Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Türkler'in Anayurdu

Burada Türk Tarihinin Çeşitli Dönemlerinden ve Çeşitli Konularından birlikte anlatılan konular bulabilirsiniz. Ayrıca Türk Kültürü hakkında da Konular bulabilirsiniz

Türkler'in Anayurdu

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Ara 2010, 16:13

Türkler'in Anayurdu

Türkler'in ilk yurdu hakkında ilim dünyasında çeşitli görüşler ileri sürülmüştür.

19. Asrın sonları ile 20. Asrın başlannda vapılan ilmi araştırmalar ve arkeolojik kazılar Türk yurdunu şöyle tasvir etmektedir:

Tarihçiler Çin kaynaklarına dayanarak Altay dağlarını ve etrafını Türkler'in anayurdu olarak kabul etmiştir. Etnologlar ise, İç Asya'nın kuzey bölgelerini Türkler'in anayurdu olarak belirtmektedirler. Antropologlar, Kırgız bozkırları ile Tanrı Dağları arasını; sanat tarihçileri Altaylar ile Kırgız bozkırları arasını ve Baykal Gölünün güneybatısını Türkler'in anayurdu olarak göstermişlerdir. Tariflerin bu kadar çeşitli olmasının sebebi, Türkler'in hareketli bir millet olmalan ve kültürlerini gittikleri her yere götürmeleridir. Diğer taraftan, dil bilginlerinin yaptığı araştırmalar, Türkler'in anayurdu olarak Altay-Ural dağlan arası ile Hazar'ın kuzey ve kuzeydoğu bölgelerini göstermektedir. Ayrıca, arkeologların yaptığı araştırmalar ile M.Ö. devirlerde Türkler'in anayurdu hakkında önemli bilgiler ortaya çıkmıştır. Bunlara göre. Kuzey Altaylar'ın hemen batısında bulunan Minusinsk bölgesinde ortaya çıkarılan Afanasyevo (M.Ö. 2500-1500) ve Andronova (M.Ö. 17001200) kültürlerinden bilhassa ikincisinin temsilcisi olan ırk, Mongoloid olmayan. Brakisefal Türk ırkının protipi olduğu anlaşılmış bulunmaktadır.

Kaynakça
Kitap: DOĞU TÜRKİSTAN TÜRKLERİ TARİHİ
Yazar: Mehmet SARAY
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Karışık Zaman-Dizinli ve Karışık Konular hakkında Türk Tarihi ve Kültürü Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron