Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Affetmenin Tarihi

Bu 10 senelik süre içinde, AKP Hükümeti'nin yaptığı başarılı "Amerikan Uşaklığı" görevi sayesinde Amerika Irak'ı işgal etmiştir. Sonrasında 1,5 milyon Müslüman'a, Amerika ve AKP tarafından Soykırıma tabi tutulmuştur.
Genelkurmay Başkanları yeniden Amerika'nın hizmetine girdiler(örneğin Hilmi Özkök).
Hilmi Özkök döneminde Şanlı Türk Askerimiz'e çuval giydirilmiştir. Sonrasında Kahramanımız Aziz Ergen Paşa çuval rezaletinin intikamını almıştır, ancak yine AKP döneminde emekli yapılmıştır. Sonrasında R.T.E.'ye "ABD'ye nota verecekmisiniz" diye sorulunca, cevabı "Ne veriyoruz müzik notası mı bu" olurken, Suriye konusunda tam tersi açıklamaları neden yaptığı açık bir şekilde ortadadır.
AKP, PKK teröristlerini ödüllendirdi, Türkiye’de kahraman gibi(Habur İhaneti) karşılanmalarına izin verildi. Oslo’da Tayyip ve Öcalan, İngiltere’nin emriyle ihanet anlaşmasına seve seve imza attılar! Tayyip Yahudilerden üstün hizmet madalyası almıştır ve asla geri iade etmemiştir!
Hizbullahçı teröristler, anlamsız bir şekilde beraat ettirilip ödüllendirildiler.
Silivri'deki Kahramanlarımız en kötü şartlarda yaşarlarken, İmralı'daki terörist bozuntusu Öcalan'ın en lüks hücrelerde yaşatılmasına izin verildi ve buradan bu şerefsize PKK'yı yönetebilme yetkisi verildi. AKP yetkilileri, ABD emriyle, Öcalan ile defalarca işbirliği yaptılar.
ABD-Erdoğan-Mehmet Ali Talat İşbirlği sonucunda KKTC'nin Tam Bağımsızlığını yok edebilmek için önemli anlaşmalar yapıldı. Yunanistan resmen adalarımızı işgal etmiştir.
Erdoğan ve Yandaşları yaptıkları yolsuzluklar sonrasında aşırı derecede zenginleştiler.
Tüm değerli Topraklar ve Milli Kuruluşlar Düşman devletlere satıldı.
Arap Milliyetçisi R.T.E. kendisini Davos fatihi zannederken(Davos olayı bir kurgu-senaryodur), buna karşısında, şerefsiz Tayyip, Azerbaycan Türkleri'nin Namus Meselesi olan Karabağ Soykırımı'na karşı kasıtlı bir şekilde duyarsız kalıp Soydaşlarımıza hakaret etmiştir! Büyük tepki ve baskı olmasa, AKP Ermenistan ile sınırların açılmasını sağlayacaktı.
İşsizlik oranları %30’lara tırmanmaktadır.
Atatürkçü Kahramanlarımız, Şanlı Ergenekon Destanımız'ın adı verilen sahte bir suçlamayla tutuklanıp zindanlara atılmıştırlar.
-Kuzey Irak’taki kukla PKK-Barzani devletine savaş ilan etmesi gerekirken, AKP, ABD’nin emriyle Suriye’yi düşman ilan edip bağımsız bütünlüğümüzü kasıtlı olarak tehlikeye atmaktadır. AKP Barzani’yi resmi devlet başkanı olarak tanıdı. AKP ve yandaşları Kuzey Irak’ta PKK’yla işbirliği yaparak zenginleştiler.
-Tek Çözüm, 1960 devriminde olduğu gibi bir Milli Güç Birliğindedir. Bu birliğin başında İşçi Partisi olmalıdır. Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve onların etrafındaki CIA ajanlarının, aynen Tayyip ve Feto gibi ABD'nin ajanları olduğu açık bir şekilde ortaya çıkmıştır son dönemde! CHP ve MHP'nin Sorosçu, MİT'çi, Fethullahçı, CIA'ci olmayan Milli Atatürkçü tam bağımsız halk önderleri bir çatı altında birleşip CHP ve MHP üst yönetimini ele geçirip buraları tam bağımsız Atatürkçü'lerle doldurup düzmece olmayan bir CHP-MHP-İP Milli Türk Güçbirliğini kurmaları gerekir!
Önümüzdeki dönemde Türk Milletimizin izlemesi gereken siyasi strateji:
1. Bölücü Anayasa’ya HAYIR, Türk’lük Maddesini Anayasa’dan Çıkartamazsınız!
2. Yurtta Sulh, Cihanda Sulh, Suriye Kardeştir, ABD Kalleştir!
3. NATO'dan çıkmalıyız, Kuzey Irak işgal edilip PKK'nın kökü kazınmalıdır! Türk-Kürt Kardeştir, ABD Kalleştir!
4. FETO'CILAR, TAYYİP, AKP'LİLER, HEPSİ YARGILANACAK, AKP HÜKÜMETİ BEKLENEN EKONOMİK KRİZLE DEVRİLECEK, GÜÇ KAYBEDEN ABD ORTA DOĞU VE TÜRKİYE'DEN DEFOLUP GİDECEK. ASİL TÜRK SOYUMUZ BÜTÜN AVRASYA TÜRKLERİ BİRLEŞTİRİP TÜRK BİRLİĞİNİ KURACAKTIR VE CİHAN HAKİMİYETİNİ YENİDEN KURACAĞIZ, BUGÜN BİZE YAPILAN TECAVÜZLERİN İNTİKAMI ALINACAKTIR, KORKUN BİZDEN!

Affetmenin Tarihi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 31 Ara 2010, 02:13

AFFETMENİN TARİHİ

Cumhuriyet tarihi boyunca; kimi zaman "kader mahkûmları" için, kimi zaman toplumsal barışın sağlanması adına, çoğu zaman da yaralanan kamu vicdanı görmezden gelinerek affetme geleneği süregeldi.
İlginçtir ki, bugüne değin iktidarlar, 'affetme büyüklüğünü hep kendilerine oy olarak dönebileceğini düşündükleri alanlarda yoğunlaştırdılar. AKP iktidarı da, tercihini, hem oy olarak kendisine döneceğini düşündüğü alanlarda hem de "yakın çevresini" kurtaracak af düzenlemelerinden yana kullandı.

Türkiye, ilk genel af ile tanıştığında tarih 7 Ocak 1922'yi gösteriyordu. Getirilen yasa, cezalarının üçte ikisini tamamlayan mahkûmların, kalan cezalarının affedilmesinin yolunu açtı. Ardından 1923, 1924 afları geldi. 1933 yılında Cumhuriyetin 10. Yılı; 1960'ta 27 Mayıs İhtilali ve 1974'te Cumhuriyetin 50. yılı nedeniyle hazırlanan aflarla 10 genel af, 4 genel affa ek yasa çıkartıldı. 2000 ve 2002 yıllarında çıkarılan -Rahşan Ecevit affı- şartlı salıverme ve cezaların ertelenmesine ilişkin yasa da düşünüldüğünde, Türkiye iktidarları, seçimlerini "affetmekten yana kullanmaktan geri kalmıyorlardı.

Yine Cumhuriyet tarihinde, çıkarılan onlarca mali affın kilometre taşı ise, 17 Mayıs 1924 tarihli vergi affıydı. 2003 yılına gelinceye de ğin çıkarılan afların sayısı, genel tebliğ şeklinde düzenlemeler de dahil otuz yediyi buldu. Çıkarılan ekonomik afların gerekçesi, kimi zaman ülkede yaşanan bunalımda darboğaza düşen mükellefi kurtarma; kimi zaman ise -ki hiçbir dönem başarılamadı- vergi tahsilatını arttırmaktı. Ancak Maliye Bakanlığı verileri de gösteriyordu ki, ekonomik aflar devletin kasasına hatırı sayılır bir gelir getirmiyordu. Bunun da ötesinde gelecekteki ödemeleri de af beklentileri nedeniyle zaafa uğratıyor ve savunulagelen "devlet büyüklüğünü gösteriyor ve yurttaşıyla barışıyor" söylemi de sözde kalıyordu.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye'de 1980-2000 yıllarında 11 kez af yasası çıkarılarak ortalama iki yılda bir vergi affına başvurulduğunu, bu kurumun gelenekselleştiğine işaret ediyordu. Sezer, "Bu durum, bir yandan vergi suçlarının işlenmesini özendirmekte ve vergi cezalarının caydırıcı etkisini azaltmakta, öte yandan da vergisini zamanında ödeyen yurttaşların adalet duygusunu incitmekte ve güvenini sarsmaktadır. Kamu yararı yok" diyerek affa karşı oluşunun nedenlerini ortaya koydu.
AKP iktidarı tarafından çıkarılan mali afların sayısı da neredeyse Cumhuriyet tarihi boyunca çıkartılanların sayısını aratmayacak nitelikteydi.

Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu, vergi bilincinde büyük bir erozyon yaşandığını; ikide bir çıkarılan mali afların, mükellefleri ödemeleri gereken vergileri ödemekte isteksiz davranmaya ittiği belirlemesinde bulunuyordu.
Bu uyarılar, AKP iktidarınca kabul görmemiş olmalı ki, 27 Şubat 2003 tarihinde "Vergi Barışı Yasası" çıkartıldı.

Gerekçesi de hazırdı:

Toplumsal barış sağlanacak...

AKP iktidarı o kadar iyi çalışıyordu ki, TBMM'den çıkan yasaların kime hangi ayrıcalıkları ve kolaylıkları getirdiğini izlemek artık olanaksızlaşmıştı. "Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" adı altında torba düzenlemelerle yirmiyi aşkın yasa değişikliği yapıldığı oldu. İktidar, değişiklik yaptığı yasaların adını yazma gereği bile duymadı. Torba düzenlemenin içerisine serpiştirilen değişikliklerin yalnızca yasa numaralarının yazılmasıyla yetinildi.

AKP'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sevk ettiği neredeyse her yasanın içinde af düzenlemeleri yer alıyordu. Gerçi düzenlemelerin kimlere açık, kimlere gizli af getirdiğini anlamak her geçen gün daha da zorlaşıyordu. Af içerikli düzenlemelerin tam sayısını ve içeriğini, yasa metnini hazırlayanlar ile bu düzenlemelerden yararlanarak affedilenler dışında pek kimse de öğrenemedi.

Kaynakça
Kitap: BİR AKP BELGE'SELİ MASKESİZ SOYGUN
Yazar: İlhan TAŞÇI
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 2002-2017: Cumhuriyetimizin 7. İhanet Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir