilebilir.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Karışık Zaman-Dizinli ve Karışık Konular hakkında Türk Tarihi ve Kültürü Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir