Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Ülüş/Ulüş/Müce

Burada Türk Tarihinin Çeşitli Dönemlerinden ve Çeşitli Konularından birlikte anlatılan konular bulabilirsiniz. Ayrıca Türk Kültürü hakkında da Konular bulabilirsiniz

Ülüş/Ulüş/Müce

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 21:29

ÜLÜŞ/ULÜŞ/MÜCE

Özellikle Siverek Karakeçilileri, "vaktiyle hatırlı, saygı: değer misafirlerinin önüne yiyecek olarak koyun başı çıkarırlardı. Bu hatırlı misafir, pilav ve başka yemeklerden de yiyebildiği halde, onun asıl payı bu koyun başıdır. Şimdi bunu daha çok aşiret reislerine yapmaktadırlar. Fakat Barak Türkmenleri, kıymetli saydıkları her misafire baş ikram etmektedirler. (Bir kaç kez Barak Türkmenlerinin bir çok köylerini gezdiğimizde buna şahit olmuştuk).

İşte gerek Siverek Karakeçililerinin ve gerekse Gaziantep Barak Türkmenlerinin hatırlı misafire baş ikram etme geleneği çok eski bir Türk töresine dayanmaktadır. Türk töresinde buna «Ülüş,» «Pay», «Müçe» denmektedir. Ülüş'ün üleştirmekten, paylaştırmaktan geldiğini Kaşgarlı Mahmut açıklar.

Oğuz geleneğinde yirmi dört Oğuz boyunun yaylalarında, kışlaklarında, şölenlerde, toylarda, savaş hallerinde belli değişmez mevkileri olduğunu ve bu mevkilere «Orun» denildiğim, ayrıca her «Orun'un» kendine mahsus bir «Ülüş'ü» olduğunu Doç. Dr. M. Eröz Bey söylemektedir.

Bir kabilenin muayyen bir mevkiye oturması, kesilen hayvanın muayyen bir veya birkaç azasında onun hakkını göstermiş olur. Ayrıca bu «Orun» ve «Ülüş» yalnız Oğuz elinde değil, diğer Türk kavimlerinde de kaidelere bağlanmıştır.

Yapılan araştırmalarda «Müçe» «Ülüş» geleneği XV. asırda Anadolu'da yaşamıştır. Alaeddin Keykubat devrinde ise bu an'anenin bir kanun (Oğuz töresi) sıfatı ile tatbik edildiği o zaman rivayet olunmuştur. Bu konuda Yazıcıoğlu Ali'nin rivayetleri özellikle dikkat çekicidir.

«İs bu tertip üzre oturmag gerek,
Önlerinde Müçeler durmag gerek,
Oımız ü qomran da bu tertible
Ağa (ve) ini (küçük erkek kardeş) arasında içile,
Urug ü suyuna (soyuna) göre virile... »
Hiç şüphe yokturki, buradaki «Müçeler» kelimesi Kırgız - Kazak ve Başkurt'larda istimal edilen «Müçe»nin aynı olup, aynı «hisse ve Ülüş» manalarında kullanılmıştır.

Ayrıca Prof. Togan'da bu usulün çok eski bir Türk geleneği olduğunu ve Hakan ve Kağanların memleketi, kendi oğulları arasında paylaştırmasında hükümdarın şahsi fikrine göre değil, bu Ülüş esasına göre yaptıklarını da söyler.

Anadolu'da Alevi kardeşlerimizin, her cuma akşamı yaptıkları Cem'de kesilen kurbanlardan ilk önce lohusalara, gebe kadınlara, hastalar ve fakirler için bir hisse ayırırlar ki, buna Ülüş'ün karşılığı olarak «pay» denmektedir. Toros Yörüklerinde buna «Ülü», Egeliler ise «Ülüş» adını vermektedirler. Bütün bunlar gösteriyorki, Kürmanç lehçe-siyle konuşmalarına rağmen bu yaşayan eski Türk adetleri kendilerinin Türk olduklarının en büyük ispatı ve şahididir.

Kaynakça
Kitap: DOĞU AŞİRETLERİ VE EMPERYALİZM
Yazar: MAHMUT RİŞVANOĞLU
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Karışık Zaman-Dizinli ve Karışık Konular hakkında Türk Tarihi ve Kültürü Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron