Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Türlü Törenlerde Ters Giyme Adeti

Burada Türk Tarihinin Çeşitli Dönemlerinden ve Çeşitli Konularından birlikte anlatılan konular bulabilirsiniz. Ayrıca Türk Kültürü hakkında da Konular bulabilirsiniz

Türlü Törenlerde Ters Giyme Adeti

Mesajgönderen TurkmenCopur » 14 Ara 2010, 21:03

TÜRLÜ TÖRENLERDE TERS GİYME ADETİ

Bazı törenlerde, hele yas töreninde, giyimi ters giymek adetine "Tarihte ve bugün Şamanizim" adlı eserimde temas etmiştim. Anadolu Türklerinde bu adet, bizim bildiğimize göre ilk defa, ibn Batuta tarafından tesbit edilmiştir. İbn Batuta Sinop'ta bulunduğu sırada İbrahim Bey'in anasının cenaze töreninde bu adeti müşahade etmiştir.

Altay dağlarında yaşayan Kuznitsk Şamanist Türk göçebelerinin kadınları yas tutarken elbiselerini yedi gün ters giyerler.
Kırım sultanlarından meşhur "Adil Sultan" destanında anası Dana Biğim'in ağıt söylerken "elbiselerini ters giyip ağladığı" söylenmektedir.

"Şamanizm" kitabımda bazı Başkurt boylarında müşahede ettiğim yağmur dualarında mollaların ve duaya iştirak edenlerin elbiselerini ters giydiklerini yazmıştım.

Halbuki yağmur duasında (istiska'da) görülen bu adetin İslamiyetle yayıldığı anlaşılmaktadır. Bununla beraber bu adetin, yani bazı hallerde elbiseyi ters giymenin İslamdan önce de Araplarda mevcut olduğu bilinmektedir.
Bir Seydişehirli vatandaştan işittiğime göre buranın ahalisi yağmur duasında "ellerinin tersiyle dua ederler ve çocukların pabuçlarını ters giydirirler"miş.

Kaynakça
Kitap: ABDÜLKADİR İNAN
Yazar: MAKALELER VE İNCELEMELER
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Karışık Zaman-Dizinli ve Karışık Konular hakkında Türk Tarihi ve Kültürü Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir