Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Balık ve Kend

Burada Türk Tarihinin Çeşitli Dönemlerinden ve Çeşitli Konularından birlikte anlatılan konular bulabilirsiniz. Ayrıca Türk Kültürü hakkında da Konular bulabilirsiniz

Balık ve Kend

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Ara 2010, 22:47

BALIK VE KEND

"Türklerin on altı şehri vardır" (ibn Hurdadbih, IX. yüzyıl). "Türkler büyük bir topluluktur. Birçok ellere, boylara ve obalara ayrılırlar. Onlardan bazıları şehir ve köylerde otururlar. Bazıları da bozkırlarda ve çöllerde yaşarlar" (el-Mer-vezt, XII. yüzyıl).

Eski Türkler (Gök Türkler, Uygurlar) şehre "balık" adını veriyorlardı. Daha sonraları bu kelimenin baliğ tarzında da söylenildiği biliniyor. XI. yüzyılda Kara Hanlı Türkleri ile Oğuz Türkleri'nin balık kelimesi yerine kend (= kent) sözünü kullandıkları görülür. Mamafih Kaşgarlı Mahmud, balık sözünün bu manasını bilmekte ve onun İslamiyetten önce Türkler tarafından şehir ve kale manasında kullanıldığını söylemektedir. Yine adı geçen müellife göre, kend (kent) Oğuzlar ve onlara uyanlarca "köy" manasında kullanılmaktadır. Bundan takriben elli yıl önce Türkiye'de Orta Kent, Şehir Kent, Hasan Kent ve Kaya Kent gibi, yirmi iki kadar veya daha fazla köy vardı. Bugün Azerbaycan'da "kent" sözünün daha ziyade veya münhasıran köy anlamında kullanıldığını biliyoruz. X. yüzyılda Oğuz kralları olan yabguların kışın oturdukları Yeni Kend de İslam coğrafya eserlerinde Yeni Köy (el-Kar-yetül-Hadişe veya Cedide = Dih-i Nev) şeklinde tercüme edilmiştir. Bununla beraber Oğuzlar'ın kend sözünü sadece köy anlamında değil, bazan da şehir manasında kullanmış oldukları söylenebilir.

Dilimizdeki "köylü - kendi" deyiminde, kent, her halde şehir manasında kullanılmıştır. Dilciler kend sözünün soğdca olup, Türkçeye bu dilden geçtiği görüşünde birleşmişlerdir.

Kaynakça
Kitap: ESKİ TÜRKLERDE ŞEHİRCİLİK
Yazar: FARUK SÜMER
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Karışık Zaman-Dizinli ve Karışık Konular hakkında Türk Tarihi ve Kültürü Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir