Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Türkler'in İslamiyete Girişi

Burada Türk Tarihinin Çeşitli Dönemlerinden ve Çeşitli Konularından birlikte anlatılan konular bulabilirsiniz. Ayrıca Türk Kültürü hakkında da Konular bulabilirsiniz

Türkler'in İslamiyete Girişi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Ara 2010, 16:21

Türkler'in İslamiyete Girişi

Maniheizm, Budizm ve Şamanizm gibi dinler Türkler arasında yayılmış olmakla beraber. Türkler "Gök Tanrı Dini"ne inanıyorlardı. Başka bir ifade ile Türkler, Tanrı'nın göklerde, semada olduğuna inanıyor ve herşeyi oradan idare ettiğini düşünüyorlardı. Türkler'in bu inancı ile bir semavi din olan ve tek Tanrı'ya (Allah'a) inanılan İslamiyet arasında büyük benzerlikler vardı. İslamın temel ilkeleri ile Türk töresi arasında benzerlikler (adalet, eşitlik, iyilik ve faydacılık, cihat ve egemenlik v.b. gibi) bulunuyordu.

Türkler kendi töresine (hayat görüşüne) ve inancına çok yakın bulduğu İslam dinine karşı büyük alaka duymaya başlamıştır. Bu arada, Göktürkler'in Orta Asya'da bıraktığı boşluğu dolduramadığını gören Çinliler batıya doğru ilerlemeye başlamışlardı. Aynı yıllarda Emeviler, doğudan ilerliyen Çin orduları ile batıdan ilerleyen İslam orduları arasında kalan bölgede, bugünkü Doğu Türkistan sahasında Karluk Türkleri yaşıyordu. Çinliler'in Türk ülkelerine girmesini istemeyen Karluk Türkleri, 751 yılında Çinliler ile İslam orduları arasındaki savaşta Müslümanlar safında çarpışarak Çinliler'in mağlubiyetini sağlamıştı.

İslam orduları ile Türkler arasındaki bu ittifak kısa zamanda dostluğa dönüşmüş ve bir müddet sonra da İslamiyet, Türkler arasında hızla yayılmaya başlamıştır.
Yukarıda da belirtildiği gibi, Türk töresine ve inancına çok yakın olan İslam'ın güzel prensipleri Türkler tarafından çabuk benimsenir olmuştu.

Kaynakça
Kitap: DOĞU TÜRKİSTAN TÜRKLERİ TARİHİ
Yazar: Mehmet SARAY
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Karışık Zaman-Dizinli ve Karışık Konular hakkında Türk Tarihi ve Kültürü Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir