Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Güncel Operasyon: Yeni Parti ve Yeni Hükümet

Karen Fogg'un E-Postalları

Demokratik Sol Partisi Genel Başkanı Kahraman Bülent Ecevit, kısa bir süreliğine olsa bile, Türkiye'miz içindeki Amerikan örgütlenmesini belirli bir ölçüde engellemiştir.

Güncel Operasyon: Yeni Parti ve Yeni Hükümet

Mesajgönderen TurkmenCopur » 23 Ara 2010, 02:14

GÜNCEL OPERASYON: YENİ PARTİ VE YENİ HÜKÜMET

"Pembe Dizi": Başbakanı veya Hükümeti Değiştirme


Karen Fogg'un yazışmalarından da anlaşılmaktadır ki, Batı merkezleri 2001 yılında Ecevit hükümetini değiştirme kararı almış ve bu kararı uygulamaya koymuşlardır.

Burada hemen akla gelen soru şudur:

1999 yılı sonunda Türkiye'yi AB kapısına bağlatan, arkasından Uyum Yasaları'nı çıkaran, Kemal Derviş'in ABD tarafından Türkiye hazinesinin başına haciz memuru olarak atanmasını benimseyen, Kemal Derviş'in cebine konarak gönderilen yasaları olağanüstü bir uysallıkla meclisten geçirten Ecevit hükümetinin değiştirilmesine niçin gerek görülmüştü?
Bu soruya iki cevap verilebilir.
Birincisi, Türkiye'yi Ecevit hükümeti aracılığıyla yönetmek artık çok zordu. Bu hükümetin ne halk kitleleri üzerinde, ne de kendi partilerinde ve parlamento çoğunluğu üzerinde bir otoritesi kalmıştı.

İkincisi, ABD'nin Irak'ı işgal girişimi kapıdaydı ve savaş koşullarında, Ankara'da ABD dayatmalarını uygulama yeteneği olan, daha taze, daha etkili bir hükümet gerekiyordu. Ecevit hükümetinin dağınık ve parçalanmış konumu yanında, DSP ve MHP içindeki bazı direnme odakları, ABD'nin Irak harekatı öncesinde bertaraf edilmeliydi.

ABD, Türkiye'de bir hükümeti daha eskitmişti ve dereyi geçmeden önce at değiştirmek durumundaydı. Bunun çok öncelerden planlandığı belgelidir. Daha 1996-97 yıllarındaki ABD kaynaklarını incelediğimiz zaman Tayyip Erdoğan'ın geleceğin başbakanı, Abdullah Gül'ün de geleceğin dışişleri bakanı olarak belirlendiği görülüyor. Örneğin 28 Şubat 1997'den 12 gün önce.

16 Şubat 1997 tarihli Cumhuriyet gazetesinde çıkan söyleşide, Leyla Tavşanoğlu'nun sorusu üzerine şu cevabı veriyorum:

"... son zamanda bize ulaşan önemli bilgiler ABD'nin Refaha yöneldiği ve onu iktidarın asli partisi olarak görmeye başladığı yönünde.
"Ocak sonunda CIA'nın yan kuruluşu olan Rand Corporation bir rapor hazırlayarak ABD hükümetine verdi. Bu raporda, 'İran'da Şalı't terketmede ABD gecikti. Türkiye'de aynı hatayı yapmayalım. Geleneksel ANAP. DYP gibi partilerle Türkiye'yi artık denetim altında tutma imkanları kalmamıştır. Türkiye'de artık İslamcı partiyle ABD. çıkarlarını koruyabilir ve Türkiye'ye uygun gördüğü misyonu uygulatabilir. Bu bakımdan gecikmeyelim. Artık Refah Partisi'ni iktidar seçeneğimiz olarak destekleyelim', deniyor. Bu rapor bize de geldi.

"Bunu doğrulayan pek çok işaret var. Refah, Fehim Adak'ı ABD'ye gönderdi. ABD'yle Abdullah Gül arasındaki ilişkiler iç içe. Halta Abdullah Gül. Refah'ın ABD'deki temsilcisi mi, yoksa ABD'nin Refah Partisi içindeki temsilcisi mi? Oraları da karışık gözüküyor.
"Tayyip Erdoğan'la Abramowitz arasında görüşmeler var. O görüşmelerin içerikleri de ortaya çıktı. Tayyip Erdoğan'a veliaht ve geleceğin başbakanı gözüyle bakılıyor. ABD kaynakları Abdullah Gül'den de geleceğin dışişleri bakanı olarak söz ediyorlar. Bundan Refah Partisi'nin Türkiye'nin gelecekteki tek iktidar partisi olacağı çıkıyor. Geleceğin iktidar formülü de böylece belirmiş oluyor."

Görüldüğü gibi, Türkiye hükümetini değiştirme kararı, esas olarak ABD tarafından alınmıştır ve öncelikle ABD'nin Irak'ı işgal kararıyla bağlantılıdır. AB yönelimi, ABD'nin Irak'ı işgal etmesine muhalefet etliği halde, ABD'nin Türkiye'deki hükümet değiştirme operasyonuna teslim olmuş ve hizmetle bulunmuştur. Fogg, 9 Kasım 2001 günü Helen Wallace'a yazdığı e-postada, ABD'nin Irak'ı işgal girişiminin kendi planlarını berbat edeceğini gerçi hatıra getirmekledir. Ancak hükümet değişikliği operasyonunun arkasında esas olarak ABD çıkar ve planlarının bulunduğunu görememektedir. Dahası bu yöndeki tertiplerin içinde Karen Fogg'un özel bir konumu olduğu görülüyor.
AB Komisyonunun, yani AB hükümetinin üyesi Verheugen'in patronluğunda faaliyet gösteren Karen Fogg "şebeke"si, hükümet değişiklikleri için, 2001 yılı Kasım ayından sonra bir operasyon yürütmüştür. Çok ilginçtir, Karen Fogg tarafından 9 Kasım 2001 günü Helen Wallace'a yazılan e-postada, Türkiye'de yeni bir partinin kurulması, hükümette değişiklik veya hükümetin değiştirilmesi, "Pembe Dizi" olarak anılmaktadır.

Fogg, bu yazısında, Başbakan'ın koltuğu bırakması ve hükümet içi değişiklikler ihtimali üzerinde durmaktadır:

"Tarihsel hükümet içi değişiklikler ihtimali. (Başbakan gerçekten koltuğu bırakabilir ve güveni bu hamleyle geri getirebilir mi?)
"Bu arada ABD, Irak'a saldırarak sonuca ulaşmış olan bu mükemmel planı yerle bir edebilir...
"Bu pembe dizinin bir sonraki bölümünü gelecek Cuma kontrol el. (Lütfen pembe dizinin William'daki versiyonunu bana gönder.)"
Fogg'ların Mini Paket Operasyonu'nun birinci laktik hedefi, belirtildiği gibi başbakanı veya hükümeti değiştirmektir.

Karen Fogg'un ikinci hedefi ise. "yeni siyasi parti başlatılmasıdır.
İki hedef, elbette birbiriyle bağlantılıdır. Yeni parti, hükümeti indirmek ve değiştirmek içindir.
Nitekim, Mini Pakct'in TBMM'den çıkmasının ertesi gününden itibaren yeni siyasi parti ve yeni hükümet tartışması başlamıştır.

Kaynakça
Kitap: KAREN FOGG'UN E-POSTALLARI
Yazar: Doğu Perinçek
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1999-2002: Cumhuriyetimizin 4. Yükseliş Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir