Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Türkiye'de Araplar

Burada Türk Tarihinin Çeşitli Dönemlerinden ve Çeşitli Konularından birlikte anlatılan konular bulabilirsiniz. Ayrıca Türk Kültürü hakkında da Konular bulabilirsiniz

Türkiye'de Araplar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 27 Ara 2010, 03:14

ARAPLAR

Araplar başta Hatay olmak üzere Mardin, Urfa, Adana, Mersin'de yerleşiktirler. Daha küçük gruplar olarak Siirt, Muş, Gaziantep, Bitlis'te görülürler. Arapların büyük çoğunluğu Sünnidir. Hatay, İskenderun, Samandağı, Mersin'de 4000-8000 civarında Hıristiyan Arap mevcuttur. 1965 genel nüfus sayımında anadili Arapça olanların sayısı 365.340 olarak belirlenmiştir. Genel nüfus içindeki oran % 1,16'dır. Ayrıca 167.924 kişilik bir grubunu "ikinci" dili Arapçadır. İkinci dil bilindiği gibi daha çok karışık kökeni açıklar.

Ancak çok önemli bir yanlış Arapça konuşan Alevi Nusayrilerin tamamının Arap olarak yazılmış olmalarıdır. Hatay, Adana, Tarsus, Mersin'de kalabalık bir grup olan Nusayrilerin çoğunluğu Arapça konuşurlar ancak önceki bölümde gösterildiği üzere Nusayriler aslen Türkmendirler.

Svanberg'in 1985 belirlemesine göre Nusayrilerin sayısı 200.000'dir. Türkiye'de bugün 1 milyon civarında Nusayri olduğu kabul edilmektedir.
1993 yılında İstanbul'da yapılan Konda A.Ş. araştırmasında ana-baba tarafından Arabım diyenlerin oranı % 0.78'dir.

Aynı gruba "kendinizi ne hissediyorsunuz" sorusu yöneltildiğinde Arabım diyenlerin oranı sadece % 0.13'dür. Grubun % 84'ü kendini Türk olarak tanımlamıştır.
Adana, Mersin, Tarsus, Hatay ovasında halk "fellah" tabirini kullanır. Fellah Arapça çiftçi, bahçe tarımıyla uğraşan kimse anlamına gelir. Özellikle Osmanlı döneminde Aleviler bataklık yörelere sürülmüş, bu topraklar zamanla verimli arazilere dönüşmüştür ve Aleviler tarıma geçmişlerdir. İşte Fellah denilen grup çoğunlukla Alevi Nusayrilerdir ve aslen Arap değil Türkmendirler.

Kaynakça
Kitap: TÜRKİYE'NİN ETNİK YAPISI
Yazar: Ali Tayyar Önder
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Karışık Zaman-Dizinli ve Karışık Konular hakkında Türk Tarihi ve Kültürü Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron