1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Konya 3. Ana Jet Üssü NATO Üssüdür

MesajGönderilme zamanı: 06 Haz 2011, 00:59
gönderen TurkmenCopur
Konya 3. Ana Jet Üssü NATO Üssüdür

"Konya'daki 3. Ana Jet Üs Komutanlığında her yıl icra edilen "Anadolu Kartalı" eğitimleri uluslararası bir faaliyettir. Eğitimlere, Türkiye, İsrail, ABD, Ürdün, İtalya, Belçika, Hollanda, Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya ve diğer NATO uçakları katılmaktadır. "Anadolu Kartalı" kapsamındaki tatbikatlar, Türk Hava Kuvvetleri'nin planladığı senaryo doğrultusunda diğer katılımcı ülkelerle birlikte hakiki mühimmat atışı yapılmaksızın icra edilmekte ve tatbikat masrafları ortak paylaşılmaktadır."

Konya 3. Ana Jet Üssü, AWACS'ların Ana Üssü Oldu.

Türkiye, Haziran 2009'da Brüksel'de yapılan NATO Savunma Toplantısında Awacs'ların (Havadan Erken Uyarı ve Kontrol Sistemli Uçaklar) "Afganistan Operasyonlarımda Konya'daki hava üssünün kullanılması için NATO makamlarından gelen talebe olumlu yanıt verdi. Türkiye'nin verdiği onayın geçici bir süre için olduğu bildirildi.

Konya'daki üsten Afganistan operasyonları için her türlü hava ve yer hizmeti alacak olan AWACS'lar, Afganistan semalarında yapılacak hava operasyonlarının yanı sıra sivil hava trafiğinin düzenlenmesine de yardımcı olacak.

Awacs'lar, Afganistan'da hava operasyonları için gerekli radar sisteminin bulunmaması nedeniyle devreye girdi.

Kaynakça
Kitap: Açılım Kıskacı
Yazar: Erol Bilbilik