Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Hukuki Türkçülük

Burada Türk Tarihinin Çeşitli Dönemlerinden ve Çeşitli Konularından birlikte anlatılan konular bulabilirsiniz. Ayrıca Türk Kültürü hakkında da Konular bulabilirsiniz

Hukuki Türkçülük

Mesajgönderen TurkmenCopur » 27 Ara 2010, 01:35

HUKUKİ TÜRKÇÜLÜK

Hukuki Türkçülüğün gayesi, Türkiye'de modern bir hukuk vücuda getirmektir. Bu çağın milletleri arasına geçebilmek için en esaslı şart, milli hukukun bütün dallarını teokrasi ve klerikalizm kalıntılarından büsbütün kurtarmaktır. Teokrasi, kanunların, Allah'ın yeryüzündeki gölgeleri sayılan halifeler ve sultanlar tarafından yapılması demektir. Klerikalizm ise, esasen, Allah tarafından konulduğu ileri sürülen geleneklerin değişmez kanunlar sayılarak Allah'ın tercümanları telakki edilen ruhaniler tarafından tefsir edilmesidir.

Ortaçağ devletlerinin bu iki belirli alametlerinden tamamiyle kurtulmuş olan devletlere çağdaş devlet adı verilir. Çağdaş devletlerde ilkin gerek kanun yapma, gerek memleketi idare etmek selahiyetleri doğrudan doğruya millete aittir. Milletin bu selahiyetini sınırlandıracak ve kısacak hiç bir makam, hiç bir gelenek ve hiç bir hak yoktur.

ikinci olarak, milletin bütün fertleri tamamiyle biribirine eşittir. Hususi imtiyazlara sahip hiç bir fert, hiç bir aile, hiç bir sınıf mevcut olamaz. Bu şartları haiz olan devletlere demokrasi adı verilir ki halk hükümeti demektir.

Hukuki türkçülüğün birinci gayesi, çağdaş bir devlet vücuda getirmek olduğu gibi; ikinci gayesi de, mesleki velayetleri amme velayetinin müdahele-sinden kurtararak, mütehassısların selahiyetine dayanan meslek muhtariyetleri tesis etmektir. Bu esasa dayanan bir medeni kanun ile ticaret, sanayi, ziraat kanunları, üniversite, Baro, Tabipler Cemiyeti, Öğretmenler Cemiyeti, Mühendisler Cemiyeti, ilh... gibi mesleki teşkilatların mesleki muhtariyetlerine dair kanunlar yapmak da bu gayenin icaplarındandır.

Hukuki Türkçülüğün üçüncü gayesi de, bir çağdaş aile vücuda getirmektir. Çağdaş devletteki eşitlik prensibi, erkekle kadının evlenmede, boşanmada, mirasta, mesleki ve siyasi haklarda eşit olmasını gerektirir. O halde, yeni aile kanunu ile seçim kanunu bu esasa göre yapılmalıdır.

Hülasa, bütün kanunlarımızda, hürriyete, eşitliğe ve adalete aykırı ne kadar kaide ve teokrasi ile klerikalizme ait ne kadar izler varsa hepsine son vermek lazımdır.

Kaynakça
Kitap: TÜRKÇÜLÜĞÜN ESASLARI
Yazar: ZİYA GÖKALP
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Karışık Zaman-Dizinli ve Karışık Konular hakkında Türk Tarihi ve Kültürü Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir