Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Düğün Adetleri

Burada Türk Tarihinin Çeşitli Dönemlerinden ve Çeşitli Konularından birlikte anlatılan konular bulabilirsiniz. Ayrıca Türk Kültürü hakkında da Konular bulabilirsiniz

Düğün Adetleri

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 21:31

DÜĞÜN ADETLERİ

Kürmanç ve Zazalar'daki düğün adetleri, diğer Türk boylarındakilerinin hemen hemen aynıdır. Kız istemede «Kalın/Khalın (başlık)» geleneği vardır. Kalın bütün Türklük dünyasında bilinmekte ve tatbik edilmektedir. Kazaklar, Kırgızlar, Başkurtlar aynı kelimeyi kullanırlar. Kaşgarlı Mahmut «Kalıng» diye bahsettiği kelimeyi, «Mihir, öncül» olarak kadına verilen «Çeyiz» diye açıklamaktadır. Özbek Türkleri'de kalın kelimesini aynı manada kullanmaktadırlar.

Yörükler, Türkmenler ve Kürmançlar'da kız istemede müstakbel gelin için pazarlık ederler (Halk arasında aynı tabir kullanılır). Bu pazarlıkta tesbit edilen başlık bedeli, nakdi veya ayni olabilir. Buna daha ziyade «Kalın» denir. Bu parayı kızın babası, kızının ihtiyaçlarına cehizine (çeyizine) sarf eder.

1500 - 2000 yıl önce yaşamış olan Orta Asya Türkleri de aile yuvasını kurarken aynı geleneği tatbik ediyorlardı.
Düğünlerde çalınan davul ve zurnalar ve bununla oynanan Milli oyunlar hem Türkmenler ve hem de Kürmançlar arasında hakimdir. Davul İslamiyetten önce de Orta Asya Türklerince de bilinirdi (Hatta Şamanlar, şimdiki davulun benzerini kötü ruhları korkutmak için çalarlardı.

Bu da davulun geliş yerini göstermesi bakımından dikkate şayandır). Davuj ve Zurnalı bu Milli halk oyunları ne Sami'lerde ne de Ari'lerde vardır.
Başına bir «G» sesi eklenen ve düzgün, intizamlı anlamındaki Türkçe «Ovant» dan ibaret «Govant/Kovant» deyimi Kürmançlarca toplu halk oyunları adı olarak da kullanılır.

Kaynakça
Kitap: DOĞU AŞİRETLERİ VE EMPERYALİZM
Yazar: MAHMUT RİŞVANOĞLU
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Karışık Zaman-Dizinli ve Karışık Konular hakkında Türk Tarihi ve Kültürü Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 2 misafir