Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

AP Sık Sık 'Diplomasi Dışı'dır

Karen Fogg'un E-Postalları

Demokratik Sol Partisi Genel Başkanı Kahraman Bülent Ecevit, kısa bir süreliğine olsa bile, Türkiye'miz içindeki Amerikan örgütlenmesini belirli bir ölçüde engellemiştir.

AP Sık Sık 'Diplomasi Dışı'dır

Mesajgönderen TurkmenCopur » 23 Ara 2010, 02:31

"AP Sık Sık 'Diplomasi Dışı'dır"

—Özgün İleti—

Kimden: Metin Münir
Kime: Karen Fogg
Tarih: 19 Ekim 2001
Konu: Kitap

[İtalik olarak yazılı olanlar, Metin Münir'in e-postası üzerine Karen Fogg tarafından yanıt olarak yazılmış.]
Memecan'ı görmemiştim. Harika. Onu benim Euromoney parçamda kullandım.
Sana telefon edişimin nedeni şu: Türkiye'de aktif olan Alman vakıfları Dr. Necip Hablemitoğlu'nun bir kitabı (Alman Vakıfları ve Bergama Dosyası) tarafından Alman istihbaratıyla el ele çalışmakla ve Bergama'da altın çıkarılmasını baltalamakla suçlanıyor. Kitabın sahte kanıtlarla dolu olduğu yolunda bir duygum var.

Sanırım Alman Yeşilleri ile Bergama lobisi arasında bazı bağlantılar teşhis etmek için bazı nedenler var. Kimin tarafından bilmiyorum, ama bana Yeşillerin Türkiye'de bir köprübaşı tutmaya çalıştıklarını ve altın-siyanür konusunu gündeme getirerek bunu bilimsel olarak desteklenemeyen bir cause celebre [tantanalı dava] haline getirdikleri söylendi... Heinrich Böll Vakfının işin içinde olup olmadığını bilmiyorum. Başkalarından herhangi birinin olduğundan da çok şüpheliyim.

Kitabın sahnesi var olduğu iddia edilen bir AB belgesi (kitabın 5. sayfası) tarafından hazırlanıyor:

"Türkiye Üzerine Avrupa Stratejisi" başlıklı, 1988 tarihli Avrupa Parlamentosu [belgesi] (A4-0432/98). Böyle bir belge var mı? Eğer varsa, okumak mümkün mü? Aşağılayıcı olmasa bile en diplomasi dışı üslupla Türkiye'ye her türden şeyi yapma çağrısında bulunuyor. Bu belgeyi elime geçirmeyi çok isterim.
Muhtemelen Pazartesiye kadar bunu bulup sana gönderebiliriz. 1988 ortasında bir Türkiye için Avrupa stratejisi vardı, bakan Helsinki giriş stratejisi bunun önüne geçti. AP sık sık "diplomasi dışı"dır... Ne var ki, AP ile Alman Vakıfları arasında herhangi bir bağlantıyı pek göremiyorum.

Görünüşe göre Alman vakıfları, kitabın ana amacının vakıfları baltalamak olduğuna inanıyor, çünkü onlar Türkiye'nin AB üyeliğinden yana. Bu kitabı ve senin gözde gazetendeki yankılarını duydun mu?

Onu duydum ve sanırım bazı iftira davaları açıldı... sanırım Alman büyükelçiliği de tepki gösterdi. Onların görüşünü almak üzere sevimli Gabriela Guelli'i (basın ve siyasi ataşe, iyi arkadaş) ara. Türkiye üzerine çok iyi bilgisi var, her taşın altında bir tertip görür ve eğer benim arkadaşım olduğunu söylersen seninle gayri resmi olarak konuşur...

Umarım iyisindir ve bu taraflara yakında gelirsin. (Not: Senin Hasanlar Yunanlılarla bir araya gelmek için Selanik'e gidemedi, çünkü Yunan Konsolosluğu onlara vize vermeyi reddetti. Bir hükümet ne kadar aptal olabilir? Bu insanların onların "dostları" olduğunu anlayamıyor mu?
Yunan büyükelçiliğine soracağım.
Henüz planlanmış bir seyahatim yok...
Geçen gece OYAK patronuyla görüştüm. Çok ilginç...

Geçen hafta Brüksel'e gidiş öncesi ve sonrası ishak A'u iki defa gördüm, iyi durumda, fakat ailesi ve şirketten medya dışında kalma ve koruma alma talimatı yüzünden çok canı sıkkın buldum... Onu Hindistan'a davet ettim.
Her ne kadar bütün söylem tersi yönde gitse de, görünüşe göre Brüksel, Kıbrıs ve AGSP nedeniyle Türkiye'den vazgeçtiği için kötü bir ruh hali içindeydim. İlişikteki GV konuşmasına bak... Ben böyle konuşamam...
Haftasonundan sonra konuşabiliriz.

K.

Kaynakça
Kitap: KAREN FOGG'UN E-POSTALLARI
Yazar: Doğu Perinçek
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön 1999-2002: Cumhuriyetimizin 4. Yükseliş Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir