1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

İsrail'in Türkiye Üslerini Kullanmasını Erdoğan İmzaladı!!

MesajGönderilme zamanı: 06 Haz 2011, 00:57
gönderen TurkmenCopur
Son birkaç ayda, İran'a saldırıya zemin hazırlayan pek çok önemli gelişme oldu. NATO üyesi olmamasına karşın, İsrail örgütle askeri bir anlaşma yaptı. Kasım 2004'te Brüksel'de varılan anlaşmayla İsrail ilk kez NATO'yla askeri tatbikatlara dahil edilmiş oldu. Böylelikle olası bir saldırıda İsrail de NATO korumasına alınabilecek. Ocak 2005'te Erdoğan İsrail'e gitti ve iki ülke arasında ilk kez 'istihbarat telefon hattı' kuruldu.

ABD-İsrail-Türkiye işbirliğinde, NATO koruması altında saldırı için Türk üsleri kullanılabilir. Alınan kararlara bakarak BM Güvenlik Konseyi'nin çoktan planlara başladığını bile söyleyebiliriz.

Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin öldürülmesi de ilginç bir zamanlamaydı, çünkü böylece suç Suriye'ye atıldı ve Lübnan'dan Suriye askerlerinin çekilmesi sağlanmış oldu.

İsrail'in Türkiye Üslerini Kullanma Anlaşmasını Erdoğan İmzaladı

"Başbakan Erdoğan 2005 Mayıs'ında yaptığı İsrail gezisi sırasında 6 saat ortadan kayboldu. Erdoğan, İsrail sonrası uğradığı Filistin randevusuna gecikince İsrail'de; ABD'deki Yahudi lobisinin iki önemli ismi ile gizli bir görüşme yaptığı basında yer aldı. Bu politik bir perdelemeydi."!

"Nitekim Erdoğan'ın ziyaretinden sonra zamanın Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Yiğit Alpoğan, İsrail Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Giora Eilant'ın davetlisi olarak İsrail'e gitti. Bu ziyaret, Türk basınında "istihbarat paylaşımı için Tel Aviv yolcusu" başlığı ile yer aldı.

Washington Enstitüsü Yakındoğu Uzmanı Alan Makovsky, 23 Şubat 1996'da Tel Aviv'de Genel Kurmay 2. Başkanı Orgeneral Çevik Bir ile İsrail Milli Savunma Bakanı David Ivry arasında imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı ile İsrail Milli Savunma Bakanlığı arasındaki gizli işbirliği antlaşmasının İsrail'e çok daha fazla avantaj sağladığını açıklamıştır."

Makovsky, Türk hava sahasından uçaklar, için eğitim alanı temin eden İsrail için antlaşmanın çok önemli bir adım olduğunu belirtmiştir. Daha fazla avantaj sağladığı ifadesinden kastı ise Türkiye'deki üslerin kullanılmasıdır. Zaten yaygın bilgilerde, İsrail uçaklarının Türkiye'nin doğudaki üslerden yararlandığı doğrultusundaydı.

Kaynakça
Kitap: Açılım Kıskacı
Yazar: Erol Bilbilik