Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Türk-Moğol Tanrı Efsanesi Tengerler

Burada Türk Tarihinin Çeşitli Dönemlerinden ve Çeşitli Konularından birlikte anlatılan konular bulabilirsiniz. Ayrıca Türk Kültürü hakkında da Konular bulabilirsiniz

Türk-Moğol Tanrı Efsanesi Tengerler

Mesajgönderen TurkmenCopur » 17 Ara 2010, 21:16

Türk-Moğol Tanrı Efsanesi Tengerler

Tengerler, Türk ya da Moğol tanrıları olarak efsaneleşmiştir. Bu efsane 8. yüzyılda başlamış ve hala sürmektedir. Tengerler, Orta Asya Altay dil grubundan bir dili konuşmaktadır. Bu insansı tanrı varlık ırkı, Moğol ve Türk kültürlerinde insanüstü güçlere sahiptir. Tengerler, Hiperborya adında bir çağdan beri vardırlar ve Erlik adında bir tanrıya tapmaktadırlar. Bu inanışa göre; Tengerlerin çoğu Ergenekon denilen bir ülkede yaşamaktadır.

Ergenekon, dünyaya paralel duran bir başka küçük dünyadır. Burası Altay dağlarının zirvelerinde bir yerlerde, ulaşılması mümkün olmayan bir yerdedir. Dünyalar arasında, dünyaların kesiştiği bir nokta bulunmaktadır. Gökyüzünde bulunan Ergenekon hakkında fazla bilgi bulunmamaktadır.

Tenger isimli tanrılara farklı coğrafyalarda farklı isimler verilmektedir. Toprak ana olarak bilinen Ganea, Altay Türkleri tarafından "Umay" ya da "Yer" olarak tanımlanmaktadır. Yakutlar ise aynı tanrıya Ayzıt/Ayısıt ismini vermektedir. Dünyanın diğer birçok kültürlerinde Panteon denilen tanrıların yaşadığı yurtlar inancı vardır. Bunların en bilineni ise Yunan tanrıları Panteonu'dur.

Tengerlere Kırgız ve Tuva Şamanları dualar etmektedir. Diğer kültürlerde de olduğu gibi Türk tanrıları olan Tengerlerin de kökenleri gizli tutulmuştur. Sadece efsanelerin içinde şifreli bir şekilde ortaya konmaktadır. Türklerin köklü destanlarına göre Göklerdeki Baba Tengri (Altay Türkleri "Tanrı" demekte, Moğollar "Tengeri", Yakutlarda ise "Tangara" denmektedir.) Anlamı ise her şeyin ilki olan "Sonsuz Mavi Gök"ün nesnelleşmiş haliydi. Toprak ana Ganea'nın ise onun eşidir.

İkisinden bir oğlan çocuğu olmuştur ve adı da Erliktir. Ganea, Erlik için çamurdan bir beden yapmıştır. Tengri ise o bedene "Kut" koymuştur. Ancak zamanla Erlik, tanrısal özelliklerini yitirerek kibirli biri olmuştur. Tengri de onu sürgüne Tamu'ya göndermiştir. Erlik cehenneme giderek orada, kötülüğün ve ölümün tanrısı olmuştur.

Kaynakça
Kitap: CENGİZ HAN
Yazar: Mehmet F. Tufan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: Türk-Moğol Tanrı Efsanesi Tengerler

Mesajgönderen TurkmenCopur » 17 Ara 2010, 21:16

Erlik'ten sonra bir başka Kutlu soy gelmiştir. Tanrıça Ay daha sonra doğmuştur. Güneş tanrısının adı Koyaş'tır. Gök Gürültüsü Tanrısı Kuara ve Işık Tanrısı ise Ülgen'dir. Tengri ve Gaea yeni tanrılardan memnun kalınca, bu kez de insanları yaratmaya karar vermiş. Ülgen artık, Tengri'nin gözde oğlu olmuştur ve Erlik buna kıskançlık duymaktadır. Yeni yaratılan insanları koruma görevi Ülgen'e verilmiştir. Erlik ise insana hastalık, salgınlar ve ölümü getirmiştir. Erlik, Valusya zamanlarında Erlik, yaralı bir soylu olan Voondhar'a M.Ö. 10.000 yılına kadar ölümsüzlük vermiştir. Bunun karşılığında Voondhar, Erlik'e hizmet edecektir. Ancak bu sırada Voondhar, sevgilisi Şadizarlı Jenna uğruna intihar etmiştir.

M.Ö. 18.000 yılında büyük bir tufan olmuştur. Bundan sonra Pathenya bölgesinin her köşesinde Erlek'e tapınmalar başlanmıştır. Erlik'in bir de peygamberi vardır ve adı Tarim'dir. Bu peygamber Erlik inancını Turan İmparatorluğu'na, Hirkanya kabileleri arasında yaymıştır. Scathach isimli Kelt Tanrıçası ile Tari, Hirkanyalı Sonja'nın büyük bir savaşçı olmasını sağlamıştır. Hirkanyalılar, Lemurya soyundan gelmektedir. Hirkanyalılar, Turna, Hun, Moğol, Tatar ve Türklerin ataları olarak kabul edilmektedir.

M.S. 1000 yılları döneminde, bir Tanrılar Divanı kurulmuştur ve Tengri, Ülgen'i kendi panteonlarının temsilcisi olarak bu toplantıya göndermiştir. Bu toplantıda Semaviler (Celestialar-Dünya Dışı Varlıklar) denilen bir topluluğun üçüncü ordu kuvvetinin oluşturduğu tehdit tartışılacaktı.

13. yüzyıl başlarında Cengiz Han, Moğol İmparatorluğunu kurmuştur. Bu imparatorluğun kurulmasında Tengirlerin de desteği olduğu söylenmektedir, çeşitli efsanelerde. Cengiz Han kendi Kağanlığının gücünün ve yasallığını Tengri'nin emirleri ile sağlamıştır. Cengiz Han, kendisine en bağlı en sadık olan atının kıllarını örgü yapmıştır, "Timuçin'in Ruh Sancağı" adında bir tılsımdır gerçekte yapılan. Bu tılsım Tengri'nin gücünü alıp, Cengiz Han'a ulaştırmıştır.

Cengiz Han öldükten sonra ise, imparatorluk içinde gizli bir örgüt kurulmuştur. Bu örgüt Moğol İmparatorluğunun gelecekteki temsilcisi olduğunu söylemiştir. Bilim ve büyünün en gelişmiş yöntemlerini uygulayan bu gizli örgütün Cengiz Han soyundan birini kendine lider seçmiştir. Kullandıkları tılsım ise Cengiz Han'ın "Timuçin'in Ruh Sancağı"dır. Sadece gerçek bir kağan ateşin içine atılmış olan sancağı yanmadan oradan çıkarabilir. Her Kağan ölümüne yakın zamanlarda kendine bir halef seçmek durumundadır.

Ölümsüz bir ruh olan Lung (Ejderha) her kuşağa rehberlik etmiştir. Yeni bir Kağan geldiğinde, ejderha eskisini yutarak ortadan kaldırmıştır. Bundan yedi yüz yıl önce Mr. Lao, Fas'ta bulunan Atlas Dağlarında cinlerle savaşa tutuşmuştur. Bu savaşın mekanı, bu gizli örgütün adı olmuştur. Atlas Teşkilatı (Atlas Foundation). Gizli örgütün diğer adı ise Woo'dur.

Tengerlerin Üyesi olan tanrılar:

Asena, Ay (ay tanrıçası), Erlik (ölüm ve kötülük tanrısı), Gesar, Koyaş (güneş tanrısı), Kuara (gök gürültüsü tanrısı), Tengri (gök tanrısı), Tulpar, Ülgen (ışık tanrısı)

Karargahları:

Ergenekon (uzay-zaman dışı bir boyuttaki diyar).

Özellikleri:

Tengerlerin tamamı doğaüstü güçlerle donanmıştır. Belli, erişkin bir yaşa geldikten sonra Tengerler bir daha asla yaşanmamaktadırlar. İnsanları öldüren silahlar ve yollar ile Tengerler öldürülemez. İnsanüstü fiziksel yönleri vardır. Gerçek ölümsüzdürler. Tüm dünya hastalıklarına karşı bağışıklık sahibidirler. İnsanların hastalandıkları gibi hastalanmazlar. Bir Tenger yaralanırsa, hızlı bir şekilde yarası iyileşir. Bir Tenger'in et ve kemik yoğunluğu, insanlara göre üç kat daha fazla olduğundan, tanrısal kuvvetleri bulunur. Bir erkek Tengri 30 ton ağırlığı kaldırabilir. Dişi Tengri ise 25 ton kaldırabilmektedir. Çok sağlam, (Tanrısal) metabolizmaları vardır. Hepsi büyü ve sihirle ilgilidir. Büyü ve sihir yapabilirler. Buna örnek olarak Güneş Tanrısı Koyaş verilebilir. Koyaş, parmak uçlarından çıkarttığı "Güneş İplikleri" ile düşmanlarını yakma gücüne sahiptir.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26


Dön Karışık Zaman-Dizinli ve Karışık Konular hakkında Türk Tarihi ve Kültürü Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir