Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Türk Kabile İsimlerine Dair

Burada Türk Tarihinin Çeşitli Dönemlerinden ve Çeşitli Konularından birlikte anlatılan konular bulabilirsiniz. Ayrıca Türk Kültürü hakkında da Konular bulabilirsiniz

Türk Kabile İsimlerine Dair

Mesajgönderen TurkmenCopur » 14 Ara 2010, 16:35

TÜRK KABİLE İSİMLERİNE DAİR

Türk kabileleri hakkında Avrupa müsteşrikleri ve hususiyle Rus alimleri ve Rus ilmi cemiyet ve istatistik encümenleri tarafından pek çok malumat toplanmış ve neşrolunmuştur. Radloff, Hanikov, Levşin, Potanin ve Aristov gibi alimlerin bu baptaki hizmetleri büyüktür. Aristov'un "Türk kavimlerinin etnik heyetleri" adlı eseri bu bapta misilsiz bir eserdir.

Mezkur alimlerin eserlerinden, istatistik ve ilmi cemiyetlerin mesaisinden ve Türk illerinde kendimizin topladığımız malumattan istifade edip Türk kavimlerinin kabileleri ve oymakları hakkında bir az malumat vermek istedik. Tarih ve etnoğrafyamızı öğrenmek hususunda faydası olacağını ümit ettik. Büyük kabilelerin en küçük oymaklarına kadar göstermeyi de münasip bulduk. Çünki bazan yeni teşekkül ettiğinde şüphe olmıyan bir kabile heyetinde (birliğinde) gayet eski bir Türk kabilesini küçük bir oymak suretinde görüyoruz.

Kırgızlarda Içkilik şubesinde, Nayman oymağında Kon, Kesek oymağında Kanglı = Kanklı, Kadırşa içinde yine Kanglı, Küçük Yüz Kazaklarında Alimulu= Alimoğlu'nun Baybaktı şubesinde Kanık, gibi ufak oymakların Özbek, Başkurt, Nogay, ve Ulug Yüz Kazaklarında olan Kanglı kabileleri ile münasebeti olmadığını iddia etmek mümkün değildir.

Eski zamanlarda büyük bir imparatorluğa adını veren toplu-lukların ismini bu gün küçük bir oymakta görüyoruz. Bir kabile içinde bu gün küçük bir oymak halinde gördüğümüz bir aşireti, diğer bir toplulukta büyük kabile suretinde görüyoruz. Mesela Altay Türklerinde Şor kabilesinde küçük bir oymak olan Kızay Orta Yüz kazaklarında Nayman kabilesinin en büyük bir şubesidir. Bazı oymaklar vardır ki, Orta Türklerin en uzak mesafelerine dağılmış bir halde bulunur. Mesela, Ural dağlarında bulunan Başkurt - Katay - Kıtay = Hıtay kabilesinin içinde bulunan Sagay, Kazakların Küçük Yüzünde Baybaktı şubesinde küçük bir oymak olan Sagay, Yenisey nehri kıyılarındaki Sagay Türklerinden ayrıldıklarında şüphe yoktur. Çoras'ı bütün Orta Türklerde görüyoruz. Halbuki bu Çoras kabilesi Cengiz devrinde büyük bir Moğol kabilesi idi. Kırgızlarda bulunan Monguş, Kasagol taraflarında bulunan Uranha Türklerindeki Monguş ve Kara A/onguj'lardan ayrılmışlardır.

Küçük Yüz Kazaklarında bulunan Karasakal'da Uranha Türklerinde vardır. Başkurtlarda bulunan Küdüy kabilesini Özbeklerde gördüğümüz gibi, Altay dağlarında bulunan ve "Kara Kalmak" adını taşıyan Töles Türklerinde aynı isimle bir oymak olarak görüyoruz.

Aristov Küçük Yüz Kazaklarının Alimulu içinde bulunan Çömekey kabilesinde VII. asır miladide Garbi Türkler (Tukyu'lar) topluluğunda olup Çin ile muharebede bulunan Çomuguy kabilesinin bakiyesini görmek istiyor. Görülüyor ki bu gün bir kabilede gayet küçük oymak suretinde görülen bir birlik, başka kavimlerde büyük bir kabilenin esasını teşkil edebilir. Bugün küçük bir kabilede küçük bir oymak olarak bulunan bir birlik, büyük tarihi vak'alara iştirak etmiş bir büyük siyasi topluluk bakiyesi idi. Binaenaleyh biz küçük ve ehemmiyetsiz görülen oymakları da yazmayı münasip gördük.

Kaynakça
Kitap: ABDÜLKADİR İNAN
Yazar: MAKALELER VE İNCELEMELER
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Karışık Zaman-Dizinli ve Karışık Konular hakkında Türk Tarihi ve Kültürü Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir