Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Anap Genel Başkan Yardımcısı Beyhan Aslan Mahkum Oldu

Demokratik Sol Partisi Genel Başkanı Kahraman Bülent Ecevit, kısa bir süreliğine olsa bile, Türkiye'miz içindeki Amerikan örgütlenmesini belirli bir ölçüde engellemiştir.

Anap Genel Başkan Yardımcısı Beyhan Aslan Mahkum Oldu

Mesajgönderen TurkmenCopur » 23 Ara 2010, 01:30

ANAP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BEYHAN ASLAN MAHKUM OLDU

Yargıtay'da, basın ve ifade özgürlüğü açısından kritik bir karar alındı. Hukuk Genel Kurulu, hiçbir yorum ve eklemede bulunmadan duyurduğu bir basın toplantısı nedeniyle AA'yı tazminata mahkum etti.

"Söylenenle nakledilen arasındaki dengeyi koruyan haberlerin hukuka aykırılık oluşturmadığını" içeren kararlarında basın özgürlüğünün kapsamını genişleten tutumuyla bilinen Yargıtay Hukuk Genel Kurulu (YHGK), bu kez aksi yönde bir karara imza attı. Genel Kurul, bir basın toplantısını, "ekleme ve yorum yapmadan" yayına koyan Anadolu Ajansı'nın (AA) tazminata mahkum edilmesine karar verdi.
Davaya konu olayda, dönemin Anavatan Partisi Grup Başkan Vekili Beyhan Aslan, eski AB Türkiye Temsilcisi Karen Fogg'un elektronik postalarını kamuoyuna açıklayan İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'i 20 Şubat 2002'de Denizli'de düzenlediği basın toplantısında eleştirdi. Perinçek, toplantıdan sonra Aslan ile haberi yayına koyan AA'nın aleyhine, "kişilik haklarına ağır hakarette" bulunduğu gerekçesiyle 10'ar milyar liralık tazminat davası açtı. Mahkeme, Aslan'ın sözlerinin hakaret içermediğini, AA'nın da sözleri aynen yayımladığını belirterek istemi reddetti.

Mahkeme Direndi

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi ise Aslan ve AA'nın tazminat ödemesi gerektiğini belirterek, kararı oybirliğiyle bozdu. Aynı daire, AA'nın "karar düzeltme" istemini de 2'ye karşı 3 oyla reddetti. Muhalif üyeler Ülkü Aydın ve Mustafa Kıcalıoğlu, AA'nın Aslan'ın sözlerini ekleme yapmadan haberleştirdiğini, haberin yayımlanmasında kamu yararı olduğunu kaydettiler.

Bozma üzerine dosyaya bakan yerel mahkeme, Aslan'ı faiziyle birlikte 2 milyar lira tazminata mahkum ederken, AA yönünden ilk kararında direndi. Kararda, "Doğru bir habere ekleme yapılmamışsa hukuka uygundur" denildi.

Dosya bu kez YHGK'ye geldi. Genel Kurul, 4. Hukuk Dairesinin görüşü doğrultusunda AA'nın tazminat ödemesi gerektiğini kararlaştırdı. Oyçokluğuyla alınan kararda, "ekleme ve yorum yapılmadan yayımlanan basın toplantısına ilişkin haberin hukuki sayılması gerektiği" görüşüne katılınmadı. Karar, "ekleme yapılmasa da basın organının yayımladığı açıklamada kişisel haklara saldırı niteliğinde olup olmadığını araştırma yükümlülüğü bulunduğu" görüşüne dayandırıldı.

Kaynakça
Kitap: KAREN FOGG UN E-POSTALLARI
Yazar: Doğu Perinçek
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön 1999-2002: Cumhuriyetimizin 4. Yükseliş Dönemi

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir