Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Gaffar Okkan Olayı

Demokratik Sol Partisi Genel Başkanı Kahraman Bülent Ecevit, kısa bir süreliğine olsa bile, Türkiye'miz içindeki Amerikan örgütlenmesini belirli bir ölçüde engellemiştir.

Gaffar Okkan Olayı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 14 Kas 2010, 22:51

GAFFAR OKKAN OLAYI

Gaffar Okkan Diyarbakır'da şehit edilmişti. Türkiye'de gündem bir anda değişmişti. Hizbullah terör örgütü yine ismini duyurmuştu. 2000 yılında Batman'da görev yaparken Batman Emniyet Müdürlüğü ile yaptırdığımız müşterek operasyonda bir öğretmenin evinde disketler ele geçirilmişti. Bu disketlerde Hizbullah örgütüne üye 20 bin isim tespit edilmişti. Henüz Hüseyin Velioğlu Beykoz-İstanbul'da ele geçirilememişti. 20 bin kişi örgüte kaydedilmiş, çoğu özgeçmiş vermiş kişilerdi. Bu şahısların bir bölümü askere gitmiş, bir bölümü okullarını bitirip meslek gruplarına dağılmış insanlardı. Çalışma sonucunda bu kişiler tasnif edilerek bekçiler, avukatlar, doktorlar, polisler, esnaflar, öğretmenler, imamlar ve serbest meslek grubu gibi kategorilere ayırarak gözaltına alınmaya başlanarak sorgu sonuçlarına göre tutuklanıyorlardı. Hizbullah terör örgütünün kayıtlarının nerelere kadar uzandığının göstergesi olmuştu bu disket.

Başbakanlık'ta çalışan Hizbullah elemanları tespit edilerek, örgütün ne kadar büyüdüğü ve güçlendiği, toplumun her kesimine el attığı da görülmüştü.
Bu operasyonu yapan bir emniyet müdürünün şehit edilmesi düşündürücü ve ürkütücüydü.

Batman'da görev yaparken zaman zaman telefonla görüşüyorduk. Bu emniyet müdürünün hedef seçilmesi tehlikenin hangi boyutlara ulaştığını açıkça gösteriyordu. Artık ülkemizi bölücü, yıkıcı ve çıkar amaçlı suç örgütleri tamamen kuşatmıştı. Bu örgütler birbirleriyle irtibatlı olup, varlıklarını günümüzde de sürdürmektedirler.

Emniyet Müdürü Gaffar Okkan'ın cenazesi için 25 Ocak 2001'de İçişleri Bakanlığı önünde tören yapılıyordu. Törene Jandarma Genel Komutanlığı Karargâhı katılmıştı. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman Suriye'de bulunuyordu. Genel Kurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt törene katılmak üzere karargâha gelmişti.

Cenaze töreninden sonra Orgeneral Yaşar Büyükanıt Genelkurmay Karargâhı'na geri dönmüştü. Beyaz Enerji Operasyonu devam ediyordu. DGM Savcısı Talat Şalk ile bilirkişilerin hazırladığı bir dosyayı karargâhta görüşmüştük. Soruşturmanın bazı kesimlerce engellendiğini, bilirkişilerin takip edildiğini, tehdit mesajlarının gönderildiğini belirtmişti. Olay İçişleri Bakanı ve Adalet Bakanı'nın boyutunu aşmıştı. Bu dosyanın Başbakan'a götürülmesi ve durumun Başbakan'a arz edilmesi gerekiyordu.

Kaynakça
Kitap: KİRLİ ELLERİN İTTİFAKI
Yazar: Aziz Ergen
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1999-2002: Cumhuriyetimizin 4. Yükseliş Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir