Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Şamanizm Dinindeki İlahlar

Burada Türk Tarihinin Çeşitli Dönemlerinden ve Çeşitli Konularından birlikte anlatılan konular bulabilirsiniz. Ayrıca Türk Kültürü hakkında da Konular bulabilirsiniz

Şamanizm Dinindeki İlahlar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 27 Ara 2010, 22:01

ŞAMANİZM DİNİNDEKİ İLAHLAR:

Türk dininin umumi izahı bize gösterecektir ki, eski Türkler'de ilahlar, içtimai zümrelerin timsalleri gibidir. Her ilah, mutlaka bir zümrenin vicdanını temsil eder. Aşiretin timsali «Ugan», batınların timsalleri «yer-su»lardır. Batınların aşiretten doğdukları gibi, yer-sularda Ugan'ın oğullarıdır. Buğu Han cemaatini dört orduya ayırmış, her birini bir cihetin muhafızı tanımıştı. Bu içtimai teşkilatın Lahute in'ikasından (Tanrılar alemine yansımasından) «Gök», «Kızıl», «Ak», «Kara Han»lar diye dört tali ilah vücuda geldi. Bunlar «Oğan» m oğulları addolundu.

Sonraları içtimai zümreler bölündükçe ilahların adedi de bu bölünmelere göre arttı. Bu ilahlara «Yersu» namı verilmesi, Türkler'in içtimaiyatmın vahalara ve büyük ırmaklara tabi olmasındandır.

Türkler'in ülkelere bağlı yersuları olduğu gibi, doğrudan doğruya her boyun hamisi olmak üzere hususi bir ilahı da vardı. Kaşgarlı Mahmud, bunlara «çığı = çıvı» namını veriyor. iki boy, muharebe edecekleri zaman muharebe gününden evvelki gece esnasında, o kabilelerin çiğı'ları savaşırlarmış. Bunlardan hangisi galebe çalarsa, sabahleyin onun boyu galip gelirmiş. Bu suretle kan davalarının, çatışmaların, kabile muharebelerinin başlıca sebebinin «çıvılar» olduğu anlaşılıyor. Bir kabileden bir ferde taarruz, o'nun mabuduna taarruzdu. O halde, ferdin intikamını almak, mabudun intikamını almak demek olurdu. Bu suretle kadın dininin bir asabiyet dini olduğu tezahür ediyor. Aile tesanüdünü vücude getiren ve daima kuvvetlendiren çıvılarla, yersular'dı. Oğuş ile boy ilk ailelerdir. Bunların tesanüdü aile asabiyetidir.

Kaynakça
Kitap: TÜRK TÖRESİ
Yazar: ZİYA GÖKALP
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Karışık Zaman-Dizinli ve Karışık Konular hakkında Türk Tarihi ve Kültürü Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir