Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Türkler ve Araplar

Burada Türk Tarihinin Çeşitli Dönemlerinden ve Çeşitli Konularından birlikte anlatılan konular bulabilirsiniz. Ayrıca Türk Kültürü hakkında da Konular bulabilirsiniz

Türkler ve Araplar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 17 Ara 2010, 20:50

Türkler ve Araplar

Araplar, güçlü dönemlerinde doğuya doğru fetih hareketleri yapmaya başlamıştır. Bu fetihler sırasında, Kafkaslar'ın kuzey bölgelerinde Hazarlar ile karşı karşıya gelmişlerdi. Maveraünnehir ile Seyhun nehrinin ardında ise karşılaştıkları halk Türgişler olmuştur. Halife Ömer döneminde de Araplar, Horasan, Maveraünnehir ve Toharistan bölgelerinde Türkler ile karşılaşmışlardır. Bu dönemde Araplarla Türklerin ilişkileri iyi olmamıştır. Arap olmayan Müslümanların o dönem de önemsenmemesi buna etken olmuştur. Göktürkler ve Türgişler bu dönemde Araplara karşı savaşmıştır. Bu dönemde Türkler, Abbasi-Emevi çatışmalarında Abbasi devletinin yanında yer almıştır.

Abbasi döneminde, Arap-Türk ilişkileri daha iyi bir şekil almıştır. 751 yılında yapılan Talaş Savaşı sırasında, Türkler Arapların yanında yer almıştır. Türkler, Orta Asya bölgesinden Çin egemenliğini istemiyordu.

Arap-Türk ilişkilerinin iyi bir döneme girmesi ticaret sayesinde olmuştur. Bu dönemde Karluk, Yağma, Çiğil Türkleri, Müslümanlığı kabul etmiştir. Türkler savaşçı karakterleri ile Araplara destek vermiş ve Müslümanlığın kuvvetlenmesini sağlamışlardır.

Türklerin ordu-kenti bu dönemde Samarra olmuştur. Türk orduları bu kentte ordugah kurmuştur. Bu bölgede Müslüman olan devletlerin yönetiminde bulunmuş çok sayıda komutan ve yönetici Türk vardır. Bazı yönetimler ise zaman içinde Türklere geçmiştir.

Kaynakça
Kitap: CENGİZ HAN
Yazar: Mehmet F. Tufan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Karışık Zaman-Dizinli ve Karışık Konular hakkında Türk Tarihi ve Kültürü Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir