Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Türk Tarihinin En Büyük Devrimi (Müslümanlığa Geçiş)

Burada Türk Tarihinin Çeşitli Dönemlerinden ve Çeşitli Konularından birlikte anlatılan konular bulabilirsiniz. Ayrıca Türk Kültürü hakkında da Konular bulabilirsiniz

Türk Tarihinin En Büyük Devrimi (Müslümanlığa Geçiş)

Mesajgönderen TurkmenCopur » 17 Ara 2010, 20:49

Türk Tarihinin En Büyük Devrimi (Müslümanlığa Geçiş)

Türklerin Müslüman oluşu, Türk tarihinin en önemli olayı ve belki de insanlık tarihinin de en önemli olaylarından biridir. Bunun tarihi, genellikle 10. yüzyıldan, daha geride 751 Talaş Savaşı'ndan başlatılsa da, Buhari, Müslim ve Tirmizi gibi en büyük hadis imamlarının Maveraünnehir kökenli olduğu hatırlanırsa, bu tarih daha öncelere de kaydırılabilir. Son İran Sasani Şahı III. Yezdicerd, 642 Nihavend yenilgisinden sonra imparatorluğunu kaybedince, Merv'e gelip Batı Göktürk hakanı Tulu Kağan'a sığınmış; daha sonra Horasan'ı alan Müslümanlar, Emeviler döneminde Amuderya'yı geçip Maveraünnehir'e girmişlerdi. Emevi genel vali ve başkumandanı Kuteybe ibn Müslim, Maveraünnehir'in hemen tamamını Türklerden almış ve Semerkand, Buhara gibi büyük merkezleri İslam devletine katılmıştı. Buralarda yaşayan Türkler, İslam hakimiyetini kabul etmişler ve sonuçta Türkler arasında ilk Müslüman olma olayları başlamıştır.

Çinlilerin Müslümanlara karşı giriştiği Talaş Meydan Muharebesi'nde Arap Müslümanlarla Türkler silah arkadaşlığı yaptılar ve bu, 7. yüzyılın iki büyük fatih ulusu arasında ciddi bir yakınlaşma meydana getirdi. Bu tarihten itibaren İslam, Türkler arasında barış yoluyla yayılmaya başlamıştır. 960 yılında 200.000 çadır halkı gibi büyük bir göçebe kitlesinin İslam dinini kabul ettiğine dair önemli bir tarihi kayıt bulunmaktadır. Karahanlılardan Satuk Buğra Han'ın "Abdülkerim" adını alarak 920 yıllarına doğru İslam dinini kabul etmesiyle, Türk tarihinin kaderi değişti ve bu olay, Türk tarihinde gerçek bir dönüm noktası meydana getirdi. Bundan sonra Türklerin İslam dünyasına giderek daha fazla yakınlaştığı görülmüştür. Burada yenilgiye uğrayan Çin ise iç savaşlara girerek, bir daha Orta Asya'ya ve Türklere karşı bir harekete girişememiştir.

Müslüman olduktan sonra sürekli batıya doğru hareket etmiş olan Türkler, denizlere açılmaya başlamış ve kurdukları büyük devletlerle, dünya tarihine yön verecek kudrette olmuşlardır. 1040'ta Karahanlılar, Kaşgar ve Semerkand'da idi. Bu tarihte Selçuklular, Gazneliler'e karşı Dandanakan Savaşı'nı kazanmıştır. Bu zafer, Türk tarihinin İstanbul'un fethi ve Malazgirt'ten sonra en önemli olayı olarak kabul edilmektedir. 1000 yıl kapalı kıtalarda dolaşan Türkler, Dandanakan Savaşı'nın ardından bir anda açık denizlere inmeyi başarmışlardır. Büyük Türk Hanlığı bu şekilde, Selçuklulara geçmiş, artık Türk İmparatorluğu, bir Yakın Doğu devleti haline gelmiştir. 1071 yılı ise, Malazgirt zaferi ve Anadolu'nun fethinin başlangıç zamanıdır.

Kaynakça
Kitap: CENGİZ HAN
Yazar: Mehmet F. Tufan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Karışık Zaman-Dizinli ve Karışık Konular hakkında Türk Tarihi ve Kültürü Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir