1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Tayyip’in ‘Gizli Hesap’ Bilgilerini CIA’ya Arınç Verdi

MesajGönderilme zamanı: 23 Kas 2011, 16:06
gönderen TurkmenCopur
Kozinoğlu: Tayyip’in ‘Gizli Hesap’ Bilgilerini CIA’ya Arınç Verdi

Üst düzey MİT yöneticisi Kaşif Kozinoğlu, Tayyip Erdoğan’ın İsviçre bankalarındaki gizli hesaplarıyla ilgili bilgileri CIA’ya Bülent Arınç’ın verdiğini açıkladı. Kozinoğlu; Cemil Çiçek, Abdüllatif Şener, Nevzat Yalçıntaş ve Salih Kapusuz’un da Rus istihbaratına Erdoğan ve AKP’ye ilişkin hassas bilgiler ulaştırdığını belirtti.

Aydınlık dün, Wikileaks belgelerinde de geçen “Tayyip Erdoğan’ın gizli hesapları”yla ilgili çok önemli bir haber yayımladı. Uzun zamandır tartışma konusu olan gizli hesaplarla ilgili ilk net bilgileri kamuoyuyla paylaştı. Üst düzey MİT yöneticisi Kaşif Kozinoğlu, ölmeden kısa süre önce Aydınlık’a yaptığı açıklamada, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın İsviçre bankalarında 8 ayrı hesapta yaklaşık 800 milyon dolar parası olduğunu ifade etti. Kozinoğlu, bu gizli hesapların belgelerini Alman istihbarat örgütü BND’nin 30 milyon Euro karşılığında İsviçre’de bir banka müdüründen temin ettiğini ve Erdoğan’a karşı koz olarak kullandığını kaydetti. Bu belgelerin ABD istihbaratının da elinde olduğunu belirten Kozinoğlu, CIA’nın elindeki bu belgeleri Türkiye’deki kaynaklardan hatta AKP içinden temin ettiğini dile getirdi. Kozinoğlu, Erdoğan’ın hesaplarıyla ilgili CIA’ya kaynak sağlayan kişinin de Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç olduğunu açıkladı.

‘Kaynak AKP’liler’

İşte Kaşif Kozinoğlu’nun gündem yaratacak o açıklaması:


“Aynı belgeler CIA’nın elinde de mevcuttur. CIA bu belgeleri Türkiye’deki kaynaklarından temin etmişti. Söz konusu kaynaklar, Bülent Arınç ve ona yakın AKP’lilerdir. Belgelerin temin edilmesi sonrası, ABD’nin Ankara Büyükelçisi söz konusu 8 hesabı mesaj olarak merkezine yazmıştır. Bu mesaj Wikileaks’te de yayınlanmıştır.” Kozinoğlu, aynı belgelerin MİT Müsteşar Yardımcısı Ahmet Köksoy ve Bülent Arınç’a çok yakın olan diğer MİT Müsteşarı Aydın Güler’de de bulunduğunu belirtiyor. Kozinoğlu bu açıklamalarıyla, Wikileaks belgeleriyle gündeme gelen ve tartışma yaratan “Erdoğan’ın gizli hesapları”na ilişkin ilk kez net bilgiler veriyor.

AKP’de şantaj hiyerarşisi
Rus istihbaratına bilgi veriyorlar


Kaşif Kozinoğlu, açıklamalarının devamında, AKP içindeki derin ayrışmaları ve şantaj trafiğini de gözler önüne seriyor.
Kozinoğlu’nun verdiği bilgilere bakıldığında, yabancı istihbarat örgütlerine Tayyip Erdoğan ve AKP hakkında önemli bilgiler sağlayan tek AKP’li Bülent Arınç değil.

Kozinoğlu, Rus istihbaratının da elinde Erdoğan ve AKP’ye ilişkin çok değerli bilgiler bulunduğunu belirterek şöyle diyor:

“Putin, özellikle Türkiye’ye gönderdiği gizli servis kökenli işadamları vasıtasıyla Erdoğan ve AKP’nin adeta haritasını çıkarmıştır. Bu işadamları özellikle Nevzat Yalçıntaş, Cemil Çiçek, Abdüllatif Şener ve Salih Kapusuz’dan çok değerli bilgiler temin etmiştir. Özellikle Salih Kapusuz’dan önemli bilgiler sağlanmıştır. Kapusuz sık sık Rusya’ya davet edilmektedir. Ayrıca Rus gizli servisinde 2006 yılında Fethullah Gülen ve AKP bölümü kurulmuştur.”

‘Benimle değil Erdoğan’la uğraş’

Birinci Ergenekon tertibinden tutuklu olarak yargılanan yazar Ergün Poyraz, Silivri Cezaevi’nde kaleme aldığı “Takunyalı Führer” adlı kitabında, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’la yaptığı özel görüşmeyi anlatıyor. Poyraz kitabında, Arınç’ın kendisine Tayyip Erdoğan hakkında birçok bilgi ve belge verdiğinin altını çiziyor.

’2001′de görüştük’

2001′de Erdoğan’ın Almanya’da Türklüğü aşağılayan konuşmasının kasetini ve Arınç’ın Konya’da laik demokratik cumhuriyet aleyhine yaptığı konuşmaların kaseti ile belgelerini DGM savcılarına veren Poyraz, bu olayın 24 Ağustos 2001 tarihli gazetelerde yer almasından sonra Arınç’ın görüşme talebinde bulunduğuna dikkat çekiyor.

Poyraz, Arınç’la yaptığı görüşmeyi kitabında şöyle anlatıyor:

‘Bilgi ve belge aldım’

“Bülent Arınç benimle görüşmek istiyor, onun bu talebinin ardından Ankara’da bir nargile kafede görüşüyorduk. Arınç yaptığımız bu görüşmede kendisi ile değil, Hoca yani Erbakan ve Tayyip ile uğraşmamı istiyor, birçok belge ve bilgi de veriyordu. Arınç bizim hemşehri olduğumuzu vurgulayarak, kendisi ile uğraşmamamı tekrar tekrar istiyordu. Teklifini kabul etmedim ve verdiği belge ve bilgilere teşekkür ettim.”

Aydınlık
Kasım 21, 2011
gizlibelge