Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Kaçakçılık ve Organize Suçlar Dairesi'ne Operasyondan El Çek

Demokratik Sol Partisi Genel Başkanı Kahraman Bülent Ecevit, kısa bir süreliğine olsa bile, Türkiye'miz içindeki Amerikan örgütlenmesini belirli bir ölçüde engellemiştir.

Kaçakçılık ve Organize Suçlar Dairesi'ne Operasyondan El Çek

Mesajgönderen TurkmenCopur » 14 Kas 2010, 23:05

KAÇAKÇILIK VE ORGANİZE SUÇLAR DAİRESİ'NE OPERASYONDAN EL ÇEKTİRİLİYOR

Yemek olayından bir hafta sonra karargâhımızda komuta katı brif salonunda Jandarma Genel Komutanı, Kurmay Başkan Vekili, Ankara Jandarma Bölge Komutanı, Harekât Başkanı, Ankara İl Jandarma Komutanı ve ben operasyonu değerlendirmek için toplanmıştık. Çok güvendiğim, sorguda görev alması için komutanlarıma ısrar ettiğim devre arkadaşım masanın karşısında oturmuştu. Operasyonun değerlendirilmesi yapılıyordu. Basında Kaçakçılık ve Organize Suçlar Dairesi'yle ilgili çıkan tüm haberler akşama kadar tartışılır hale gelmişti.

Üzülerek söylemek isterim ki; bazı üst düzey rütbeliler operasyona destek olmak yerine, köstek olmak için gazetede çıkan haberleri bir koz olarak kullanmışlardı. Halbuki ilk zamanlarda farklı operasyonlar yaparken, komuta katının da önceden tanıyıp beni yönlendirmeleriyle Şırnak-Uludere'de askerlik hizmetini yedek subay olarak yapmış, ulusal bir kanalda muhabirlik yapan bir arkadaşı karargâha getirterek birçok operasyona ekiplerimizle birlikte gönderterek çekim yaptırıp önce komuta katında izlettirip, sonra televizyon kanallarında yayınlattırıyorduk.

Son altı aydır tüm gazete ve televizyon kanallarında her gün Daire Başkanlığının ismi geçiyordu. Eğer biz jandarma olarak bu gazete haberlerini göğüslemeye hazır değildiysek, niçin bu operasyonların içine girmiştik? Üstelik gazetelerden bazılarının bilinçli bir şekilde psikolojik olarak bu haberleri yaptığını dikkate alırsak, sonuçta kendi bindiğimiz dalı kesiyorduk.

Komutanımız bizi toplantıya çağırmıştı. Toplantıda operasyona ilişkin özet bir değerlendirme yapmıştı. "Arkadaşlar şu ana kadar bu operasyonda Başbakana bir dosya götürme dışında ciddi bir hatamız olmadı. Bu operasyonu artık İl Jandarma Komutanlığı'nın devam ettirmesi Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi'nin karargâha dönmesi gerekiyor.

İl Jandarma Komutanlığı, operasyon başladığında dahil olmuştu. Personeli oldukça kısıtlıydı. Karargâhta iki üstsubay vardı. Onlar da asayiş olaylarından başını kaldıramıyorlardı. Teknik takip safhasını zaten takip etmemişlerdi. Harekât Başkanımız her ne kadar görüşlerini belirttiyse de komutanımız düşüncesinde ısrarlıydı.

Ben düşüncemi şöyle belirtmiştim:

"Komutanım eğer dairemizi operasyondan çekersek bunu kamuoyuna açıklamamız gerekir. Tüm kamuoyu Beyaz Enerji Operasyonu'nu dairemizin yaptığını biliyor, herkes umudunu bu operasyona bağladı, aksi taktirde bunun hesabını Türk kamuoyuna veremeyiz."

"Olmaz öyle şey bunu kamuoyuna açıklayamayız!" "Komutanım bütün kamuoyu bu operasyonu bizim yaptığımızı biliyor. Üstelik bu operasyonun teknik safhasından şu ana kadar her şey bilgimiz dahilinde gidiyor. Bu değişiklik operasyona büyük zarar verir, yine de arz ediyorum eğer dairemiz bu operasyondan çekilirse kamuoyunun bilgilendirilmesi gerekir."

Ne yazık ki bütün ısrarıma rağmen komutanımız teklifimi kabul etmemişti. Sorguda görev alan arkadaşım nedense hiç konuşmamıştı. Derdimizi nasıl anlatacaktık komutanlarımıza! Bir anda yalnız kalmıştık. Kurmay Başkanımızın hastanede yatması bizim için şansızlıktı. İlk deliller Komutanımıza arz edilirken rütbesini ortaya koymuştu. Onun yokluğunda Kurmay Başkan Vekili Tümgeneral Şakir Altınbaş, yemek yeme ve basına sızan haberler konusunda üç gün içerisinde bana iki kez savunma vermişti. Ancak herhangi bir suç unsuru tespit edilemediği için savunmalar boşlukta kalmıştı. Acaba komutanımıza birileri yanlış bilgi mi veriyordu? Yoksa operasyona karşı birileri düğmeye mi basmıştı?.. Elimize değişik yollarla ulaşan, elden getirilen, dosya, bilgi, belgeleriyle Mavi Akım Operasyonu'nun altyapısı da neredeyse tamamlanmıştı.

Başbakan yardımcısının komutanımıza gelerek bizleri şikâyet ettiğini biliyorduk. Yıllar sonra da kamuoyunda bu tartışmalar sürecek ve birçok kitaba konu olacaktı.

Kaynakça
Kitap: KİRLİ ELLERİN İTTİFAKI
Yazar: Aziz Ergen
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 1999-2002: Cumhuriyetimizin 4. Yükseliş Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir