1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Michael Rubin'den AKP'yi eleştiren yazılar

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2010, 19:32
gönderen TurkmenCopur
MİCHAEL RUBIN

Mart 2005 başına gelindiğinde AKP'yi eleştiren yazılar arka arkaya yayınlandı. Önce Middle East Quarterly ardından Nevv York Times ve Washington Post Gazeteleri Tayyip Erdoğan'a veryansın etti. Washington'daki American Enterprise Enstitüsü Ortadoğu uzmanı Michael Rubin, Middle East Quarterly Dergisindeki yazısıyla Ankara'yı ikinci kez şaşkına çevirdi. Rubin'in yazdıkları da Bush Yönetimi'nin görüşlerini yansıtması açısından önem taşıyor.

Rubin, "Yeşil Sermaye ve Türkiye'de İslamcı Politika" başlıklı yazısında AKP'nin mali yapısının karanlık ve kaygı verici olduğunu öne sürdü. Rubin'e göre, Türkiye'ye akan yeşil sermaye Türk iç ve dış politikasını etkiliyor. Yazar, "Önemli olan soru, Erdoğan'ın partisinin yolsuzluklara karışıp karışmadığı değil. Ben bunu söylemiyorum.

Benim savım, AKP'deki birçok siyasi liderin, belirli iş çevreleriyle bağlantıları bulunduğu ve bu ilişkilerin Türkiye'nin iç ve dış politikasını etkiliyor olması ihtimali. Siyasetçilerin, ekonomik çıkarları konusunda daha fazla şeffaf olması gerekiyor" diyor. Türkiye'ye kaynağı belli olmayan bir para akışı başladığını kaydeden yazar, "Türkiye genelinde İslamcı işletmelerin yaygınlaşmasıyla AKP'nin iktidara gelmesi arasında karmaşık bir bağlantı bulunuyor. Örneğin Konya ve Kayseri gibi illerde, halk bu sermayenin Kombasan gibi şirketlerden kaynaklandığını düşünüyor. Ancak bu gibi şirketler kendilerine karşı açılan soruşturmalar yüzünden yıllardır ekonomiye girdi sağlamıyor.

Birçok ekonomistin tahminine göre, 11 Eylül terör saldırılarından sonra Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerindeki yatırımcılar, ABD'deki 40 milyar dolar civarındaki yatırımlarını çekti. Türk istatistiklerine bakacak olursak, bu paranın belki de 7-8 milyar doları, Türkiye'ye transfer edilmiş olabilir. Peki bu para, AKP'ye mi gitti, yoksa başka çevrelere mi aktarıldı? İşte esas sorun da bu. Çünkü saydamlık yok. Eğer bu parti yolsuzluğa karışmamışsa, mali kaynaklarını açıklamakta tereddüt etmemelidir. Parasını nereden alıyor, bütçesi nedir, kampanyalarını kim finanse ediyor?"

Kaynakça
Kitap: Washington'da Akrobasi
Yazar: Yılmaz Polat