Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Moğollar Öncesi ve Sonrası Türk Tarihi

Burada Türk Tarihinin Çeşitli Dönemlerinden ve Çeşitli Konularından birlikte anlatılan konular bulabilirsiniz. Ayrıca Türk Kültürü hakkında da Konular bulabilirsiniz

Moğollar Öncesi ve Sonrası Türk Tarihi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 17 Ara 2010, 21:19

Moğollar Öncesi ve Sonrası Türk Tarihi

Türklerin Tarihi, günümüzdeki Türk halklarının ve yabancı halkların arasında zamanla erimeden önce bir Türk dili konuşmuş olan Türk topluluklarının ortak tarihi olarak kabul edilmektedir. Tarihte uzun süre Türk egemenliği altında kalarak zamanla Türkleşen halklar (örneğin, Kırgızlar, Moğol-Tatarlar, Soğdlar) ve Göktürklerden önce var olmuş Türk dili konuşan topluluklara Türk değil Ön Türk denilmektedir. Bu döneme Türkçe konuşan toplulukların tarihi demek daha doğru olacaktır.

2500 yıl önce Kuzeydoğu Asya'da başlamıştır Türklerin tarihi ve dünya tarihinin en etkili parçalarından biridir. Avrasya ve Kuzey Afrika bölgelerinde ortaya çıkan her halkın tarihi mutlaka Türklerin davranışlarından etkilenmiştir. Türkler Doğu kültürlerini Batı'ya ve Batı kültürlerini Doğu'ya taşımış ve kültürler arası geçişleri sağlamıştır. Kendi dinleri Tengricilik'ten sonra kabul ettikleri yabancı dinlerin de her zaman öncüsü ve savunucusu olmuşlardır. Bu dinler, yayılmalarını ve gelişmelerini Türklere borçludur. (Mani dini, Musevilik, Budizm, Ortodoks ve Nasturi Hristiyanlığı, İslam) dinleri Türklerin, Tengricilikten sonra kabul ettikleri başlıca dinlerdir.

Kaynakça
Kitap: CENGİZ HAN
Yazar: Mehmet F. Tufan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Karışık Zaman-Dizinli ve Karışık Konular hakkında Türk Tarihi ve Kültürü Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron