Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Şane Menkıbesi

Burada Türk Tarihinin Çeşitli Dönemlerinden ve Çeşitli Konularından birlikte anlatılan konular bulabilirsiniz. Ayrıca Türk Kültürü hakkında da Konular bulabilirsiniz

Şane Menkıbesi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 27 Ara 2010, 22:14

ŞANE MENKIBESİ

Şane, Türkleri, Cucuan Tatarları'nın hakimiyetinden kurtaran kahramandır. «Şane» Moğolca'da kurt manasınadır. Börte Çine = Şane «Bozkurt» demektir.

Türkleri Ergenekon'dan, yani milli felaketten kurtaran bu Şane adlı kahramandır. Hakaniye devletinin kurucusu olan Karluk Hakanları İslamiyet devrinde bile Şanenin evladı olmakla iftihar ediyorlardı. (Mur'ucüz-Zeheb).

Kendilerini Şane'ye nisbet eden yalnız Göktürkler değildi. Oğuzlar ve Cengiz zamanında Moğollar'da kendilerini Şane evladı sayıyorlardı. Zaten Moğollar halis Oğuz olduklarını iddia ediyorlardı. Ergenekon Menkıbesi yanlış olarak Gök Türkler'e nisbet edilmiştir. Camiü't-Tevarih ve diğer menbalar Ergenekon'u Oğuzlar'a isnad ediyor. Ergenekon Menkıbesi Oğuzlar'da, Dokuz Oğuzlar'da, Gök Türkler'de, Karluklar'da müşterektir. Çünkü hepsinin anane ve menkıbesinde Kurt halaskarlığı vardır. Bundan başka Cücüan'lara karşı ilk isyan edenler Hüvey-Hü'ler yahut Talaşlar, yani Oğuzlar'la Dokuz Oğuzlar'dır. (Deguignes).
Türk istiklali bunların isyanıyla başlar. Gök Türkler sonradan Cucuan boyunduruğundan kurtulmuşlardır.

5 — Hüvey'Hü'lerde yani Dokuz Oğuzlarda Knri Menkıbesi:

«Hiyong-Nu» hükümdarlarından birinin gayet güzel iki kızı vardı. Bir gün kendi kendine bu kadar güzel kızları adem oğullarına vermek münasip olup olmayacağını düşündü ve nihayet onları doğrudan doğruya Tanrıya takdime karar verdi. Bu maksatla kendi imparatorluğunun hududu üzerinde boş bir yer seçerek, çok yüksek bir kule yaptırdı. Ve Tanrı'dan kızlarını kendisine zevce olarak almasını niyaz ve istirham ederek, onları götürüp kuleye bıraktı. Nihayet kulenin önünde ihtiyar bir kurt gözüktü. Kulenin dibine yapışarak gece ve gündüz ulumaya başladı, hatta orada kendisine bir in yaparak üç ay hiç kıpırdamadan orada kaldı. Kızlardan biri hemşiresine dedi ki «Babamız bizi Tanrı'ya takdim için burada bıraktı. Sakın bu kurt Tanrı tarafından gelmiş olmasın?» ve hemen kuleden inerek kurdun yanına geldi onun zevcesi oldu. Çocuklar doğurdu ve Hüvey—Hüler onun neslinden türedi.

Hüvey—Hü'lerin bu menkıbesi, bu kavmin kendisini kurt neslinden addettiğini gösterir. Sancaklarının başında kurt başı bulunması da bunu doğruluyor.
Gerek bunlar ve gerek Talaşlar, Kanglılar, Oğuzlar ve Gök Türkler seslerinin kurt sesini andırdığını iddia ederler. Kurt sesi çıkarmağa çalışırlardı.

Kaynakça
Kitap: TÜRK TÖRESİ
Yazar: ZİYA GÖKALP
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Karışık Zaman-Dizinli ve Karışık Konular hakkında Türk Tarihi ve Kültürü Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir