Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Tengricilik İnancı

Burada Türk Tarihinin Çeşitli Dönemlerinden ve Çeşitli Konularından birlikte anlatılan konular bulabilirsiniz. Ayrıca Türk Kültürü hakkında da Konular bulabilirsiniz

Tengricilik İnancı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 17 Ara 2010, 21:15

Tengricilik İnancı

Cengiz Han'ın Altın Ordusu tarafından Avrupa'ya kadar taşınmış olan Tengricilik inancı Hunlar, Romanlar tarafından yayılmıştır. Bu inanç temelini göçebelikten almıştır. Tengriciliğe inanan kavimlerin bu inancı bırakmaları yerleşik hayata geçmeleri ile başlamıştır. Göçebeliğe devam eden kavimler ise Tengricilik inancına sahip olmaya devam etmişlerdir. Avrupa'nın değişik bölgelerinde hala Tengricilik inancını sürdüren ve törenler yapan küçük gruplara rastlanmaktadır.

Tengricilik inancından Macar kültür hayatına geçmiş önemli parçalar bulunmaktadır. "Tudomany" sözcüğü bunlardan biridir. Günümüz Macarca dilinde "bilim" anlamına gelen bu sözcük, Moğol döneminde "sihir" anlamına gelmekteydi. Bir diğer anlamı da "esrarengiz bilgi"dir. Macar Şamanları çeşitli törenler yaparak boyut değiştirir ve bu gezi esansında "tudomandy" bilgisini elde ederlerdi. Bu kelime, günümüz Türkçesinde "dalmak" şeklinde değişim göstermiştir. Batı dillerinde ise "taltos" olarak yerini almıştır. Bayılmak ve şuuru yitirmek şeklinde değerlendirilir. Macar dilinde "Tetejetlen nagy fa" ifadesi, "Gök'e Uzanan Ağaç" anlamına gelmektedir. Buna "Dünyalar Ağacı" da denmektedir. Şamanlar bu ağaca tırmanarak diğer dünyalara geçiş yapmaktadır. Bu inanç bu halkların inancı olmuştur. Ön Bulgarlarda bulunan "Tangra" sözcüğü Gök Tanrısı Tengri'ye denk gelmektedir.

Tengricilik inancından dağlar çok kutsal yerler olarak kabul edilir. Bundan dolayı Balkan bölgesinin en yüksek dağının adı "Tangra"dır. Bu dağ Osmanlı döneminde 15. yüzyılda "Maşaallah" dağı şeklinde değiştirilmiştir. Günümüz Bulgar dilinde ise bu dağın adı Masala dağı olarak geçmektedir. Günümüze kadar ele geçirilmiş olan 80 kadar Bulgar Run yazıtlarında "Tangra" sözcüğünün kullanıldığı keşfedilmiştir. Bu dönemden önce de, Hem Traklar hem de Helenler tarafından kutsal kabul edilen Tanrılar Dağı "Perpenikon Dağı"nın zirvesindeki dikili taş üzerine Umay resmi kazanmıştır. Bulgarlar, 864 yılında Çar Boris Mikail Kağan'ın Hristiyanlığa geçmesi ile Tengri inancından uzaklaşmışlardır. Avrupa'ya göç ederek, göçebe hayatına son vermiş olan kavimler, Slav, Cermen ve Roman toplumları içinde Tengricilik inancını kaybetmişlerdir.

Kaynakça
Kitap: CENGİZ HAN
Yazar: Mehmet F. Tufan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Karışık Zaman-Dizinli ve Karışık Konular hakkında Türk Tarihi ve Kültürü Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 1 misafir