Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Stratejik Hedef: "Devletin Hakkından Gelmek"

Karen Fogg'un E-Postalları

Demokratik Sol Partisi Genel Başkanı Kahraman Bülent Ecevit, kısa bir süreliğine olsa bile, Türkiye'miz içindeki Amerikan örgütlenmesini belirli bir ölçüde engellemiştir.

Stratejik Hedef: "Devletin Hakkından Gelmek"

Mesajgönderen TurkmenCopur » 23 Ara 2010, 02:02

STRATEJİK HEDEF: "DEVLETİN HAKKINDAN GELMEK"

"Derin Devletin Hakkından Gelmek"


AB'nin Karen Fogg'un yazışmalarında sergilenen stratejik amacı, Türk Devleti'nin hakkından gelmektir. Bu hedef bazen "derin devletin hakkından gelmek", bazen "Türk tarihinin hakkından gelmek" diye ifade edilmektedir.
Fogg, ulusal devleti ve ulusal orduyu "derin devlet" diye anıyor.

Örneğin 9 Kasım 2001 günü Helen Wallace'a yolladığı mektup şöyle:

"Kıbrıs konusunda muhtemel çözüm. (Nihayet kamuoyunda tartışılıyor, ortodoks olmayanlara kulak veriliyor, ama derin devletin hakkından nasıl gelinecek?)" (İtalik karakteri biz verdik-DP.)
Bu mesajdan Türkiye'deki Amerikancı ve Avrupacı takımının ağzından düşürmediği "derin devlet" kavramının kaynağının neresi olduğu da anlaşılıyor.

AB'nin Türkiye'deki Temel Problemleri: Devlet ve Laiklik

AB Türkiye Temsilcisi Karen Fogg, Adriaan van der Meer'e çektiği 3 Aralık 2001 günlü mesajında şöyle diyor:

"EL buna gidiyor mu? Semih Vancr bir süre önce öyle olduğunu sanıyordu. Derin temel noktalar konusunda onu bilgilendirme ihtiyacı var... Her gün birçok şey değişiyor (AGSP, Kıbrıs), ama bazı temel problemler duruyor (devlet. İslam korkusu... ) Ne AB. ne de ABD. T [Türkiye]'ye kendi tarihinin hakkından gelmekte nasıl yardım edebilecekleri konusunda ipucunu sahip." (İtalik karakteri biz verdik-DP.)
Fogg'un bu mesajında, "devlet ve İslam korkusu" henüz bertaraf edilemeyen temel problemler olarak saptanmış. ve bu problemler, tarihten geliyor. Açıkçası Kemalist Devrim'in direncinden şikayet ediliyor. Türkiye'de ulusal devletin ve laikliğin tasfiye edilmesi için, "Türk tarihinin hakkından gelinmesi" gerekiyor. "Hakkından gelinecek tarih", AB şeflerinin sık sık belirttikleri üzere, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Devrimi'dir. Ancak, Fogg'un yazdığına göre, ABD ve AB bunu nasıl yapacaklarını bilmiyorlar. AB Temsilcisi, ABD ve AB'nin Türkiye'nin devrimci mirasını yıkmadaki çaresizliğini yansıtıyor.
AB Temsilciliği, ulusal devleti hedef alan yıkıcı faaliyetini, "insan hakları" ve "özgürlükler" örtüsü altında yürütmektedir. Faaliyetin yasal görünümüne kanacak olursanız, AB'nin yürüttüğü bu çalışmaların tek bir amacı vardır, o da Türkiye'nin "Avrupa standartları ölçülerinde özgürleşmesi"dir. Oysa Karen Fogg'un yazışmaları bu örtünün altındaki gerçeği ortaya koymuştur.

Kaynakça
Kitap: KAREN FOGG'UN E-POSTALLARI
Yazar: Doğu Perinçek
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1999-2002: Cumhuriyetimizin 4. Yükseliş Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir