Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Doğu Anadolu Köy İsimlerinde Türkistan Köy İsimleri

Burada Türk Tarihinin Çeşitli Dönemlerinden ve Çeşitli Konularından birlikte anlatılan konular bulabilirsiniz. Ayrıca Türk Kültürü hakkında da Konular bulabilirsiniz

Doğu Anadolu Köy İsimlerinde Türkistan Köy İsimleri

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Ara 2010, 04:16

TÜRKİSTAN, AZERBAYCAN ve DİĞER TÜRK İLLERİNDEKİ KÖY ve KENT İSİMLERİNİ ALAN DOĞU ANADOLU KÖYLERİ:

Altaylı (Siverek-Urfa).

Orta Asya'da Altay Bölgesi ve Altay Dağları bilinmektedir. Göç hatırasına izafeten bu isim alınmış olmalı.

Rucumbuhara (Yeni adı: Onortak) (Akçakale-Urfa).

Türkistan'daki meşhur «Buhara» şehri ile ilgili olarak alınmış bir isimdir.

Çatköy (Hanak - Kars), Çatköy (Mazgirt - Tunceli), Çatköy (Ovacık-Tunceli), Çat ilçesi (Erzurum), Çatveren (Yeni adı: Çatören) (Aşkale-Erzurum), Çatköy (Çat - Erzurum), Y. Çat (Çat - Erzurum), (Pervari - Siirt), «Çat»,

Orta Asya Türkleri arasındaki bir uruğun adı olduğu gibi, Başkurt Türklerinin yaşadığı Başkurdistan yakınlarında bir yerin adıdır. Ayrıca Doğu Türkistan'da bir kentin adı «Uluğçat»'tır. Bu son şehrin adım, Türkiye'ye gelen Türkistanlılardan öğrenmiş bulunuyoruz. Türkiye'nin diğer birçok yerinde de, «çat» isimli köyler mevcuttur.

Çinezur (Yeni adı: Çağdaş) (Lice - Diyarbakır), Çineri (Yeni adı: Yolveren) (Batman - Sürt),

Azerbaycan'da bir «Çine» kasabası vardır. Aydın'ın bir kazasının adı da «Çine»'dir. Bu isimde birçok köyümüz vardır. Yukarıdaki iki köyün adı da «çine» ile" ilgilidir.

Doyran (Adıyaman),

Azerbaycan'da böyle bir yer adı olduğunu hatırlıyoruz. Türkiye'nin çeşitli yerlerinde bu adı alan birçok köy vardır. Rumeli'ye geçen Türkler, aynı geleneği devam ettirmişler ve Türkistan ve Türkiye yer adlarım oraya götürmüşlerdir. Bulgaristan'da ve Yunanistan'da (Selanikde) birer «Doyran» köyü vardır.

Göktepe (Mazgirt-Tunceli),

Göktepe (Urfa), Göktepe (Birecik - Urfa), Göktepe (Hüvan - Urfa).
Batı Türkistan'da bir yerin adı «Göktepe»'dir. Toroslar'da, Akseki'nin üzerindeki meşhur bir yaylanın adı da «Göktepe»'dir. Bu isimde pek çok yayla ve köyümüz vardır.

Gümüştepe (Kağızman-Kars),

Gümüştepe (Muradiye - Van). İran'ın kuzey doğusunda bir şehrin adı «Gümüştepe»'dir. Buralarda tamamen Türkmenler yaşamaktadır.

Güneysu (İspir - Erzurum),

A. Karagüney (Kağızman - Kars), Y. Karagüney (Kağızman - Kars). Bu köy adları, «güney» kelimesini taşımaktadır. Orta Asya'da, Kırgızistan'ın kuzeyindeki dağ silsilelerinden birinin adı «Küngey»'dir.

Hazarşah (Selhan - Bingöl).

Hazar Denizi ile, Harzemşah'larla ilgili bir köy adıdır.

Hive (Yeni adı: Derindere) (Ardahan - Kars), Hive (Yeni adı: Sürügüden) (Göle - Kars), Hive (Yeni adı: Erdal) (Tutak - Ağrı).

Türkistan'da ünlü bir şehrin adı «Hive»'dir. Vambery'nin gördüğü Türkmen oymaklarından biri de bu ismi taşımakta idi. Garip bir zihniyetle bu güzelim isim değiştirilerek yerine yavan ve saçma adlar konulmuştur.

Horasan kazası (Erzurum).

Batı Türkistan'da büyük bir bölgenin adı «Horasan»'dır ve tarihte meşhurdur. Selçuklular Türkiye'ye Horasan ellerinden göç etmişlerdir. «Horasan erleri» çok iyi bilinir. Eski kale ve binalarda kullanılan, çok sağlam bir harcın adı, Yörük ve Türkmenler arasında «Hora-san»'dır.

İdil kazası (Mardin).

Rusların Volga adını verdikleri nehre, Türkler «idil» diyordu. O bölgelere de «idil» denir.

Kahta kazası (Adıyaman).

Bazı Batı'lı yazarlar, Doğu Türkistan Türklerini «Moğol» zannederek, konularım o şekilde işlemişlerdir. Bunlardan biri de, muhtemelen Doğu Türkistan'da olan «Kahta» şehrini, Moğolistan'da göstermiştir.

Karabağ (Digor - Kars), Karabağ (Kağızman-Kars).

Aynı isimde bir şehir de Azerbaycan'da vardır.

Kazan (D. Beyazıt - Ağrı), Kazan (Yeni adı: Kazlıgöl) (Patnos - Ağrı), Kazancı (Hırns - Erzurum), Kebirikazan (Yeni adı: B. Kazan) (Siverek -Urfa), Y. Kazanlar (Palu - Elazığ).

Rusya'nın kuzeyinde, Tatar adı verilen ve Kuman-Kıpçak ve Peçenek Türklerinden olan cemaatlerle meskun, tarihi, büyük ve meşhur bir şehrin adı «Kazan»'dır. Dede Korkut masallarındaki ünlü kahramanlardan birinin adı «Salur Kazan»'dır.

Kerküik (Yeni adı: Yünören) (Şenkaya - Erzurum).

Türkistan'ın, Afganistan hududundaki bir yerin adı «Kerki»'dir. Yukarıdaki köyün adı ile, Türkistan'daki bu yerin adı arasında bir münasebet olduğu açıktır.

Kubacık (Urfa), Kubacık (Çınar - Diyarbakır), Kuban (Siirt).

Kafkasya'da bir nehrin adı «Kuban»'-dır. Orta Asya'da, Özbekistan'da, Fergana vilayetinin pamuk ziraati merkezlerinden biri «Kuba kasa-bası»'dır.

Kulukent (Aralık - Kars).

«Kulu» Türkistan'da bir yer adıdır. Ayrıca, Kıpçak'ların «Küçük Yüz» kabilelerinden «Alimulu Kabilesi»'nin «Baybaktı» şubesinin, «Kanık» kolunun bir oymağının adı da «Kulu Sunduk»'tur.

Nahcivan (Digor - Kars).

Azerbaycan'da bir kasabanın adı «Nahcivan»'dır.
Sarıkamış kazası (Kars). Seyhun nehrinin aktığı çukura, «Sarıkamış Çukuru» denir. Burada teşekkül eden gölün adı «Huz Tıngız (Kız Denizindir).

Keçeser (Yeni adı: Balabant) (Sarıkamış), Sorhun (Yeni adı: Sorkunlu) (Digor - Kars).

Türkiye'nin birçok yerinde «sor»lu pek çok köy ve «Sorkun» yaylası vardır. Oğuz boylarından birinin adı «Sorki»'dir. Belki de bu isimle ilgili olabilirler.

Taşköprü (Çıldır - Kars).

Türkistan'da bir şehir adıdır. Kastamonu'nun bir kazasının ve Rumeli'deki bir kasabanın adı da aynıdır.

Tebrizcik (Ilıca - Erzurum),

Azerbaycan'da büyük bir Türk şehrinin adıdır.

Zara (Yeni adı: Dalbaşı) (Horasan - Erzurum).

Sivas'ın aynı adı taşıyan bir kasabası olduğu da malumdur. Elazığ ve Van'da da bu isimde köylerin olması lazım. Fişleyemedik, fakat aklımızda öyle kaldı. Türkistan ve Azerbaycan'da aynı adı taşıyan bir yer bulamadık, fakat Bulgaristan'da «Yenizara» kasabası olduğunu biliyoruz.

Zeyrek (ispir - Erzurum).

Türkistan'da böyle bir yer adı olduğunu bir yerde okuduğumuzu hatırlıyoruz. İstanbul'da, Fatih'le Unkapanı arasındaki bir semtin adı da «Zeyrek»'tir.

Kaynakça
Kitap: Doğu Anadolu Türklüğü
Yazar: Mehmet Eröz
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Karışık Zaman-Dizinli ve Karışık Konular hakkında Türk Tarihi ve Kültürü Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron