Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kürt Adının Anlamı

Burada Türk Tarihinin Çeşitli Dönemlerinden ve Çeşitli Konularından birlikte anlatılan konular bulabilirsiniz. Ayrıca Türk Kültürü hakkında da Konular bulabilirsiniz

Kürt Adının Anlamı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ara 2010, 18:53

KÜRT ADININ ANLAMI

Hiç bir İran ve Aryani topluluğunda görülmeyen yalnız Oğuz Türk uruğları içinde olan «Kürt» uruğunun anlamı başta Macar dilcileri olmak üzere bir çok Türkologlar tarafından Türkçe «Yatkın kar, sertleşmiş kar» «Yazın dağ başlarında bulunan ve geç eriyen kar» anlamına geldiği belirtilmiştir.

1-

Prof. L. Rasony Macaristandaki Türk kökünden gelen oymakları sayarken, «Kürt» oymağının adının «Kır Çığı» anlamında olduğunu söylemektedir. Prag Üniversitesi Prof.lerinden Türkolog Yusuf Blaskoviç (Kumanoğlu) Çekoslovakya topraklarında eski Türk izleri adlı yazısında «Çekoslovakya'daki on köyün isminin Kert - Kürt olduğunu ve bunların Macaristan'da yerleşmiş Türk asıllı boy olduğunu ve manasınında «Kar çığı» olduğunu söyler.

Türkistan, Kırım ve Kafkas illerinde bu günde «Kar» anlamına «Kürt» sözü kullanılmaktadır. Ayrıca bu günkü Anadolu ve Azerbaycan ağızlarında.» Kışın insanı hayvanı ve kızağı batırmaz derecede sert, tahtalaşmış kar yığını anlamına kullanılan «Kurtuk» (Ahıska, Artvin, Çorum, Kırşehir», Kürtük (Kars Erzurum Erzincan, Sivas, Amasya, Malatya, Diyarbakır, Bitlis, Hakkari) ve Kürtün (Kastamonu, Bolu, Edirne, Isparta) kelimeleri bu bakımdan anlamlı görünmektedir.

900 yıl önceleri yazılmış olan Kaşgarlı Mahmut'un Divan-u Lügat-il Türk adlı eserinde «Kürt deyimi iki ayrı anlamda geçmektedir. «At arpayı Kürt kürt yedi.» «cümlesinde olduğu gibi tabiat taklidi bir söz olarak.

2-

«Yay, kamçı ve değnek gibi sert, dayanıklı nesnelerin yapımında kullanılan kayın ağacının adı olarak geçer».
Azerbaycan, Dağıstan ve Doğu Anadolu'da «Çoban hesabı» adı verilen takvim çerçevesinde «Küçük ay (Şubat) sonundaki «Üçüncü cemre» de «Kürt oğlu» veya Kürt oğlunun kayada kaldığı gece denilen sayılı bir gündür. İnanışa göre söz konusu gün gece yarısına kadar «Kürt oğlunun dişlerini bir birine vurduracak kadar soğuk olduğu halde gece yarısından sonra Çağ (Mevsim döndüğü yer soluk almağa başladığı için kışın dondurucu soğuğu sona erer. (Bu dondurucu soğuğun sona ermesine G. Antep çevresinde zemheri çıktı derler).

Yine bu çoban hesabındaki «Kürt oğlu» halkın inanışına göre «Kar adamının oğlu», «Kar oğlu» dur. Daha sonrada göreceğimiz gibi Türkler'in «Kürt» adlı uruğu yazın tepesinde ve kuzeyinde kar bulunan yüksek yaylaklarda yaşadıklarından bu adla anılmıştır. Biz bu adın eş anlamlı biçimini «Karluk» diye tanınan oğuzlarda görmekteyiz. 12. Yüzyıldan kalma Uygurca yazılı Oğuz Kağan destanında Orta Asya'daki Yüce Tanrı dağları bölgesinde yaşayan «Karluk/Karlık» Türkler'inin burada «Karlı» yerlerde yaşadıkları için Oğuz Kağan tarafından verildiği belirtilmektedir. Nitekim Türkler'in İlk atası olarak kabul edilen «H. Z. Nuh'un» (A.S.) oğlu «Yafes'in (Oğuz Kağan destanına göre Olcay Han)ın, Kışlaklarını «Kürt Tak»da geçirdiğini yine Oğuz Kağan destanından öğrenmekteyiz ki, buradada yine «Kürt» kelimesinin kışlak, karlı yer anlamında kullanıldığını görmekteyiz.

Bu durumda Karluk ne anlamda ise bizim için bu günde Kürt deyimi aynı anlamdadır. Sibir Türkleri Altayın Karlı cağlarında yaşayan soydaşlarına «Kurdak/Kürdak» demektedirler.

Bütün bu etimolojik açıklamalardan Türk - Kürmançlar'ının (Gurmançlar»ının) yaşadıkları yerlerin yalçın, karlı soğuk bölgeler olması hususunun bu adı almalarında mühim bir faktör olduğu sonucu çıkar.

Kaynakça
Kitap: DOĞU AŞİRETLERİ VE EMPERYALİZM
Yazar: MAHMUT RIŞVANOĞLU
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Karışık Zaman-Dizinli ve Karışık Konular hakkında Türk Tarihi ve Kültürü Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 1 misafir