Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Türkler'de İkili Tasnif

Burada Türk Tarihinin Çeşitli Dönemlerinden ve Çeşitli Konularından birlikte anlatılan konular bulabilirsiniz. Ayrıca Türk Kültürü hakkında da Konular bulabilirsiniz

Türkler'de İkili Tasnif

Mesajgönderen TurkmenCopur » 27 Ara 2010, 22:02

TÜRKLER'DE İKİLİ TASNİF

Türkler'de ikili tasnif iki türlüdür. Birisi Çinliler'in Yang ve Yen mefhumları gibi eşyayı eşit olmayan iki tabakaya ayıran «ak» ve «kara» tasnifidir.
Bu tasnif tamamiyle Çinliler'in Yang ve Yen tasnifine tekabül eder. Zaten Yang kelimesi münevver (aydınlatılmış), Yen kelimesi muzlim (karanlık) manalarına geldikleri için, bunlar lafzende ak ve kara kelimesinin muaddilleridir. Bu tasnifi ilerde göreceğiz.

Diğer ikili tasnife gelince, bunda iki sınıfın kıymetleri keyfiyetçe birbirinden başka olmakla beraber, kemiyetçe birbirinin muadilidir. Birinci tasnif eşyayı, «ak» ve «kara» namlarıyla iki gayri-müsavi «tabaka» ya ayırıyordu. İkinci tasnif ise, zümreleri ve fertleri sağ ve sol namlarıyla iki kol'a ayırır. Bu tasnifin daha isimlerinden anlaşılıyor ki, Türklerce sağ ile sol birbirine kıymetçe müsavi ve birbirinin tamamlayıcısıdm Bundan başka, kadın ve erkek cinsleri ak ve kara tasnifine değilde «sağ ve sol» tasnifine sokuldukları için* iki cins hukukça birbirinin müsavi'i ve tamamlayıcısıdır.

Kaynakça
Kitap: TÜRK TÖRESİ
Yazar: ZİYA GÖKALP
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Karışık Zaman-Dizinli ve Karışık Konular hakkında Türk Tarihi ve Kültürü Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir