Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Turchia ve Türk

Burada Türk Tarihinin Çeşitli Dönemlerinden ve Çeşitli Konularından birlikte anlatılan konular bulabilirsiniz. Ayrıca Türk Kültürü hakkında da Konular bulabilirsiniz

Turchia ve Türk

Mesajgönderen TurkmenCopur » 27 Ara 2010, 02:24

TURCHİA ve TÜRK

Bilimadamları ve araştırmacılar Türkiye kelimesinin İtalyanca'dan geldiğini kabul ederler. Prof. Dr. İlber Ortaylı bir makalesinde Cenovalı ve Venedikli tüccarların ve diplomatlarını 12. yüzyılda ülkemizi Turchia ve Turcmenia olarak tanımladıklarını belirtir.

Prof. Dr. Abdulhaluk Çay ise Turchia tanımım çok daha gerilere götürür ve Turchia tabirine ilk defa 6. yüzyılda Bizans kaynaklarında rastlandığını belirtir ve şöyle der "Bu tabir 9. ve 10. yüzyıllarda İdil/Volga nehrinden orta Avrupa-ya kadar uzanan saha için kullanılmıştır"1 Bu kullanımın Kafkasya bölgesinde Hazar Kaanlığı için Doğu Türkiyesi, Arpad hanedanın kurduğu Macar Devleti için Batı Türkiye-si şeklinde olduğunu ve aynı tabirin 12. yüzyıldan itibaren Anadolu için kullanıldığını belirtir.

Burada önemli olan husus, Batılıların, Turkhia (Türkiye) halkına hiçbir zaman Türkiyeli demeyip, Türk (Turc) demeleridir. Kısacası, Türkler isimlerinini ülkeden değil, ülke, ismini Türklerden almıştır.

12. yüzyıldan itibaren, Avrupalıların Anadolu'nun Türk'lerle meskun olduğunu ve bu ülkedeki Türklerin çokluğunu vurgulamak için bu bölgeyi Turcmenia, Turkomania (Türk ülkesi) olarak adlandırdıkları ve bu ülke halkını Türk (Turc) olarak tanımladıkları görülmektedir.

Anadolu'yu, Turkomania / Turchomania olarak tanımlayanlar arasında daha önce de belirtildiği gibi ünlü gezgin Marco Polo (13. yüzyıl) ve sonrasında, Klavio, J.Barbaro gibi diplomatlar da mevcuttur. Neuste Reisebeschreibung adlı eserde Erzurum ve Van yöresi de Turkomania - Türkmenistan olarak anılmaktadır.

Yabancılar, Türk kelimesinin M.Ö 1582 Çin kaynaklarında Tik / Tirk olarak tespitinden bu yana5 Türkleri daima soy mensubiyetiyle tanımlamışlardır. Dolayısıyla, bugünlerde bir takım çevrelerce Türk kelimesinin yerine getirilmesi istenen ve coğrafi mensubiyet ifade eden Türkiyeli tanımının tarihi ve meşru bir dayanağı yoktur.

Türk kelimesinin anlamı ise olgunlyk (vakti) kemal ve kuvvetlidir. Türk kelimesinin Töre/Türe'den türediği iddia edilirse de bunun açık bir kanıtı mevcut değildir. Eski Uygur Türkçe'sinde Türk, güç, kuvvet anlamı da taşır.

Kaşgarlı Mahmud'un 11. yüzyılda yazdığı ünlü eseri Divan-ü Lügat-it Türk'te, Türk kelimesinin vakit anlamına geldiği ve "bütün meyvelerin olgunlaştığı zamanın ortası" olduğu belirtilir ve şu örnekler verilir, "Türk üzüm odi" = üzümün olgunluk vakti, "Türk yiğit" = gençlik çağının ortası, "Türk kuyaş odi" = gün ortası. Ord, Prof. Sadri Maksudi Arsal Türk sözünün kuvvet ve kemal (olgunluk) anlamına geldiğini belirtir.

İran (Acem) dilinde ise Türk güzel anlamında da kullanılır. Marcel Devik eserinde Acemlerin kadın olsun erkek olsun genç bir güzele Türk dediklerini belirtir.
Kısacası Batılıların haksız bir suçlamayla barbarlık timsali kuvvet olarak tanımladıkları Türk, hükmettiği coğrafyalarda sadece kuvvet değil aynı zamanda olgunluk ve güzellik sembolüdür.

Kaynakça
Kitap: TÜRKİYE'NİN ETNİK YAPISI
Yazar: Ali Tayyar Önder
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Karışık Zaman-Dizinli ve Karışık Konular hakkında Türk Tarihi ve Kültürü Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir