1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Gelişmiş Sekizler(G8)

MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2010, 19:19
gönderen TurkmenCopur
GELİŞMİŞ SEKİZLER

Bush Yönetimi , ılımlı İslam projesinde Türkiye'yi bir laboratuvar olarak görüyordu. 9 Haziran'da Georgia Eyaleti'ndeki Sea Island'da G-8 Zirvesi yapılacaktı. G-8 liderleri Başkan Bush'un, Büyük Ortadoğu Projesi'ni konuşacaktı. Bush aralarında Türkiye'nin de bulunduğu çok sayıda Müslüman ülke liderini toplantıya davet etti. Bush'un daveti bir çok Arap ülkesi tarafından reddedildi. Toplantıya katılmayı reddedenler arasında Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek de vardı. Demokratik Ortak sıfatıyla davet edilen Başbakan Erdoğan toplantıya katılacağını bildirdi.. Toplantıda bölgesel reformlar konuşulacaktı. Arap ülkeleri, Arap-İsrail sorunu çözümlenmeden reformların empoze edilmesine sıcak bakmıyordu. Başbakan Tayyip Erdoğan, ATA uçağı arızalı olduğu için THY'na ait Göksu uçağıyla eşi Emine, kızları Esra ve Sümeyye ile gelini Sema Erdoğan'la Amerika'ya gitti.

Zirveye katılan Almanya Başbakanı Schröder, Fransa Cumhurbaşkanı Chirac, İngiltere Başbakanı Blair, İtalya Başbakanı Berlusconi, Japonya Başbakanı Koizumi, Kanada Başbakanı Paul Martins ve Rusya Federasyonu Başkanı Putin, AB Dönem Başkanı İrlanda Başbakanı Bertie Ahern Savannah kenti askeri havaalanında kırmızı halı serilerek törenle karşılandı. Ülkelerin milli marşları okunduktan sonra liderler helikopterlere binerek zirvenin yapılacağı otele gittiler. Başbakan Erdoğan ve bazı Arap ülke liderleri geldiği zaman bando çekildi, kırmızı halılar kaldırıldı, liderler taş zeminde yürüyerek helikopterlere bindi. Karşılamada G-8 ülkeleriyle Türkiye ve bazı Arap ülkelerine tamamen farklı bir karşılama protokolü uygulandı.

Erdoğan havaalanında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin demokrasi kültürüyle İslam kültürünü bir arada birleştirmiş bir ülke olduğunu söyledi. Erdoğan zirveyi, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki gelişmeleri değerlendirmek için bir demokratik açılımın ve barışa yönelik atılacak adımların önemli bir tespit noktası olarak gördüğünü bildirdi. Liderler önce yemekte bir araya geldi. Başbakan Erdoğan, Berlusconi ile Schröder'in arasına oturtuldu. Laura Bush da ev sahibi olarak liderlerin eşlerine ayrı bir yemek verdi. Emine Erdoğan'a kızı Esra tercümanlık yaptı. Bayan Erdoğan, bayan Bush'a Beypazarı'nda yapılmış gümüş bir çanta hediye etti. Bazı Türk Gazeteleri, zirveye ilişkin haberi verirken, Başkan Bush'un Erdoğan'a, "Büyük Adamsın" dediğini öne sürdü. Erdoğan'ın danışmanlarına göre, liderler toplu fotoğraf çektirmeye giderken Bush Erdoğan'ın yanına gitti ve "You are a great man (büyük adamsın)" dedi.

Erdoğan da "Thank you" diye karşılık verdi. Erdoğan'ın danışmanları, Bush'la aralarında şöyle iki cümlelik bir diyalog geçtiğini de söyledi:

Erdoğan:

Biz Kıbrıs konusunda üzerimize düşeni yaptık, şimdi sıra sizde.

Bush:

Siz sözünüzü tuttunuz, elinizden geleni yaptınız. Zirvede, yeni oluşturulan demokrasi yardım diyalogu çerçevesinde Türkiye'ye demokratik ortak sıfatıyla mekanizmada eşbaşkan olarak görev verildi. Yemen de bölge ülkesi olarak aynı görevi üstlendi. Başbakan ve ailesinin Sea Island'dan sonraki durağı Chicago'ydu. Ancak eski başkanlardan Ronald Reagan'ın ölmesi üzerine Erdoğan'ın programında değişiklik oldu. Erdoğan Reagan'ın Washington'da cenaze törenine katılmak üzere Washington'a gitti.

Katedralde yapılan törene eski Amerikan başkanlarıyla 30 kadar devlet ve hükümet başkanı katıldı. Erdoğan'a, devrik Haiti Devlet Başkanı Aristide'nin yanındaki koltuk ayrıldı. Cenaze töreni sona erdikten sonra Ürdün Kralı Abdullah, Chicago'ya gideceğini söyledi, Erdoğan' ı kendi uçağına davet etti. Başbakan'ın ailesi Göksu uçağıyla Chicago'ya uçarken, Erdoğan Kraliyet uçağına bindi. Bay ve bayan Erdoğan Chicago'ya varınca, kendilerini sokağa atıp dolaştı, vitrinlere baktı. Erdoğan'lar, plastik kovaları ters çevirip bateri gibi çalan zenciyi dinleyip alkışladılar. Daha sonra ünlü tenor Jose Carreras'ı dinlemeye gittiler. Erdoğanların 5 günlük Amerika gezileri 12 Haziran'da sona erdi.

Kaynakça
Kitap: Washington'da Akrobasi
Yazar: Yılmaz Polat