1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Uyuşturucu Madde Kaçakçılığı

MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2010, 23:57
gönderen TurkmenCopur
Uyuşturucu Madde Kaçakçılığı

Hududu koruyamazsanız uyuşturucu da geçer istediğiniz kadar, yakalama oranı yüzde onu geçmez, herkes de bilir. PKK zaten oldu mafya, hem de uluslararası, tüm kaçağı kontrol eder, hem haraç alır, hem de yapar. Size seyretmek kalır! Belki de en çok merak ettiğiniz uyuşturucu kaçakçılığıdır. Nasıl huduttan geçer diye, sorar durursunuz. Ama bu soruyu sorarsanız kendinize, hikayenin başına dönmüş olursunuz. Sonu da aynı biter zaten. Gelin size bir uyuşturucu hikayesi anlatayım da görün nasıl olur bu kaçak işi.
Van'dayım oturuyorum her gün ki gibi, koltukta, hani şu meşhur olan, oturanın kalkmak istemediği.

Dediler:

- Komutanım sizi iki kişi görmek istiyor. Buyursun, dedim.
Geldi iki kişi, hiç görmediğim daha önce.

Dediler:

- Kaçakçılık kötü bir şey, biz size yardım ederiz önlemek için. Bende olmasa da para, bilirim gücünü, dedim:
- Ben sizi zengin ederim, yardım ederseniz eğer!
- Nasıl?
- Bakın, yüz kilo uyuşturucunun morfin ya da eroin, yakalandıktan sonra üç ay içinde ilk dilim ikramiyesi şu, dava bitince şu. Ayrıca malı yakalattığınız gün size şu kadar nakit vereceğim. Amerikalıların meşhur DEA'sı var, uyuşturucu ile mücadele eden, onlardan da şu kadar alırız, olursunuz zengin.

Hep inanmıştır halkım, ben de ona. Ama ne yapayım, ne dediysem, şimdi yalan oldu hepsi, biliyorum gidecek yerim bile yok benim! Haksız mı zebani!
Onlar ayrıldı, biz gittik ekip arkadaşlarıyla Edremit'e yemeğe, hani akşamüstü manzarası doyulmaz olan.

Tam yemek sırası, dediler:

- Komutanım, sizi Başkale'den arıyorlar. Başladım dinlemeye:
- Komutanım, şu köyden çık sağa dön, yüz metre git sola dön, oradaki evin avlusunda eroin var.

Başkale komando hazır, bir operasyon, tam dediği yerde 150 kilo eroin ve sanıklar. Buna benzer dört beş operasyon yaptık, altı yüz kiloya kadar ele geçirdik, ama ya ele geçiremediklerimiz? Yakalanan kişi der, sınırda İranlı bir şahıstan aldık, kimliği bilinmez. Zaten her yakalanan aynı şeyi söyler. Feodal yapı bu, kolay mı ko-nuşmak, anlatmak gerçeği! Ne yaparsanız yapm, asla patrona ulaşamazsınız ve tahkikat başladığı yerde biter. Uyuşturucuyu huduttan geçerken yakalayamazsınız; keşif yaparlar, sizi gözlerler, olmadı yan karakola ateş edip dikkati oraya çekerler, kendileri de geçerler. Tarihinde hududun ya bir olay vardır suçüstü ya da iki. Huduttan geçen mal, hemen bir evin avlusuna gömülür ve beklenir ortalık yatışsın diye. İstanbul bağlantıları kurulur, götürecek araca zula yapılır ve gizlice götürülür. Peki, hududu geçtikten soma mal nasıl yakalanır? Ancak ihbar üzerine, size örneğini verdiğim gibi. Yer, noktasına virgülüne tarif edilecek, öyle yakalanacak. Hiç unutmam bir komando bölüğü aradı ihbar edilen evin avlusunu, bulamadı uyuşturucuyu. Soma kroki yaptık, çizdik planı da öyle buldular. Nasıl mı? Evin avlusunu bir metrelik demir çubukla şişlersiniz. Bir boşluğa geldi mi orayı kazarsınız, bir tünel sizi eve bağlar, özellikle de ahırın taş duvarına. Taşları sökersiniz bir bir, uyuşturucuyu bulursunuz. Başka türlü zor, hem de çok zor...

Aslında bizde bilinmeyen bir şey yok. Her şey açık ve net. Ama olaylar da bitmez, suçlar da bitmez. Yaptığımız uzun çalışmalar sonucu uyuşturucu trafiğini bile çıkarmışız. Okuduğunuz resmi bir raporun parçasıdır: Eroin trafiği üzerinde bulunan her ülke, uyuşturucu ticareti ile ilgili kısmi sorunlarla mücadele ederken, ülkemiz, yukarıda belirtilen konumundan dolayı diğer ülkelerin karşılaştıkları sorunlara ek olarak, doğudan batıya doğal uyuşturucuların yasadışı trafiğinden etkilenirken, batıdan doğuya da ters yönde kimyasal maddelerin ve sentetik uyuşturucuların trafiğinden etkilenmektedir. Kimyasal maddelerden özellikle eroin imalatında olmazsa olmaz öneme sahip asetik anhidrit maddesinin yasadışı trafiğinden yoğun olarak etkilenen ülkemiz, asetik anhidrit maddesinin kaçağa kaymasını önleme adına ön bildirim zorunluluğu gibi bazı tedbirler paketinin yapılması gerektiğini tüm uluslararası toplantılarda dile getirmektedir.

Efendim bu rapor ne diyor:

- Diğer ülkelerden uyuşturucu maddeler tek yönlü geçerken, bizim ülkede duble yollar olduğu için her iki taraflı geçer.
- İki taraflı ne geçermiş?
- Doğudan batıya eroin, baz morfin, batıdan doğuya morfini eroine çeviren asit ve de extacy gibi uyuşturucu haplar geçer, diyor.
- Desenize bizden geçmeyen yok?
- Evet, efendim, ne gelirse geçer bizden!

Dedim ya her şeyi biliriz biz. Uyuşturucu ile uğraşan kimseler bilinir herkesçe. İsterseniz, gidin Van'a, Başkale'ye, Yüksekova'ya. Gidin de bir sorun. Ama siz değil, biz devletiz, istihbaratımız var, onlar sorsun. İstihbarat deyip de geçmeyin. İyi işler yaparız biz. Biz bu garip halimizle ve Mehmetçikle, altı yüz elli kilo eroin ve morfini yakaladıktan soma, hem de bir yılda, istesek, neler olur neler! Mal belli, gelen belli, giden belli. Bir tek akışına baksalar kara paranın, gene bulunur takip edilecek yolu. Ama bir kere alıştık ya mazlumun Ah'ını almaya, yakalarsın eroini üç beş sırtçıyla. Olan da o gariplerime olur, tıpkı Urfa gibi, onlar ağa değil, maraba! Avrupa vermez size akışını kara paranın. Ama çözülmesini istemiyorsa ya da istenmiyorsa, o zaman oturur benim gibi kitap yazarsınız...

Kaynakça
Kitap: HESAPLAŞMA
Yazar: ERDAL SARIZEYBEK