Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Koç Koyun Heykelleri ve Mezar Taşları

Burada Türk Tarihinin Çeşitli Dönemlerinden ve Çeşitli Konularından birlikte anlatılan konular bulabilirsiniz. Ayrıca Türk Kültürü hakkında da Konular bulabilirsiniz

Koç Koyun Heykelleri ve Mezar Taşları

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 21:17

KOÇ KOYUN HEYKELLERİ VE MEZAR TAŞLARI

Zaza Türklerinde şimdiki mezarlar İslam etkisi altına girmiş eski şekilleri artık kullanılmaz olmuştur.
Fakat eski mezar taşları birer koç heykeli biçimindeydi. Bu koçun iki sağrısı ölünün sağlığındaki yaşayışını canlandıran yontma ve kabartma resimlerle süslenirdi. Bu adet eski Türklerde ölü ile beraber gömülen kadınlarını, atlarını ve bütün sevdiği şeylerin sonraları sembolize edilmiş şeklini göstermektedir. Göktürklerde de «Mezar üzerine kurulan yapının duvarlarına ölünün resmini hayatında yaptığı savaşları resimle canlandırmalarına» benzer.

Gerçekten bu tip mezar taşları, Uzakdoğu'da Mançurya sınırlarından Hazar denizi batısındaki Dağıstan'a ve Şirvan'dan Kızılırmak başları (Zaza ilçesi) ile Seyhan -Ceyhan başlarına (Maraş'a) kadar uzanan (Seki, Gence, Karabağ, Nahcivan ve Borçalı gibi) Azerbaycan ve Türkiye topraklarında görülmektedir. Bugün de Kars'ın Iğdır ilçesinde Tunceli'nin Vasgert ve daha başka köylerinde taştan «Koç/koyun heykelli mezartaşı» yaparak geçinen ustalar ve bunları kullanan Türkmen ile Kürmanç köylüleri vardır.

Varto köylerinden alınma Koç/Koyun heykelli mezar taşları Diyarbakır Müzesinde, Erzincan köylerinden getirilenler de Ankara Etnografya Müzesindedir. Kars ve Erzurum müzelerinde de bunlardan pek çok vardır ve bu illerin köylerinden alınmıştır.

Uygur'ların (745 - 840) başkenti «Kara - Balgasun»da son yıllarda Koç-Heykelli mezar taşları bulunmuştur. Prof. S. V. Kiselev, «Sibir'deki en eski Koç - Heykellerinden Tağan kesiminde bulunanların, «Minuse (Minusinski) mezarlıkları) ile «Yenisey boyundaki» Uybat mezarlığında bulunan Koç Heykellerinin hepsinin Kırgızlara ait olduğunu». Taş bulunmayan yerlerde «Ağaçtan yapılmış ve belinde altın kuşak bağlı Koç heykellerinin de bunların atalarından kaldığını belirtmektedir. (Yenisey Kürtlerini burada da hatırlamakta fayda vardır).

Ak-Koyunlu ve Kara-Koyunlu Türkmenleri gibi Kürmanç ve Zazalar da Erciş, Varto, Ahlat, Bitlis, Tunceli, Elazığ, Malatya, Zara, Erzincan çevrelerinde Sakalar ve Oğuzlar gibi atalarından kalma bir geleneğe uyarak, İslamlıkta bile koyun ve koç heykelli mezartaşlarını kullanmışlardır.

Kaynakça
Kitap: DOĞU AŞİRETLERİ VE EMPERYALİZM
Yazar: MAHMUT RİŞVANOĞLU
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Karışık Zaman-Dizinli ve Karışık Konular hakkında Türk Tarihi ve Kültürü Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir