Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

İskitlerin Savaş Belgesi Ve Xi. Yüzyıl Türklerinde Beçkem

Burada Türk Tarihinin Çeşitli Dönemlerinden ve Çeşitli Konularından birlikte anlatılan konular bulabilirsiniz. Ayrıca Türk Kültürü hakkında da Konular bulabilirsiniz

İskitlerin Savaş Belgesi Ve Xi. Yüzyıl Türklerinde Beçkem

Mesajgönderen TurkmenCopur » 14 Ara 2010, 19:53

İSKİTLERİN SAVAŞ BELGESİ VE XI. YÜZYIL TÜRKLERİNDE BEÇKEM

Arrian, Büyük İskender'in seferleri hakkında 166-168 yıllarında yazdığı Arıabazis adlı eserinde İskit savaşçılarım şöyle tavsif ediyor :

"İskitlerin savaş belgeleri ejderdir ki muayyen uzunluktaki sırıklar üzerinde dalgalanır... Atlar rahat durdukları zaman türlü renkteki paçavraların aşağıya sarkık bulundukları görülür. Harekete geldikleri zaman rüzgarın esmesiyle adları geçen yaratıklara (ejderlere) çok benzerler. Süratli hareket ettiklerinde ıslık sesi çıkarırlar... Bunlar yalnız keyif veya düşmanları korkutmak için değil, fakat askerlerin birbirlerine saldırmamalarını da temin içindir".

Mahmud Kaşgari (Divanü Lugat-it Türk, I. 401; Besim Atalay tercümesi S. 483) "Beçkem" kelimesini şöyle izah ediyor:

Beçkem -alamet. Savaş günlerinde yiğitlerin (muhariplerin) belge olmak üzere takındıkları ipek parçası ve dağ sığırı kuyruğu. Oğuzlar buna perçem derler".

Mahmud Kaşgari bu izahında "Beçkem" in atlara takıldığını söylemiyorsa da, Karahanlı İslam Türklerin Budist Uygurlar üzerine saldırdıklarını tasvir eden şiirden bunun, tıpkı Iskitlerden olduğu gibi, atlara takıldığı anlaşılmaktadır:

Beçkem urup atlaka (atlara) Uygardaki tatlaka (tatlara) Oğrı yavuz ıtlaka (itlere) Kuşlar gibi uçtumız

Arrian'ın tavsifine göre İskit "beçkem"i "ejder" gibi imiş. Türk-lerin "beçkem"i de ipek kumaşlardan ve dağ sığırı kuyruğundan ibaret olduğuna göre uzaktan "yılan - ejder" gibi görünmüş olacaktır.

Altaylı şaman (kam)'ların törende giydikleri cübbede paçavralardan ve uzun ipliklerden yapılmış yılan - ejder sembolleri bulunur. Bunlar şamanın savaştığı kötü ruhları korutmak için cübbeye takılmışlardır. Arrian'ın tavsif ettiği İskit beçkemi ile şamanın kötü ruhlara karşı zırh ödevini gören cübbesi arasında bir benzerlik olup olmadığını, kesin olarak iddia etmek mümkün değilse de, Mahmut Kaşgari'nin haber verdiği "beçkem"in İskit devrinden kalma bir gelenek olduğu muhakkaktır.

Kaynakça
Kitap: ABDÜLKADİR İNAN
Yazar: MAKALELER VE İNCELEMELER
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Karışık Zaman-Dizinli ve Karışık Konular hakkında Türk Tarihi ve Kültürü Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir